wtorek, marzec 19, 2024
Follow Us
„Instytuty badawcze to nie historia, lecz przede wszystkim przyszłość.” – Twierdził podczas obchodów 30-lecia Rady Głównej Instytutów Badawczych jej przewodniczący prof. Henryk Skarżyński.…
Nauka jest ciekawa i fajna – tego dowie się każdy, kto przyjdzie w weekend na kongres „Nauka dla Społeczeństwa”. Wydarzenie…
Tomasz Rożek i Fundacja Nauka. To Lubię otwierają nowy kanał edukacyjno-popularnonaukowy dla dzieci ze społeczności ukraińskiej наук. Космос. Сві. Kanał…
Zamiast prowadzić badania spektroskopowe w zagranicznych synchrotronach, naukowcy mogą skorzystać z kompaktowych i znacznie tańszych źródeł promieniowania, które prześwietlą materiał…
Recykling chemiczny to jeden z rodzajów recyklingu, pozwalający na uzyskiwanie z tworzyw sztucznych czystych związków do produkcji polimerów i dalej…
Jak wyglądał las deszczowy ok. 15 mln lat temu - i jak może wyglądać po ociepleniu się klimatu? Odpowiedzi na…
Międzynarodowy zespół astronomów z Polakami w składzie opublikował najdokładniejszą mapę wszechświata w zakresie niskich częstotliwości radiowych. Dzięki nowemu przeglądowi nieba…
Polsko-chińskiemu zespołowi udało się uzyskać coś, co dla fizyków było dotąd nieoczywiste: tranzystor wykonany nie z tradycyjnego materiału półprzewodnikowego, ale…
Aby dotrzeć na powierzchnię Czerwonej Planety, Perseverance musiał przetrwać wstrząsającą ostatnią fazę znaną jako Wejście, Zejście i Lądowanie.
Zamianę dwutlenku węgla w alkohol etylowy i inne, cenne substancje umożliwią katalizatory opracowywane przez dr. Wojciecha Stępniowskiego. Katalizatory zbudowane są…

a