wtorek, kwiecień 22, 2025
Follow Us

Prof. Grzegorz Kucharczyk przypomina o sile polskiej tożsamości poprzez monarchię – w nowej książce „Monarchia polska”, wydanej z okazji millennium Korony Polskiej.

Fundacja Joanny Radziwiłł „Opiekuńcze Skrzydła” zaprasza na aukcję, podczas której miłośnicy sztuki mogą wylicytować prace uznanych polskich artystów. Dochód z wydarzenia zasili działania wspierające dzieci potrzebujące troski i opieki.

Prawdopodobnie w Niedzielę Wielkanocną 18 kwietnia 1025 roku Bolesław Chrobry koronował się w Gnieźnie na Króla Polski. Piszemy prawdopodobnie, ponieważ nie ma pewności czy było to dokładnie 18 czy 23 kwietnia, ale wszystko wskazuje na to, że Wielkanoc roku 1025 była momentem, kiedy Polska weszła do rodzin europejskich królestw.

12 kwietnia 2025 roku w krakowskiej sali PTG „Sokół” odbędą się wyjątkowe obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego oraz 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. W programie m.in. premiera rocznicowych książek, wystąpienia wybitnych prelegentów i część artystyczna.

Zapraszamy do zgłębienia wiedzy na temat jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej historii. Seria wykładów „Jan Paweł II – Kwintesencja” oferuje unikalną możliwość poznania zasad i doświadczeń, które ukształtowały Karola Wojtyłę, znanego później jako święty Jan Paweł II.

Koronacja księcia Bolesława Chrobrego w 1025 r. stanowi – właśnie – ukoronowanie jego burzliwego życia. Często postrzega się jego dokonania przez toczone wojny i podboje oraz zjazd gnieźnieński, podczas którego przy grobie św. Wojciecha otrzymał od niemieckiego cesarza Ottona III diadem i kopię św. Maurycego.

Jacek Komuda zadaje to pytanie już na samym początku swojej książki snując swoją gawędę, kreśląc literacki pejzaż Pierwszej Rzeczpospolitej Obojga Narodów z 1618 roku, który czytelnika od pierwszych stron dosłownie wgniata w fotel.

Św. Jan Paweł II – polski symbol nadziei, pokoju i jedności, wywarł ogromny wpływ na nasze czasy. Był człowiekiem dialogu i autorytetem moralnym dla milionów ludzi na całym świecie.

Józef Piłsudski podkreślał, że niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze. To stwierdzenie, odczytywane przez lata w kontekście historycznym, jest dzisiaj – niestety – bardzo aktualne.

Nowa książka Jacka Komudy „Upadek” prowokuje do zadania najważniejszych pytań o przyczyny rozbiorów i odpowiedzialność elit Pierwszej Rzeczypospolitej. Ale czy tylko pierwszej?

Strona 1 z 386

a