poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
czwartek, 12 lipiec 2012 10:19

Uzdrowisko Uniejów Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uzdrowisko Uniejów uniejow.pl

Znany z wód geotermalnych i leczniczych Uniejów koło Łodzi, wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy oficjalnie otrzymał status uzdrowiska i jest 45. uzdrowiskiem w Polsce, a pierwszym termalnym.

Ministerstwo Zdrowia wydało opinię potwierdzającą, że Uniejów spełnia wszystkie warunki niezbędne do uzyskania statusu uzdrowiska, w którym leczone mogą być choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych i skóry. Dzięki tej decyzji Uniejów stał pierwszym w regionie łódzkim i pierwszym termalnym uzdrowiskiem w kraju. Uniejowskie ciepłe wody lecznicze zawierają związki siarki, krzemu, a także radon oraz jod i dzięki temu są wyjątkowe w skali kraju.
- Wszyscy opierają swoje lecznictwo na konkretnych wodach, ale nasza woda jest wyjątkowa nie ze względu na to, że jest ciepła, ale właśnie ze względu na te związki, które w niej występują - powiedział burmistrz miasta, Józef Kaczmarek.
Uniejowskie wody mogą być wykorzystywane np. w leczeniu chorób skóry, w kosmetyce estetycznej, dla poprawy kondycji i witalności. Według burmistrza miasteczka zawartość jodu w wodach termalnych jest taka, jak w Bałtyku, w związku z tym miasto chce jeszcze w tym roku uruchomić pierwsze tężnie do inhalacji. Uniejowska woda, która jest także leczniczą wodą pitną, może być wykorzystywana w przemyśle spożywczym.
- Na naszych wodach można wytwarzać żywność bez użycia soli. Jadłem ''termalne'' ogórki małosolne bez dodatku soli, śledzie i chleb wypiekany na bazie tej wody - mówił burmistrz. Jego zdaniem możliwości przed Uniejowem tak naprawdę dopiero się otwierają. Jest prawdopodobne, że w nazwie miejscowości pojawi się człon "Termalny" zamiast "Zdrój".
Uniejów od wielu lat doskonale wykorzystuje dotacje unijne, dzięki którym powstał m.in. największy kompleks leczniczych basenów termalnych w Polsce. Niedawno oddano do użytku nową część kompleksu, w której znalazły się m.in. gorące oraz zimne baseny otwarte i kryte, sauny, komora śnieżna o temperaturze -10 st. C. Przy basenach jest również ujęcie wody pitnej, która ma walory lecznicze i wspomaga układ pokarmowy.

Kompleks Termano-Basenowy u podnóża XIV-wiecznego Zamku otoczonego XIX–wiecznym parkiem oferuje gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych. Są tu nowe baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej. Baseny otwarte zostały połączone z budynkiem basenów krytych i zasilane są leczniczą solanką termalną, co umożliwia funkcjonowanie basenów przez cały rok, niezależnie od pogody. W kompleksie mieści się również basen solankowo uzdrowiskowy z ciepłą wodą oraz niezależny basen wewnętrzny z częścią ogólną i dziecięcą. Łączna powierzchnia lustra wody we wszystch strefach to około 1500 m2. Można korzystać z saun, gabinetów masażu, basenów solankowych - gorącego i lodowego, a także z komory śnieżnej.

www.rynekzdrowia.pl

www.termyuniejow.pl

{jumi [*6]}

 

a