piątek, maj 10, 2024
Follow Us
piątek, 15 czerwiec 2012 10:35

Lizbona na celowniku

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Portugalskiej stolicy – Lizbonie poświęcono już sporo przewodników w języku polskim. Najnowszy ukazał się właśnie w popularnej serii Bezdroży „Przewodnik – celownik". Wydano go w wygodnej postaci z grzbietem spiętym spiralą. Stworzono go dla tych, którzy lubią samodzielne zwiedzanie.

Znajdziemy tu „Indeks (126) atrakcji turystycznych Lizbony" w układzie alfabetycznym ich portugalskich nazw i lokalizacją na planie miasta oraz Indeks blisko 120 innych obiektów. W tym drugim przypadku znalazłem dwa wyjątki od zasady układu alfabetycznego wg nazewnictwa portugalskiego. Chodzi o Ambasadę RP, a nie jak w przypadku przedstawicielstw dyplomatycznych innych krajów: Embaixada. I mniej zrozumiały Pomnik Karola I Dyplomaty zamiast tylko, jak w przypadku pozostałych rzeźb, jego imienia i symbolu graficznego pomnika.
Druga część tego przewodnika – „Atlas Lizbony" zawiera plan miasta w 9 częściach z zaznaczonymi na nim 41 stacjami metra oraz symbolami omawianych obiektów. Plan ten nie obejmuje całego miasta, lecz tylko jego najważniejsze dzielnice wschodnie oraz leżące nad Tagiem - południowe. W rozdziale tym znajduje się również indeks ulic uwzględnionych na przewodnikowym planie miasta.
Trzecia z części wstępnych poświęcona jest historii Lizbony - od legendarnego, odkrytego przez Odyseusza na ówczesnym „Krańcu świata" Olissips i terenów zasiedlonych w XII wieku p.n.e. przez Fenicjan. Dalej przechodzimy przez czasy antyczne, muzułmańskie (714-1147), stołeczność od 1260 r., okres świetności Złotego Wieku wielkich odkryć geograficznych i powstawania portugalskiego imperium kolonialnego, po zniszczenie Lizbony w wielkim trzęsieniu ziemi w 1755 roku. A następnie możemy przeczytać o jej odbudowie przez markiza Pombala w obecnym kształcie i rozwój historycznych dzielnic.

 


Podstawowa, 120–stronicowa część przewodnika „Atrakcje Lizbony" stanowi zwięzłą ich prezentację w kolejności alfabetycznej nazw. Informacje są zwięzłe, niekiedy przesadnie, ale zawierają podstawowe fakty i dane. W części tej na 4-stronicowej wkładce przedstawione są także okolice Lizbony oraz najważniejsze tam miejscowości i obiekty.
Są tu więc Sinitra, Queluz z byłym pałacem królewskim, kurorty: Cascais, Estriol, Costa da Caparica, najdalej na zachód wysunięty przylądek kontynentu europejskiego Cabo da Roca i miasteczko Cacilhas na południowym brzegu Tagu. Druga, 3-stronicowa wkładka w tej części, prezentuje Lizbończyków. Poznajemy ich codzienność, obyczaje, różnorodność kulturalną itp. Ostatnia część, „Informacje praktyczne" poświęcona jest noclegom w obiektach różnej kategorii poczynając od kempingów i hoteli, z ich nazwami, adresami i charakterystyką. Podobnie mamy tu informacje o wyżywieniu, komunikacji miejskiej i zakupach.

Na końcu przewodnika znajduje się mini słowniczek polsko–portugalski z podstawowymi słowami i zwrotami. Jest to więc przewodnik dla tych turystów, którzy nie muszą być „prowadzeni za rączkę" opisami dzielnicy za dzielnicą oraz ulic, placów, zabytków i innych atrakcji na trasie. Zadowoleni z niego będą podróżnicy, którzy wolą samodzielne zwiedzanie. I potrafią m.in. dzięki oznaczeniom na planie miasta zorientować się, gdzie się aktualnie znajdują, co godnego uwagi jest w pobliżu oraz obejrzeć te obiekty na zdjęciach i przeczytać o nich.
Joanna Mazur i współpracownicy, „Lizbona", Przewodnik Bezdroży z serii „Przewodnik – celownik", wydawnictwo Helion S.A., wyd. I, Gliwice 2012, str. 177, cena 29,90 zł.

{jumi [*6]}

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Helion
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 9788324641802
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2012_06_15
  • Ocena recenzji: 4

a