czwartek, sierpień 05, 2021
Follow Us

Bułgaria: Neseber – perła Morza Czarnego

Napisane przez Cezary Rudziński

Na północnym krańcu Zatoki Burgaskiej Morza Czarnego leży Neseber (bułgarska nazwa Nesebyr), jedno z najstarszych miast europejskich, pełna zabytków perła architektury, zwłaszcza średniowiecznej bałkańskiej.

Diaverum, wiodący globalny dostawca usług w zakresie opieki nefrologicznej, wydał swój pierwszy w historii przewodnik turystyczny dotyczący dializ wakacyjnych, mający na celu umożliwienie pacjentom na całym świecie realizacji marzeń o podróżach, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do niezbędnych, ratujących życie terapii.

Świat ostrożnie zaczyna planować powrót do normalności w czasach panującej pandemii. Zdrowie i bezpieczeństwo są teraz na pierwszym miejscu w głowie każdego podróżnika. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN), którzy są bardziej podatni na poważne powikłania związane z COVID-19 i dla których dostęp do dializy w bezpiecznym i komfortowym środowisku ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia im możliwości podróżowania, zarówno po kraju, jak i po świecie.

Mając na uwadze potrzeby pacjentów i dbając o umożliwienie im prowadzenia satysfakcjonującego życia, Diaverum stworzyło 72-stronicowy przewodnik turystyczny, który jest wiodącą w branży inicjatywą. Przewodnik zapewnia kluczowe informacje na temat dostępu do klinik dializ Diaverum ze wskazówkami dotyczącymi podróży od ekspertów w dziedzinie nefrologii, stowarzyszeń pacjentów i doświadczonych osób podróżujących w czasie dializy. Przewodnik obejmuje niektóre z najbardziej ekscytujących miejsc na świecie, od wodospadów Iguazu w Argentynie po Ałmaty w Kazachstanie, a także popularne cele podróży, takie jak Baleary i Barcelona w Hiszpanii. Zawiera również przydatne porady dotyczące radzenia sobie z typowymi problemami podróżnymi dla pacjentów dializowanych, takimi jak odżywianie.

Przewodnik turystyczny Diaverum jest dostępny bezpłatnie w formacie cyfrowym i drukowanym na stronie internetowej https://global.diaverum.com/corporate/en/kidney-care/our-services/d.holiday/diaverum-travel-guide-2021/ i w klinikach na całym świecie.

 

<iframe src="https://open.spotify.com/embed/album/1Dlq9yjtIuAzs7diGCLMll?theme=0" width="100%" height="380" frameBorder="0" allowtransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

Bezdroża: Kaszuby i Bory Tucholskie

Napisane przez Cezary Rudziński

Kaszuby i Bory Tucholskie, ciekawy region na północy naszego kraju, to kolejna pozycja w tegorocznej serii travelbooków Bezdroży. Stanowi ona wznowienie, w II wydaniu, przewodnika wydanego w 2019 roku, w zmienionej, moim zdaniem ciekawszej, okładce oraz z aktualizacjami.

Wyspy Owcze, Przewodnik Turystyczno-Kulturowy, praca zbiorowa pod redakcją Marcina Jakubowskiego to solidna pozycja z mnóstwem informacji o tym niewielkim archipelagu wulkanicznych wysepek na północnym Atlantyku, którego popularność coraz bardziej rośnie wśród polskich turystów. 

Karkonosze i Góry Izerskie, to kolejny z przewodników Bezdroży z tegorocznej serii trek & travel. Jego jedyną wadą, jaką dostrzegłem w trakcie lektury, to waga, trochę zbyt duża jak na noszenie jej w plecaku czy torbie.

Bistari po nepalsku znaczy powoli, tam w wysokich górach, przy niewielkiej ilości tlenu w powietrzu, wszystko robi się powoli, idzie się powoli, żeby dojść.

Ałbena położona jest najdalej na północ na czarnomorskim wybrzeżu Bułgarii spośród znanych oraz popularnych kurortów i ośrodków wypoczynkowych.

Z Martinem Pavlikiem dyrektorem Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie rozmawia Grzegorz Micuła.

Zaledwie kilkanaście lat, mgnienie w liczącym 27 wieków (!) historii Bałczyku, współcześnie niespełna 14-tysięczym mieście na północnym czarnomorskim wybrzeżu Bułgarii, działalności w nim rumuńskiej królowej, odznaczonej m.in. polskim najwyższym orderem: Orła Białego spowodowało, że to jej dawna letnia rezydencja jest masowo odwiedzaną atrakcją w tej części kraju.

Bezdroża: Bieszczady – Trek&Travel

Napisane przez Cezary Rudziński

Dotychczas wydane przewodniki po Bieszczadach składają się na sporą już biblioteczkę. Ale nadal ukazują się kolejne, bo jest to region ciekawy i ciągle z mnóstwem oaz ciszy i spokoju, tak ważnych dla wielu ludzi.

Strona 1 z 325

a