środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22560.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22560
wtorek, 01 grudzień 2015 00:00

Warszawa: Niemiecki workshop turystyczny Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa: Niemiecki workshop  turystyczny Fot.: Cezary Rudziński

Przedstawicielstwo Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) w Polsce wraz z Tourismus Marketing Brandenburg (TMB) i Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen (TMGS) zorganizowały w Warszawie konferencję prasową krajów związkowych Brandenburgia i Saksonia oraz turystyczny workshop dla polskiej branży turystycznej. W workshopie uczestniczyło 17 nienieckich wystawców, w tym przedstawiciele turystyki tych landów oraz Wieży TV w Berlinie i saskich państwowych zamków, pałaców i ogrodów z Drezna. Ponadto miast: Bayreuth, Frankfurtu nad Menem, Norymbergi, Magdeburga i Rury.


Swoją ofertę zaprezentowały również: słynna manufaktura porcelany z Miśni, hotele, grupy hotelowe i centra konferencyjne z Berlina, Frankfurtu n/Menem, Hamburga, Rüdesheim n/ Renem i Unterschleißheim. A także kolejki górskie ZugspitzLand z Farchant oraz warszawskie przedstawicielstwo drugiej pod względem wielkości niemieckiej firmy ubezpieczeń podróży Hanse Merkur. Wystawcy przywieźli na workshop mnóstwo materiałów informacyjnych, również w języku polskim, planów landów i miast, a także różnych gadżetów.

Bogata oferta

Spotkanie z nimi przedstawicieli polskiej branży turystycznej i mediów cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Do większości stoisk ustawiały się kolejki chętnych aby z gośćmi porozmawiać, poznać ich oferty oraz nawiązać kontakty na przyszłość, które być może zaowocują stałą współpracą. Workshop poprzedziła konferencja prasowa połączona z prezentacją walorów i atrakcji turystycznych obu wspomnianych krajów związkowych. Prelegentki mieszkają na stałe w Niemczech, znają doskonale swoje regiony oraz język polski, w którym często oprowadzają wycieczki.
Klara Piwnicka-Hensche z Poczdamu bardzo ciekawie mówiła i pokazywała na ekranie w multimedialnej prezentacji najciekawsze miejsca i obiekty Brandenburgii, naszego najbliższego w Niemczech sąsiada. Podkreślała, że jeszcze kilka lat temu ten kraj związkowy odwiedzało zaledwie kilkadziesiąt tysięcy polskich turystów rocznie. Obecnie już kilkakrotnie więcej, przy czym Polska stała się głównym partnerem turystycznym tego landu, a polscy turyści najliczniej odwiedzają go spośród cudzoziemców.

Pieszo nad koronami drzew

W prezentacji mocny nacisk położyła nie tylko na zabytki i inne ciekawe miejsca, ale przede wszystkim za zasoby przyrodnicze, parki narodowe, a także, jako ciekawostkę, park zwierząt kotowatych. Duże zainteresowanie uczestników konferencji wzbudziły m.in. zdjęcia i informacje o pieszej trasie nad koronami drzew. Zbudowano ją dawno temu dla robotników chorych na płuca, obecnie jest atrakcją turystyczną, dostępną także dla osób niepełnosprawnych. Mogą bowiem wjechać na nią windą na specjalną wieżę i z niej na trasę. Trasa ta ma długość 320 m i przebiega na wysokości 300 m nad ziemią.

{gallery}22560{/gallery}
Równie ciekawie drugi najbliższy nam położeniem, sąsiedzki kraj związkowy, Saksonię, przedstawiła Jadwiga Köhler z Drezna. Spółka Promocji Saksonii „Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen", którą reprezentowała, buduje wizerunek tego landu jako ważnego regionu turystycznego w Niemczech już od 2000 roku pod marką „Saksonia. Kraj na miarę światową". Koncentrując się głównie na takich tematach jak kultura, sztuka, turystyka miejska, urlopy rodzinne i zdrowotne oraz wypoczynek rodzinny. One też stały się treścią prezentacji.

Hrabina Cosel i miśnieńska porcelana

Nie zabrakło oczywiście przypomnienia tragicznych losów słynnej hrabiny Anny Konstancji Cosel. Bohaterki jednej z powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, ale przede wszystkim postaci historycznej, metresy króla polskiego i elektora saskiego Augusta Mocnego, która ostatnie 49 lat życia spędziła przymusowo w zamku. Prelegentka mówiła również o atrakcjach Saksonii, przede wszystkich, chociaż oczywiście nie tylko, jej najpiękniejszego miasta Drezna.
W znacznym stopniu zrównanego z ziemią w trakcie dywanowego nalotu lotnictwa brytyjskiego i amerykańskiego w nocy z 13 na 14 lutego 1945 r., który miał sterroryzować III Rzeszę. I podobnie jak Warszawa odrodzonego z popiołów. Również częściowo na podstawie obrazów Canaletta (Giovanniego Antonia Canala), który zanim przybył do naszej stolicy, przebywał i malował główne miasto Saksonii. Prelegentka mówiła też o atrakcjach innych historycznych miast, m.in. Budziszyna, Görlitz, Lipska i Miśni z jej sławną porcelaną.
Wspomniała też o kilku ważnych, „okrągłych" rocznicach kulturalnych, które obchodzone będą w roku 2016 i zapewne przyciągną dodatkowych turystów.

Polacy już w pierwszej „10" zagranicznych turystów

Na zakończenie konferencji prasowej Tomasz Pędzik, dyrektor Biura Marketingu i Sprzedaży DZT, poinformował o ponad 5-procentowym wzroście, do 75,6 mln, liczby turystów, którzy w ostatnim roku odwiedzili Niemcy. Oraz o znalezieniu się turystów polskich, po raz pierwszy, w pierwszej „10" tych, którzy tam przyjeżdżają z różnych krajów. Polacy skorzystali w ub. r. z 2,4 mln noclegów w hotelach, a w statystyce pod uwagę brane są tylko liczące powyżej 10 łóżek. A bardzo wielu nocuje w mniejszych obiektach, na kempingach czy u znajomych. Zainteresowanie turystycznymi wyjazdami Polaków do Niemiec systematycznie rośnie.
Mówił również o kampaniach promocyjnych przeprowadzonych przez DZT w 2015 roku. O wiodącym temacie – naturze – turystyki niemieckiej w 2016 roku, któremu poświęcona zostanie osobna konferencja prasowa, a także o współpracy z dziennikarzami. Zarówno z tej konferencji, jak i workshopu, podczas którego odbyłem kilka rozmów z niemieckimi gośćmi na temat zwiększenia ilości informacji w naszym portalu o atrakcjach turystycznych Niemiec wynika, że już wkrótce powinno pojawić się ich znacznie więcej niż dotychczas. M.in. także w rezultacie zapowiadanych dziennikarskich wyjazdów studyjnych do kraju naszych zachodnich sąsiadów.

a