środa, maj 01, 2024
Follow Us
niedziela, 08 sierpień 2010 11:15

Rejs żaglowca "Fryderyk Chopin"

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W rejs promujący Polskę "Fryderyk Chopin" wyruszył 13 czerwca ze Szczecina. Żeglarze powrócą do kraju 19 września.

{jumi [*4]}"Fryderyk Chopin" to żaglowiec wyjątkowy. Powstał z pasji i marzeń, aby młodzi ludzie, uczniowie, mogli poznać romantyzm morza i poczuć się jak dawni żeglarze odkrywający nowe lądy. - "Jesteśmy przekonani, że nasza otwartość, entuzjazm i gościnność będą wystarczającą zachętą, żeby odwiedzić nasz kraj.Ich celem jest pokazanie tego co w Polsce jest prawdziwie magnetyczne – LUDZI. Jesteśmy przekonani, że nasza otwartość, entuzjazm i gościnność będą
wystarczającą zachętą, żeby odwiedzić nasz kraj. Czyli move your imagination i rusz do Polski".

Stworzona w Polsce koncepcja „szkoły po żaglami" dawała okazję połączenia normalnych szkolnych zajęć z budowaniem morskiego hartu. Jeden semestr to 6 miesięcy w morzu, przepłynięcie Atlantyku i służba na pokładzie. STS "Fryderyk Chopin" to drugi co do wielkości żaglowiec typu bryg przeznaczony do pływania szkolnego i sportowego. Wielokrotnie brał udział w regatach dużych żaglowców. Informacje szczegółowe na www.fryderykchopin.pl

W tym rejsie załogę stanowią studenci polskich uczelni, wybrani w drodze konkursu. Ich marzeniem było stać się ambasadorami polskiej kultury i przyjaźni. To właśnie ci wyjątkowi ludzie będą stanowić o magii „Fryderyka Chopina". Można ich bliżej poznać na portalu Facebook. A najlepiej spotkać ich osobiście w portach naszego rejsu.

"Jeżeli kiedyś braliście udział w pasjonującym rejsie, na pewno przed jego rozpoczęciem poczuliście dreszczyk emocji. Zastanawialiście się, czy ominie Was choroba morska, co zobaczycie w portach, do których zacumuje Wasz statek, w jakich imprezach weźmiecie udział, czy poznacie nowych przyjaciół, zgłębicie tajemnice innych kultur i narodów, odkryjecie niewytłumaczalne. Podobne emocje towarzyszą i nam, gdy patrzymy na gotowy do rejsu żaglowiec "Fryderyk Chopin". Już wkrótce zawita on do Waszego miasta i kraju. Spotkajcie się z nami nad brzegiem morza przy dźwiękach muzyki Chopina. Wyjdźmy naprzeciw siebie" - to główne przesłanie załogi.

Pewnego dnia postanowili zapytać – co wiedzą o Polsce nasi europejscy przyjaciele? Czy znają polską kulturę? Czy słyszeli coś o naszej burzliwej i bogatej historii? Czy zdają sobie sprawę, jak pięknie zachodzi słońce nad naszymi górami? Czy poczuli kiedyś wspaniały smak naszych polskich potraw i trunków? Ilu z nich chciałoby odwiedzić nasz kraj osobiście? Mogłoby się wydawać, że w czasach „globalnej wioski", kiedy świat niesamowicie się skurczył, droga do wzajemnego poznania jest bardzo prosta. Przecież wystarczy skorzystać z Internetu, by przekonać się, co dzieje się w drugiej części Europy. Można, poruszając się samochodem czy innymi środkami lokomocji, zwiedzić ogromną część Starego Kontynentu.

"Dlatego chcemy przybliżyć Wam Polskę i Polaków, przywędrować do Was na naszym pięknym żaglowcu i pokazać, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Pragniemy również zaprzyjaźnić się z Wami i dowiedzieć się więcej o Waszych pięknych krajach. Zależy nam, aby po zakończeniu kursu mieć szerokie grono przyjaciół w każdym odwiedzonym przez nas porcie". Ze Szczecina żaglowiec popłynął w stronę Skandynawii, potem odwiedzi jeszcze 16 miast w Szwecji, Danii, Niemczech, Holandii, Belgii, Francji oraz Anglii..

Każdy kraj kryje wiele niesamowitych tajemnic, których odkrywanie może stać się wielką i niezapomnianą przygodą dla obcokrajowców. Każde państwo ma również swoich bohaterów – postaci rozpoznawalne na całym świecie. W Polsce możemy poszczycić się między innymi Janem Pawłem II, Mikołajem Kopernikiem, Marią Curie-Skłodowską czy Fryderykiem Chopinem. Stanowią oni nie tylko trwałe, polskie legendy, ale także nasz wkład do wspólnoty genów kulturowych Europy. Na duchowego patrona rejsu wybrano Chopina nie tylko z powodu sympatii, jaką cieszy się na całym świecie, ale przede wszystkim jego sztuki. Muzyka jest bowiem językiem uniwersalnym, aby ją przeżywać nie trzeba znać żadnego specjalnego kodu. Emocje, jakie wywołuje, nie znają granic ani barier językowych. Żaglowcem płynie zgrana grupa pełnych pasji i energii młodych ludzi, którzy uosabiają prawdziwego polskiego ducha.

W każdym mieście po zacumowaniu Fryderyka Chopina na nabrzeżu będą rozstawione specjalne kubiki odtwarzające muzykę Chopina. Wieczorami w portach odbędą się nauka tańczenia poloneza. Niezapomniane emocje wzbudzi z całą pewnością taniec na szarfach, wykonany na maszcie i olinowaniu żaglowca i inne, nowoczesne pokazy artystyczne pełne świateł, wody i dźwięków. Będzie mozna również zwiedzić żaglowiec, perłę wśród europejskich jednostek tego typu.

Kolejne porty do których zawinie "Frydery Chopin", to: 12.08-16.08.2010 -  Brest, 26.08-30.08.2010 - St Malo i 03.09-12.09.2010 -  London. W niedzielę 19 września wpłynie do portu w Gdyni.

"Fryderyk Chopin" to statek o oryginalnym ożaglowaniu typu bryg, ulubionym - w swoim czasie - przez piratów ze względu na osiąganie dużych szybkości. Ta szczególna konstrukcja zeszła z deski kreślarskiej najlepszego polskiego konstruktora żaglowców Zygmunta Chorenia i jest przedłużeniem eksperymentów w budownictwie okrętowym zapoczątkowanych przez Zygmunta Chorenia w końcu lat 70-tych projektem „Pogorii".

"Fryderyk Chopin" oddany do eksploatacji w roku 1992 zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus i uplasował się na trzeciej pozycji. Od tego czasu spotyka się z innymi żaglowcami na Operacji Żagiel, walcząc w regatach z najszybszymi żaglowcami świata. Wypróbowany też został w ekstremalnych warunkach, opływając zimą 1999/2000 Amerykę Południową z groźnym Przylądkiem Horn.

Jego wymiary: długość całkowita - 55,5m; dł. kadłuba - 44,5m; dł. między pionami - 38,78m; szerokość - 8,5m; zanurzenie - 3,8m; wysokość masztów od KLW - 37m; wysokość boczna - 6,11m
pojemność: 306 BRT
wyporność: 400 ton
powierzchnia żagli: 1200 m2
silnik pomocniczy: 538 kM "SCANIA"
załoga: 56 osób w tym 8 osób załogi zawodowej (stałej)
autonomiczność: 100 dni
prędkość maksymalna: pod żaglami - 16 węzłów; na silniku - 9 węzłów

{jumi [*6]}

a