niedziela, czerwiec 04, 2023
Follow Us

Nawrocki

W najstarszym czarnomorskim uzdrowisku, założonym w roku 1908 jako ośrodek balneologiczny ze względu na ogromne walory lecznicze tutejszych wód mineralnych i nazwanym od znajdującego się w tym miejscu niewielkiego klasztoru z XII-XIV wieku, Sveti Konstantin i Elena, odbyła się oficjalna inauguracja sezonu letniego 2023 na bułgarskim wybrzeżu czarnomorskim. Obchodzi ono bowiem w b.r. 115 rocznicę założenia.

Maroko, jeden z trzech krajów arabskich w północnej Afryce najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów, rok 2022 zamknął się aż czterokrotnym wzrostem ich liczby w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chorwacja jest jednym z ulubionych kierunków urlopowych wyjazdów Polaków. W roku ubiegłym, już po raz drugi, odwiedziło ją nas już ponad milion, przy czym więcej niż w pierwszym rekordowym roku 2021. Trend ten utrzymuje się, pomimo przyjęcia tam, jako waluty, euro, co spowodowało pewne „zaokrąglanie” cen w górę.

187.888 jezior jest w Finlandii. To na pewno światowy rekord w przeliczeniu na powierzchnię kraju, jeżeli nie w liczbach bezwzględnych.

Największa (8450 km² i 636 tys. stałych mieszkańców) grecka wyspa na Morzu Śródziemnym, a zarazem piąta na nim pod względem powierzchni, należy do miejsc popularnych wśród polskich turystów.

Liczba gości z Polski odwiedzających Szwajcarię systematycznie, chociaż powoli rośnie. Statystyka przedstawiona na spotkaniu prasowym „Lato 2023” w Warszawie przez przedstawicielstwo Switzerland Tourism potwierdza, że na tle innych wypadamy nieźle.

Ten niewielki bałkański kraj, ma tylko 25.713 km² powierzchni, niemal dokładnie tyle, co nasze woj. lubelskie i nieco ponad 2 mln ludności, coraz częściej odwiedzany jest przez turystów zagranicznych, również polskich.

Po 3,5 rocznej przerwie w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki otwarto trzydniowe (16-18 marca) ITTF 2023 – International Travel @ Tourism Fair – Międzynarodowe Targi Turystyczne.

Zwiedzanie tego, niespełna 10-tysięcznego miasta w kraju (województwie) pardubickim, zaczynamy od obiadu w regionalnej karczmie „U Svatého Huberta” (Pod świętym Hubertem). Jedzenie jest oczywiście autentycznie ludowe i pyszne. Przekonałem się o tym już przed trzema laty podczas poprzedniego tu pobytu.

Od 15 do 19 marca 2023 stolica Chorwacji po raz kolejny stanie się sceną dla spektakularnej instalacji świetlnej.

Strona 1 z 339

a