środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

Máriánska Týnice, dawny cel pielgrzymek do „cudownej” późnogotyckiej rzeźby Zwiastowania, nazywanej Panną Marią Deszczową, gdyż modlitwa do niej, według ówczesnych wierzeń, sprowadzała opady w okresach suszy, a także uzdrawiała i ochraniała ludzi, należy do pereł szczytowego okresu czeskiego baroku w architekturze. Jej najpełniejszy, a zarazem najpiękniejszy widok, jaki znam, to zdjęcie z lotu ptaka opublikowane na okładce folderu tego, współcześnie, muzeum.

Namibia jest jednym z najsłoneczniejszych krajów na świecie. W ciągu roku można tam liczyć na średnio trzysta słonecznych dni. Klimat ogólnie jest suchy, co oznacza, że parowanie jest wyższe, niż opady deszczu, a to z kolei powoduje bardzo niski poziom wilgotności.

Grecja jest krajem który Polacy chętnie wybierają jako wakacyjny cel. Kreta, Rodos Zakyntos czy Santorini to znane greckie wyspy, Wszyscy chyba słyszeli o Meteorach, Delfach, Koryncie czy Atenach. Ale nie wszyscy wiedzą o Dużej wyspie Evia w centralnym regionie Grecji, w którym znajduje się Olimp - najwyższa góra w tym kraju, mityczna siedziba Bogów.

Nie jest to książka podróżnicza, ale warta przeczytania nie tylko ze względu na ciekawość, jaką budzi ten region świata w związku z ociepleniem klimatu oraz coraz liczniejszymi wycieczkami organizowanymi w regiony Arktyki dla turystów.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna informuje o wprowadzeniu euro jako oficjalnej waluty w Chorwacji oraz jej wejściu do Strefy Schengen od  dnia 1 stycznia 2023 roku.

W nocy z 28 na 29 grudnia br. w Odessie zdemontowano pomnik rosyjskiej carycy Katarzyny II (1729-1796) nazywanej przez Rosjan Wielką, a znienawidzonej przez Polaków i Ukraińców jako ich zajadłego wroga.

Niezwykle rzadko zdarza się, aby na Listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO trafiał obiekt jeszcze w trakcie budowy. A tak stało się w przypadku bazyliki Sagrada Familia – Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny w Barcelonie, budowanego od 1882 roku dzieła sławnego inżyniera i architekta Antonio Gaudiego. Które, być może, uda się dokończyć jeszcze w tej dekadzie, bo już wiadomo, że kolejny z zaplanowanych terminów: rok 2026, czyli na stulecie śmierci projektanta, jest nierealny.

Centralnym miejscem Pilzna, 170-tysięcznej stolicy kraju (województwa) w zachodnich Czechach jest, oczywiście, Rynek, współcześnie Náměsti (Plac) Republiky. Z kilkuwiekową historią, o dosyć nietypowym kształcie w zabytkowych miastach naszego południowego sąsiada.

Czechy są najbardziej zlaicyzowanym krajem Europy. Ale z dawnej, bogatej przeszłości tutejszego Kościoła katolickiego, zachowało się wiele wspaniałych dzieł architektury i sztuki sakralnej oraz rzemiosła artystycznego, zwłaszcza monstrancji, kielichów i innych naczyń oraz strojów liturgicznych. Obecnie można je oglądać w muzeach.

Wydawnictwo Bezdroża kontynuuje publikowanie przewodników górskich dla wytrawnych alpinistów oraz amatorów wspinaczki sportowej.

Strona 1 z 338

a