środa, maj 08, 2024
Follow Us
czwartek, 26 lipiec 2012 11:39

Dinozaury w bałtowskim JuraParku Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dinozaury w bałtowskim JuraParku www.juraparkbaltow.pl

W Bałtowie, na skale zwanej przez mieszkańców "Czarcią Stopką", to nie diabeł - jak głosiła miejscowa legenda - pozostawił odbicie swojej łapy, ale groźny allozaur. Dzisiaj główną atrakcją Bałtowskiego Parku Jurajskiego są rekonstrukcje naturalnej wielkości świętokrzyskich dinozaurów i ich kuzynów z całego świata.

Już od lat 70. XX wieku znajdowano w skałach jurajskich ślady dinozaurów, największych gadów w dziejach Ziemi, przypuszczano również, że mogły one żyć w rejonie Gór Świętokrzyskich. Wkrótce po tym jak Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie rozpoczął badania w Bałtowie i jego okolicach, pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów - allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. 
Zwiedzanie Bałtowskiego Parku Jurajskiego to podróż w czasie poprzez okresy geologiczne, przez ponad 500 milionów lat historii Ziemi. Największą atrakcją są jednak rekonstrukcje dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości. Najwięcej emocji budzi prawie 50-metrowy model roślinożercy jurajskiego - sejsmozaura lub kredowego drapieżnika - tyranozaura, który atakuje stado rogatych triceratopsów. W trakcie zwiedzania można odpocząć w cieniu drzew przy orzeźwiających kaskadach i oczkach wodnych. Ścieżka kończy się wejściem do Muzeum Jurajskiego. Przejście trasy zajmuje około godziny.


Bałtów 150 milionów lat temu
W okresie jurajskim na obszarze Bałtowa znajdowało się ciepłe morze, w którym żyły koralowce, ramienionogi, małże, ślimaki, jeżowce i amonity. Skamieniałości pozwalają przypuszczać, że w niewielkiej odległości znajdował się ląd, którego brzeg przypominał dzisiejsze wybrzeże Florydy,  a po białych węglanowych plażach wędrowały dinozaury pozostawiając odciski swoich łap.
 W Bałtowskim parku w Zaginionym Świecie Dinozaurów, w otoczeniu wysokich ścian wąwozów możemy zetknąć się z tropami dwumetrowych dryomorfonów. Ich znanymi przedstawicielami są dryozaur i kamptozaur. Obok tych śladów utrwalony jest trop pozostawiony przez drapieżnego dinozaura, potencjalnego prześladowcy spokojnych dryomorfów. Najlepiej zachowany i największy trop w bałtowskim wąwozie pozostawił karłowaty krewniak allozaurów.

Sabathówka - skalne lapidarium
Sabathówka to miejsce niezwykłe, gdzie w dawnym kamieniołomie zebrano kilkadziesiąt bloków skalnych, na których zachowały się ślady wczesnojurajskich dinozaurów. Entuzjaści geologii w Kąciku Młodego Paleontologa mogą samodzielnie znaleźć skamieniałość, odkopać szkielet prehistorycznego gada, pod wielką czapą czarownicy ułożyć dinopuzzle lub sprawdzić swoją wiedzę tropiciela jurajskich stworów. Podczas warsztatów paleontologiczno-plastycznych najmłodsi preparują zatopione w gipsie „szkielety dinozaurów".
U wylotu wąwozu zwanego Żydowskim Jarem leży blok wapienia z naturalnym odlewem stopy kolejnego mięsożernego dinozaura – przedstawiciela celurozaurów, bezpośrednich przodków ptaków.

Bałtowskie atrakcje
Spływ tratwami i kajakami - wprawdzie uzależniony jest od stanu wody na Kammiennej, ale flisacy chętnie opowiadają bałtowskie legendy lub grają na akordeonie. Trasa rozpoczyna się u stóp położonego na wzgórzu pałacu książąt Druckich-Lubeckich, na przystani "Gierczakówka". Trwający ponad godzinę spływ kończy się na przystani "Przy Młynie", niedaleko bramy wejściowej Bałtowskiego Parku Jurajskiego.

Zwierzyniec Bałtowski - ostoja dzikiej zwierzyny na 40 hektarach naturalnego zbocza tutejszych wyżyn bezpośrednio graniczy z trasami spacerowymi "Bałtowskiej Pętli", szlakami rowerowymi czy stokiem narciarskim. Można tu spotkać w naturalnym środowisku, niemal na wyciągnięcie ręki jelenie Dybowskiego, daniele, muflony, kozice, alpaki, lamy, owce, koniki polskie czy osły. Od 2011 roku w zwierzyńcu są też żubry.

Płukanie złota – kurs wypłukiwania kruszcu i opowieść na temat „gorączki złota" i historii jego poszukiwań w Polsce. Wszyscy uczestnicy dostają "Dyplom Paleontologa", a wykonane podczas warsztatów prace dzieci mogą zabrać ze sobą.

Kolejka grawitacyjna - wyprofilowany zjazd o długości prawie 400 m spełnia wszystkie europejskie wymogi bezpieczeństwa. Prędkość wózka regulowana jest indywidualnie przez każdego uczestnika. Długość wyciągu - 135 m, długość zjazdu - 382 m, maksymalna prędkość zjazdu - ok. 40 km/h.

Dodatkową, już zimową atrakcją Bałtowa są dwie (niebieskie) utwardzane i ratrakowane trasy narciarskie o długości 340 i 570 metrów, ze stokiem o różnicy poziomów 65 metrów i zjazdem od 50 do 70 metrów. Dwa nowoczesne wyciągi orczykowe są w stanie wwieżć 1500 osób/godzinę. Trzeci, krótszy wyciąg o długości 100 metrów przygotowano specjalnie dla potrzeb szkółki narciarskiej.

Bałtów leży w woj. świętokrzyskim, w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego (12 km na północ). W odległości do godziny jazdy samochodem od Bałtowa znajdują się m.in.: Sandomierz, Ujazd i Zamek Krzyżtopór, Opatów z kolegiatą, Tarłów i wspaniały kościół barokowy, Ćmielów z ruinami zamku i Krzemionki Opatowskie z  Rezerwatem Archeologicznym Krzemionki Opatowskie, z trasą prowadzącą wzdłuż miejsc wydobycia krzemienia pasiastego oraz skansenem wioski neolitycznej.
www.juraparkbaltow.pl

www.krzemionki.pl

{jumi [*6]}

a