wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
poniedziałek, 16 lipiec 2012 13:28

Łeba - wśród dinozaurów i innych zwierząt Wyróżniony

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Łeba - wśród dinozaurów i innych zwierząt www.leba.pl

Łeba kojarzy się przede wszystkim z piaszczystymi plażami i ruchomymi wydmami, ale to także miejsce, w którym odnajdą się miłośnicy zwierząt. Dla wszystkich, których interesuje świat przyrody, Łeba ma wiele do zaoferowania. Olbrzymie dinozaury można spotkać w Łeba Parku, a łosia czy borsuka zobaczycie w Słowińskim Parku Narodowym.

Przy ulicy Kolonijnej w Łebie znajduje się wejście do zupełnie innego, magicznego świata – do Parku Dinozaurów. Na obszarze 20 hektarów, wśród stawów, trzęsawisk i lasów możemy obserwować kolejne okresy z dziejów Ziemi. Spacer wśród fascynujących, olbrzymich dinozaurów pozostawia niezatarte wspomnienia. Po drodze ścieżkami, mostami i kładkami wśród trzcin zobaczyć można ponad 100 gadów. Największe z nich to Seismosaurus mający 45 metrów długości i Brachiosaurus o wysokości 13 metrów.
W Parku Dinozaurów dowiemy się również, jak przed wiekami żyli przodkowie ludzi. Można tu zobaczyć pradawną chatę oraz groty, w których żyli Neandertalczycy. Nowe wiadomości przyniesie również wizyta w galerii bursztynowej, w której znajdują się opisy etapów powstawania i kształtowania żywicznego złota.
Łeba Park przygotował również dla zwiedzających Mini Zoo, w którym można karmić kozy, owce, daniele, jelenie i inne zwierzęta, a najmłodsi mogą ujeżdżać kucyki. Na terenie parku znajduje się również kino oraz place zabaw.

Ci, którzy chcą zobaczyć żywe, dzikie zwierzęta, powini wybrać się do Słowińskiego Parku Narodowego. Utworzony w 1967 roku rezerwat znajduje się 5 kilometrów na zachód od Łeby. Na listę Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery trafił bardzo szybko – Unesco wpisało go tam w 1977 roku. Jego unikalna fauna i flora zachwyciła już niejednego spacerowicza. Na terenie parku żyje około 250 gatunków ptaków wraz z rzadko występującym w Europie orłem bielikiem a także kormoranem czarnym, bocianem czarnym, orlikiem krzykliwym, puchaczem i zimorodkiem batalionem. Rezerwat położony jest na europejskim szlaku ptasich wędrówek. Ptaki przyciągają tu także jeziora, bagna i mokradła. Wśród boru wydmowego żyją także liczne ssaki: łosie, daniele, borsuki, jelenie, sarny, dziki, tchórze i wiewiórki. W okolicznych jeziorach pływają okonie, szczupaki, leszcze, płocie i węgorze. Największymi zbiornikami wodnymi są tu jezioro Łebsko i Gardno. W wakacje Słowiński Park Narodowy otwarty jest od godz. 8 do 21. Wejście dla dorosłych kosztuje 4 zł, a dla dzieci – 2 zł. Po parku poruszać się można tylko na piechotę. Konne powozy oraz wózki akumulatorowe mogą być używane wyłącznie przy podejściu pod Górę Łącką od strony Rąbki.
W samej Łebie też można spotkać bujną, dziką przyrodę. Wystarczy wybrać się nad Czarny Stawek. Jego nazwa pochodzi od cienia kory rosnących wokół akwenu sosen. Niektórzy nazywają to miejsce „łąbędzim stawkiem", bo można tu spotkać rodziny łąbędzi. Czarny Stawek, choć znajduje się w centrum miasta, otoczony jest lasami. Mają tu swoje gniazda różne gatunki ptaków.
Ptaki można zobaczyć również w ogrodzie ornitologicznym na ul. Kolonijnej. Łebski pasjonat ptaków założył go na sześciu hektarach. Na terenie kilku półwyspów, wysepek i stawów rybnych połączonych ze sobą, można zobaczyć około 2000 zwierząt.
Z kolei przy Skwerku Rybaka obejrzeć można motyle. Znajdujące się tu od 1999 roku Muzeum w swojej kolekcji posiada ponad 3500 motyli z całego świata. Na wystawie umieszczono także największe na świecie motyle Attacus Atlas, które są wielkości patelni. Oprócz motyli są tu też najcenniejsze, najładniejsze i najciekawsze owady na Ziemi. Znajdziemy tu chrząszcze, pluskwiaki i straszyki. Najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z 1906 roku i w nienaruszonym stanie przetrwały dwie wojny światowe. Podczas pobytu w muzeum dowiemy się, jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków motyli oraz jak funkcjonuje bawrny świat tych zwierząt.
Ci, którzy cenią kontakt ze zwierzętami, mogą się wybrać do stadniny koni Maciukiewicz, która znajduje się 1 km od centrum Łeby. Położona jest ona w miejscowości Nowęcin nad jeziorem Sarbsko. Mogą z niej skorzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Jest tu 50 koni przygotowanych do profesjonalnej nauki jazdy, doskonalenia umiejętności jeździeckich i skoków oraz rajdów długodystansowych. Jeździć można na krytej ujeżdżalni albo nad morzem. Stadnina organizuje też wczasy i weekendy z nauką jazdy konno. Jest tu ośrodek agroturystyczny oraz Restauracja pod Gołębnikiem.
Miłośnicy zwierząt znajdą więc w Łebie wiele okazji, by rozwijać swoje zainteresowania. Turyści z pewnością docenią takie miejsca, jak Łeba Park czy Słowiński Park Narodowy. A mieszkańcy postanowili uhonorować jeszcze jedno zwierzę – rybę. Figurka srebrnego dorsza została umieszczona w kościele Wniebowzięcia NMP 24 czerwca 2000 roku. Postawiono ją tam na pamiątkę daru, jaki ofiarowali łebscy rybacy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Srebrny dorsz był symbolem tego, co dla nich najważniejsze.
Wszystkich atrakcji turystycznych Łeby związanych ze zwierzętami nie da się objerzeć w jeden dzień. Ale w tej nadmorskiej miejscowości znajdziemy wiele przytulnych pensjonatów i gościnnych ośrodków agroturystycznych. Bazę obiektów turystycznych w Łebie można znaleźć na stronie www.leba.eu. Dla mniej wymagających turystów są też campingi, a dla lubiących wygodę – hotele.

{jumi [*6]}

a