niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
sobota, 17 czerwiec 2023 12:43

Czechy: tajemnice podziemi Pilzna Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Jeden z najdłuższych czeskich podziemnych szlaków turystycznych prowadzący przez staromiejskie piwnice, korytarze i przejścia między nimi znajduje się w Pilźnie Jeden z najdłuższych czeskich podziemnych szlaków turystycznych prowadzący przez staromiejskie piwnice, korytarze i przejścia między nimi znajduje się w Pilźnie Cezary Rudziński

Wiele starożytnych i średniowiecznych miast miało i ma pod sobą lochy, piwnice i całe ich ciągi, z których część współcześnie zamieniona została w trasy turystyczne. Katakumby w antycznym Rzymie były schronieniem, w którym życie uratowało wielu prześladowanych pierwszych chrześcijan.

W Paryżu czy Moskwie

Podczas zwiedzania przed laty, w trakcie jednego z dłuższych tam pobytów, podziemi Paryża z przygodną grupą, bo indywidualnie ze względów bezpieczeństwa nie było to możliwe, zainteresowany czymś nie zauważyłem, że przeszła ona już do innego ich fragmentu, drzwi zostały zamknięte i w perspektywie miałem tam nocleg z coraz słabszą latarką. Na szczęście po jakimś czasie pojawiła się kolejna grupa. Dołączyłem do niej i wydostałem się na ulicę.

Rozległe i tajemnicze są podziemia starej części Moskwy. Jeden z polskich korespondentów prasowych poświęcił im książkę reportażową i miał do mnie, po opublikowanej recenzji pretensje, ze zakwestionowałem ścisłość jego relacji. Mieszkałem jednak przez pewien czas w opisywanym regionie miasta. Dobrze znałem i przemierzałem jego okolice codziennie. Uznałem więc, że nawet podziemnymi przejściami, z tamtejszym przewodnikiem, przejście opisanej drogi nie wymaga aż tyle czasu.

Również w Polsce

Kilku, jak relacjonował to autor, nocnych godzin pełnych wysiłku i przeżyć. Gdy w rzeczywistości pokonanie tego samego, około kilometrowej długości odcinka po powierzchni wymaga 10-15 minutowego spaceru. A w książce reportażowej aż na takie fantazje i scenki z horroru nie ma miejsca. W Polsce również mamy podziemne szlaki turystyczne w niektórych starych miastach. Chociażby w Rzeszowie.

Gdzie prowadzi on piwnicami na kilku poziomach. Czy krótszą trasę w Krośnie, doprowadzającą zwiedzających do sal ekspozycyjnych Centrum Dziedzictwa Szkła w dawnych zabytkowych piwnicach rynku. Od 12 lat pod zachodnią częścią krakowskiego Rynku Głównego czynny jest cztery metry pod ziemią turystyczny szlak „Śladami Europejskiej Tożsamości Krakowa”. Zajmuje on 6 tys. m², z czego 4 tys. m² stanowi rezerwat archeologiczny z licznymi ciekawymi pamiątkami z dawnej przeszłości miasta.

Od XIII wieku

U naszych południowych sąsiadów, Czechów, jeden z najdłuższych obecnie podziemnych szlaków turystycznych prowadzący przez staromiejskie piwnice, korytarze i przejścia między nimi znajduje się w Pilźnie, głównym mieście kraju (województwa) pilzneńskiego. Łącznie pod tutejszą Starówką znajduje się około 20 km podziemnych przejść do dawnych piwnic, składów i studni. A także własnych, „przydomowych” źródeł wody pitnej.

Budowano je od XIII wieku na głębokości od 9 do 12 metrów pod domami. Łączono od wieku XIV. Przede wszystkim z przeznaczeniem na magazynowanie na lato lodu do konserwowania mięsa i innej szybko psującej się żywności, bo przecież lodówek wówczas nie znano. Ale także do leżakowania piwa oraz, w razie niebezpieczeństwa, do ukrywania się mieszkańców na wypadek najazdów. Wytwarzano w nich również, oraz leżakowano, wino.

800 metrów w godzinę

Do zwiedzania, wyłącznie z przewodnikami, wytyczono tu trasę blisko 800 metrowej długości. Rozpoczyna się ona na Starym Mieście w budynku Muzeum Piwowarskiego. W podziemnych wycieczkach nie mogą uczestniczyć dzieci do lat trzech oraz zwierzęta. Wszystkim biorącym w nich udział zaleca się, bez względu na porę roku, ciepłe odzienie, gdyż temperatura w piwnicach wynosi około 6 stopni C, a przejście tej trasy trwa godzinę. Zarówno przewodnicy, jak i uczestnicy zwiedzania, muszą mieć na głowach ochronne kaski budowlane.

Nie należy wybierać się w butach damskich na wysokich i wąskich obcasach. Na tym podziemnym szlaku są liczne korytarze i przejścia, także między poziomami piwnic. Niegdyś w podziemiach pilzneńskiego Starego Miasta było 360 studni. Obecnie na trasie ich zwiedzania jest tylko nieco ponad 20. Plus duża, drewniana replika koła wodnego z XVI wieku. Natomiast w oszklonych gablotach wmontowanych w ceglane ściany korytarzy i piwnic wystawione są różne przedmioty odnalezione przez archeologów.

Co można obejrzeć?

Resztki warsztatów rzemieślniczych, obuwie i inne wyroby, kamienne kule armatnie, resztki kamiennych dekoracji kamienic, sporo starej, częściowo świetnie zachowanej ceramiki, narzędzia i przedmioty metalowe, drewniane, stare plany i rysunki. Część staromiejskich zabytkowych piwnic, oczywiście poza omawianą podziemną trasą zwiedzania, zamieniono współcześnie na bary i restauracje.

Na zakończenie podziemnego zwiedzania jego pełnoletni uczestnicy częstowani są szklaneczką pilzneńskiego piwa. Bo skoro zaczyna się ono i kończy w Muzeum Browarnictwa, to jest ono wliczone w cenę biletu. W sumie podziemna trasa zwiedzania stanowi jedną z tutejszych atrakcji turystycznych wartych poznania.

Autor uczestniczył w międzynarodowym, studyjnym wyjeździe dziennikarskim na zaproszenie: Regionu pilzneńskiego (www.turisturaj.cz), Pilzno – Turystyka (www.visitpilsen.cz) i Czech Tourism (www.czechtourism.com) na temat: „Zachodnioczeska architektura barokowa i barokowy krajobraz”.

a