czwartek, lipiec 25, 2024
Follow Us

Odkryj magiczny Marrakesz i zanurz się w historii Pałacu Al-Bahia, jednej z najpiękniejszych pereł architektury w Maroku. Podziwiaj zjawiskowe ogrody i niezwykłe detale architektoniczne, które przeniosą Cię w czasie i pozwolą poczuć atmosferę dawnego królewskiego życia.

Stulecie założenia obchodzi słynny Jardins Majorelle – Ogród Majorelle, założony w Marrakeszu w roku 1924 przez francuskiego malarza i orientalistę Jaquesa’a Majorelle (1886-1962). Jest najliczniej odwiedzanym, po około 800 tys. rocznie, przez turystów marokańskich i zagranicznych ogrodów w Maroku, przynajmniej tych, do których wstęp jest płatny.

Po przejechaniu około dwustu kilometrów na północny zachód z Marrakeszu w kierunku Atlantyku autostradą prowadząca w większości przez pustkowia, na horyzoncie pojawiają się wysokie, nowoczesne gmachy i cały las dźwigów budowlanych. To Casablanka, największe marokańskie miasto, wielki ośrodek gospodarczy i portowy.

Marrakeszowi, pełnemu zabytków i atrakcji, najpopularniejszemu dla turystów mieście Maroka, przybyła nowa, na miarę XXI wieku: Meydene. Nie wydaje mi się, aby stała się ona celem podróży i zwiedzania dla masowej turystyki, zwłaszcza zagranicznej, ale tym, którzy chcą zobaczyć i poznać tu coś nowego obok licznych starych, w tym światowej rangi obiektów, radziłbym znaleźć czas i na nią.

Już dla zobaczenia słynnej katedry Santa Maria Nascente w Mediolanie, jednej z najpiękniejszych gotyckich świątyń na świecie, warto do niego przyjechać. A przecież w tym drugim pod względem liczby mieszkańców mieście Włoch jest również, w kościele Santa Maria delle Grazie, jedno z najwspanialszych dzieł Leonarda da Vinci, „Ostatnia wieczerza”.

Portugalskiej wyspie Madera na Atlantyku, na której, według legendy, mieszkać miał pod nazwiskiem Henrique Alemão polski i węgierski król Władysław III Warneńczyk, rzekomo nie zabity w bitwie pod Warną w roku 1444, poświęcony został kolejny przewodnik Bezdroży wydany w serii #travel&style.

Medresy, używana jest również nazwa madrasy, to teologiczne szkoły muzułmańskie w których nauczana była, a w niektórych krajach, gdzie roli tej nie przejęły uniwersytety, religia islamu i wykładnia jej zasad oraz prawa – szariatu.

Bogata, tworzona już od 220 lat – najstarszy ich rysunek Zygmunta Vogla ilustrujący książkę Stanisława Staszica o Karpatach powstał w roku 1804 – biblioteka różnorodnych publikacji poświęconych Tatrom: przewodników, opracowań naukowych, relacji, literatury pięknej, map, planów, czy dzieł sztuki wydanych nie tylko w języku polskim, ale również m.in. słowackim, węgierskim czy niemieckim, wzbogaciła się o nowy, ciekawy przewodnik Bezdroży. Prezentujący te przepiękne góry przede wszystkim od strony ich przyrody.

Zrównoważony rozwój turystyki? Tak, zakrzykną turyści, tak, potwierdzą budujący tę gałąź gospodarki. Przyłączą się wszyscy zaliczani do środowiska „zielonych”. Padnie argument o rozwoju krótkowzrocznej turystyki, a nawet o drapieżnej, na dowód zaś konstatacja – „u nas turystyka wykorzystuje nawet 65 % dostępnej wody”. Co wtedy? Obrona środowiska, racjonalna!

Bezdroża kontynuują wydawane przewodników dla amatorów wspinaczek wysokogórskich i trudnych przejść alpinistycznych. Przede wszystkim w Alpach, ale również w Dolomitach czy Tatrach.

Strona 1 z 344

a