niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
wtorek, 27 luty 2024 13:03

Polacy chcą zakładać rodziny, ale tego nie robią, bo… Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Starzejące się społeczeństwo i coraz mniejsza liczba rodzących się dzieci tworzą poważne zagrożenia dla społeczno-gospodarczej struktury państwa Starzejące się społeczeństwo i coraz mniejsza liczba rodzących się dzieci tworzą poważne zagrożenia dla społeczno-gospodarczej struktury państwa Photo by hessam nabavi on Unsplash /AI/TB

Coraz silniej w polskiej debacie publicznej obecna jest kwestia demografii. Mówi się o niej najczęściej w kontekście zapaści demograficznej.

Starzejące się społeczeństwo i coraz mniejsza liczba rodzących się dzieci tworzą poważne zagrożenia dla społeczno-gospodarczej struktury państwa. Z punktu widzenia budżetu zmniejsza się liczba kontrybuujących do niego podatników, a z punktu widzenia gospodarki maleje liczba rąk do pracy. Jednocześnie produktywność pracy nie rośnie w Polsce tak szybko, by owe demograficzne ubytki kompensować.

Kwestia demografii może stanowić przeszkodę rozwojową nie do pokonania, jeśli już teraz nie zostanie w odpowiedni sposób potraktowana. W naszym najnowszym raporcie „Niedoceniana rodzina. Jak rodzina tworzy kapitał społeczny i napędza gospodarkę” Mariusz Staniszewski opisuje, co wpływa na zapaść demograficzną i jak temu zapobiec. Autor przedstawia dowody na to, że to rodzina zapewnia dzieciom najlepsze warunki rozwoju i najlepiej zabezpiecza potrzeby człowieka.

Z badań wynika, że choć Polki i Polacy najwyżej cenią sobie szczęście rodzinne – bez względu na wiek, wykształcenie, pochodzenie czy miejsce zamieszkania, to jednocześnie wielu z nich obawia się formalizowania związku z powodu możliwej porażki – zarówno w wymiarze osobistym, jak i zawodowym.

Poniżej główne ustalenia raportu:

  • W Polsce spada liczba małżeństw, co jest jedną z przyczyn zapaści demograficznej – blisko trzy czwarte dzieci rodzi się w związkach formalnych.
  • Wartość rodziny wykracza poza funkcję prokreacyjną. Buduje i rozwija ona wysokiej jakości kapitał społeczny.
  • Rodziny lepiej zarządzają dostępnymi zasobami niż gospodarstwa jednoosobowe oraz mają większą skłonność do oszczędzania.
  • W swojej hierarchii wartości Polacy najwyżej cenią sobie szczęście rodzinne, gdyż zapewnia ona bezpieczeństwo, przekazuje dobre wzorce oraz wychowuje.
  • Rodzice częściej odnoszą sukces zawodowy i ekonomiczny niż osoby samotne.
  • Najwięcej dzieci rodzi się w grupie najlepiej zarabiającej, szczególnie w rodzinach osób pracujących na własny rachunek.
  • Młodzi Polacy odkładają decyzje o założeniu rodziny z powodu obawy o pogorszenie statusu materialnego oraz utrudnienia w karierze.
  • Dzieci z rodzin pełnych są mniej narażone na choroby niż z rodzin niepełnych.

a