czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
czwartek, 13 styczeń 2022 11:57

Saksonia: najpiękniejsze miasta (2) Wyróżniony

Napisane przez Sachsen Tourismus
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Torgau Torgau Sachsen Tourismus

Publikujemy drugą część informacji o najpiękniejszych miastach Saksonii.

Freiberg

Usadowiony u podnóża Rudaw bajkowy Freiberg zachwyca niespodziankami ukrytymi głęboko pod ziemią, gustownymi domami mieszczańskimi i nieziemskimi dźwiękami "króla instrumentów". Tu tradycja tworzy idealny balans z nowoczesnością.

Właśnie na tej ziemi ukształtowała się saksońska historia górnictwa. Wystarczy niespieszny spacer po mieście, by odkryć tradycję ówczesnego wydobycia rud srebra na okolicznych terenach.

Średniowieczne osiedle górnicze założono tu około 1190 roku. Od tego czasu Freiberg rozwijał się prężnie, do XVI w był największym miastem Saksonii i dużym ośrodkiem przemysłowym, a po 1536 r. centrum reformacji. W 1765 otwarto we Freibergu pierwszą na świecie wyższą szkołę górniczą. Warto wiedzieć, że w XIX w. to na tej uczelni odkryto pierwiastki ind i german. Wydobycia srebra zaniechano tu w 1913 roku. Na szczęście pozostała imponująca architektura i wciąż żywe obyczaje, również ciekawy Szlak Srebra.

Centrum miasteczka zachwyca jak dawniej. O bogactwie Freibergu świadczą wspaniałe patrycjuszowskie kamienice okalające Obermarkt, jeden z najpiękniejszych rynków w Niemczech. W powietrzu unosi się zapach kawy i oryginalnego regionalnego sernika Eierschecke. To idealne miejsce, by usiąść na chwilę, odpocząć i poznać miejscowe smaki.

Srebrne miasto słynie też z odrestaurowanego zamku Freudenstein i katedry p.w. Św. Marii z jej słynną na całym świecie Złotą Bramą. Raczej skromna na zewnątrz, kryje cenne skarby sztuki - w kształcie tulipana oraz największe organy Silbermanna o nieskazitelnym dźwięku. Ale jest coś jeszcze. Na tych, którzy nie wiedzą, czym jest klaustrofobia, pod ziemią czeka prawdziwa przygoda - zwiedzanie najstarszej kopalni świata "Reiche Zeche".

Annaberg-Buchholz

Podobno milczenie jest złotem, a mowa srebrem, więc o Annaberg-Buchholz można tylko mówić i mówić, bo to miejsce słynące z odkrytych pod koniec XV wieku olbrzymich pokładów srebra. Wraz ze srebrem przyszło bogactwo, które od razu przełożyło się na budowę zachwycających do dziś kościołów. Największe wrażenie robią te, które powstały jako pierwsze: św. Anny z 1499 roku i św. Marii z 1502 roku.

Późnogotycki kościół św. Anny jest najbardziej okazały i widać go z oddali jak niemalże wznosi się nad miastem. W środku nawiązuje nie tylko do związków z wydobyciem cennego srebra, czego przykładem jest górniczy ołtarz, ale też do związków z Polską. Okazuje się, że świątynię ufundował Jerzy Brodaty, związany przez całe swoje życie z polską księżniczką Barbarą, wnuczką Władysława Jagiełły i córką Kazimierza Jagiellończyka. Dzięki temu w kościele można do dziś podziwiać trzy polskie białe orły.

O związkach miasta z Polską przypominają też dwa bogato zdobione słupy dystansowe z pierwszej połowy XVIII wieku, które do dziś usadowione w centrum miasta przypominają o personalnej unii polsko-saskiej, która trzykrotnie łączyła te ziemie najpierw z Rzeczpospolitą, a później z Księstwem Warszawskim.

Wracając jednak do srebra, turyści zainteresowani tematem górniczym znajdą w tym mieście aż trzy podziemne kopalnie pokazowe oraz zabytkową kuźnię, w której przerabiano rudę srebra, gdzie do dziś zachowana została historyczna młotownia napędzana wodą. A komu jeszcze mało przygód, to może się poczuć jak średniowieczny poszukiwacz skarbów, dzięki atrakcji organizowanej przez miasto. Dostajemy mapę i tylko z jej pomocą musimy odnaleźć dwanaście ukrytych atrakcji. Pyszna zabawa dla całej rodziny!

Zwickau

Na przedgórzu Rudaw, nad piękną rzeką Mulde, leży Zwickau - prawie 100-tysięczne miasto z historią sięgającą XII wieku. Dziś znane jest ono głównie wielbicielom motoryzacji, ponieważ to tam na początku XX wieku powstała wielka fabryka samochodów, z której hali montażowej wyjechały potem m.in. auta marki Audi oraz słynne NRD-owskie trabanty. Warto zwiedzając dziś Zwickau zajrzeć do muzeum im. Pierwszego twórcy pojazdów mechanicznych w tym mieście Augusta Horcha, gdzie znajdziemy piękne, błyszczące modele starych, luksusowych aut.

Zwickau ważne jest również dla melomanów. To tam w 1810 roku na świat przyszedł słynny niemiecki kompozytor ery romantyzmu Robert Schumann. Co ciekawe, był on nie tylko rówieśnikiem Fryderyka Chopina (nasz narodowy kompozytor był starszy zaledwie o trzy miesiące), ale przede wszystkim jego wielkim wielbicielem i przyjacielem. W centrum Zwickau, przy Rynku, stoi do dziś pomnik oraz dom Schumanna, w którym znajduje się mnóstwo pamiątek po tym wielkim artyście.

Krążąc po centrum miasta nie można nie zahaczyć o inne cenne zabytki, jak np. najpiękniejsza w całej Saksonii sala secesyjna w Hali Miejskiej „Nowy Świat”, dom sukienników Gewandhaus oraz monumentalna katedra pod wezwaniem Św. Marii i jej przeciwieństwo, czyli skromne Domy Klerykalne, które powstały w XIII wieku i należą do najstarszego zespołu mieszkalnego całych Niemiec. Można tam zapoznać się ze średniowieczną gastronomią, z pierwszym browarem w historii Zwickau na czele.

Torgau

Kolejne miasto z ponad 1000-letnią historią, które głośno zapisało się w historii świata. To tutaj bowiem mocno biło serce zwolenników twórcy reformacji Marcina Lutra, który przybywał do Torgau ponad 40 razy. W XV wieku mieszkańcy wsparli jego działalność i od tamtej pory miasto nad Łabą stało się silnym ośrodkiem luteranizmu w Niemczech. Na tyle silnym, że w 1552 roku pochowano tam żonę Lutra, Katarzynę von Bora. Jej ciało złożono do grobu w kościele miejskim św. Marii, gdzie bardzo często wygłaszał kazania jej mąż.

Oprócz grobowca Katarzyny można tam do dziś oglądać imponujący obraz ołtarzowy zatytułowany „Czternastu pomocnych w potrzebie” autorstwa Lucasa Cranacha starszego - słynnego niemieckiego malarza i grafika epoki renesansu. Kościół św. Marii, który powstał w 1119 roku zachwyca również piękną płytą nagrobną księżnej Zofii Meklenburskiej, bogato zdobioną amboną z drewna oraz wysokim ołtarzem stworzonym w późnym gotyku w XVII wieku.

Jeszcze większe wrażenie na turystach robi renesansowy ratusz miejski z 1579 roku oraz imponujący, odrestaurowany zamek Hartenfels, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w XIV wieku. Ten pierwszy zachwyca barwnym i bogato zdobionym wykuszem. Ten drugi poraża największymi schodami kamiennymi kutymi w jednym bloku oraz kościołem zamkowym z 1544 roku, poświęconym przez samego Marcina Lutra.

Tekst i zdjęcia: Sachsen Tourismus

Więcej o Saksonii na fanpage'u https://www.facebook.com/saksonianaweekend

a