środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 09 sierpień 2010 08:48

Synaj - miejsce idealne

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Park Narodowy Ras Mohammed Park Narodowy Ras Mohammed
Jeśli zespół ekspertów turystycznych zostałby poproszony o zaplanowanie idealnego miejsca do spędzenia wakacji, prawdopodobnie przypominałoby ono Synaj.
{jumi [*4]}Posiada on absolutnie wszystko: znakomity klimat, oszałamiające widoki, przyjaznych ludzi i na dodatek bardzo korzystny kurs wymiany walut. Do tego można dodać jeszcze historyczne i kulturalne walory regionu, co oznacza, że jest on cenionym miejscem przez większość religii świata.

Synaj zajmuje ogromny obszar, rozciągający się od Sharm El-Sheikh na południu i El Arish na jego północnym krańcu. Posiada wspaniałą różnorodność krajobrazu i możliwości aktywnego spędzania czasu. W stosunkowo krótkiej odległości, można zobaczyć piękne wybrzeże, oszałamiające pustynie oraz krajobraz górski. Fauna jest tutaj bardzo bogata - od ciepłego morza obfitującego w kolorowe ryby do zwierząt zamieszkujących w głębi kraju. Synaj oferuje także wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, między innymi nurkowanie, jazdy quadem, przejażdżki na koniach i wielbłądach i windsurfing, a to tylko kilka z możliwości.

Niezależnie, jakiego zakwaterowania poszukujemy, na pewno je tutaj znajdziemy – dostępne są bowiem zarówno niskobudżetowe jak i luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele. Region Synaju ma do zaoferowania coś dla każdego, niezależnie od tego, czy szukamy intensywnego życia nocnego w Sharm El-Szeikh czy spokojnej i cichej pustyni, a może wszystkiego naraz.

Półwysep Synaj kojarzy się wielu osobom przede wszystkim z nurkowaniem. Jest ku temu wyraźny powód, gdyż wielu ekspertów może potwierdzić, że jest to najlepsze na świecie miejsce do uprawiania tego sportu, zarówno profesjonalnie jak i amatorsko. Wody Morza Czerwonego idealnie nadają się na stawianie pierwszych kroków w głębinach.
Gwarantujemy, że wspomnienia wyjazdu na Synaj będą towarzyszyły nam jeszcze przez długi czas. Zresztą, jak można zapomnieć wycieczkę na quadach po dzikich i majestatycznych kanionach, spotkanie "twarzą w twarz" z unikalnymi gatunkami ryb, czy widoku jednych z najpiękniejszych wschodów i zachodów słońca na świecie.

Ras Sidr – epicentrum turystyki
Ras Sidr na wybrzeżu Zatoki Sueskiej cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Kairu. Ten główny międzynarodowy kurort wypoczynkowy rozciąga się na ok. 95 kilometrach wzdłuż wybrzeża Synaj i dzieli się na Północny Ras Sidr, posiadający centra turystyczne w Ras Masalla, South Oyoun Moussa i Ras Dehaisah oraz na Południowy Ras Sidr, z takimi miejscowościami jak Ras Matarma, an-Nakhila i Ras Mal'ab.
Jeszcze niedawno Ras Sidr, tak jak większość obecnych kurortów wakacyjnych, był cichym nadbrzeżnym miasteczkiem, do którego przyjeżdżali mieszkańcy Egiptu, aby uprawiać windsurfing. Obecnie jest całoroczną miejscowością turystyczną, z rosnącą liczbą sklepów i prywatnych willi. Większość turystyki rozwija się w rejonie Południowego Ras Sidr. Oprócz windsurfingu można tu także uprawiać kitesurfing oraz korzystać z innych możliwości spędzania czasu, łącznie z plażowaniem i zwiedzaniem starożytnych pozostałości z czasów świetności państwa Faraonów. Ras Sidr, to możliwość zwiedzania takich miejsc, jak osiemsetletnia forteca Qalat El Guindi.
Dodatkowo ten wyjątkowy obszar może pochwalić się licznymi naturalnymi skarbami, których nie ma w żadnym innym miejscu w kraju. Znajduje się tutaj pustynia, góry (łącznie z Pharaoh, at-Teeh i Om-Kathira), zachwycające swoją bogatą roślinnością doliny oraz dziewicze plaże. Rejon ten jest także znany ze swoich naturalnych źródeł mających działanie terapeutyczne, jak np. Źródła Mojżesza. Tutejsze wody zamieszkuje wiele rzadkich gatunków ryb, a obszar porośnięty jest pustynną roślinnością i rozmaitymi ziołami.

Góra Synaj i klasztor św. Katarzyny
Te dwie atrakcje i otaczające je majestatyczne góry, podsumowują magię i różnorodność regionu Synaju. Niewiele jest miejsc na świecie gdzie, w niedalekiej odległości od miejsc do nurkowania i plaży, można znaleźć się w tak zachwycającej okolicy. Zdecydowanie prawdą jest, że majestat tutejszych gór i ich izolacja od życia codziennego, inspirowała ludzi różnych wyznań.
Góra Synaj jest nazwą zespołu wierzchołków i czasem nazywana jest Świętą Górą. Na południowym końcu znajduje się Góra Mojżesza, wierzy się, że to właśnie tutaj Mojżesz rozmawiał z Bogiem i otrzymał tablice z dziesięcioma przykazaniami. Góra Mojżesza jest aktualnie najwyższym szczytem Synaju. Jednak w pobliżu znajduje się Góra Katarzyny, która mierzy 2500 m i jest najwyższą górą w Egipcie. Wspinając się na nią można wybrać jedną z kilku dostępnych dróg. Należy jednak pamiętać, że wybierając się na taką wycieczkę należy być sprawnym fizycznie. Najkrótszą drogą jest Siket Syidna Musa. Są to schody składające się z 3 750 stopni, zwanych schodami skruchy. Zostały one wycięte w skale przez mnichów z Klasztoru Św. Katarzyny, znajdującym się u północno zachodniego podnóża góry. Wiele osób wspina się po zapadnięciu zmroku, częściowo, aby uniknąć gorąca, ale także, aby nie przegapić wspaniałego wschodu słońca. Dłuższą trasą El Bashait można wspinać się po zmroku, zarówno na własnych nogach jak i na grzbiecie wielbłądów. Wspinaczka zajmuje ok dwóch godzin, po drodze można kupić jedzenie i wodę.
Typowa wycieczka obejmuje opuszczenie Sharm El Sheikh wieczorem i 2 godzinną jazdę aż do stóp Góry Synaj. Po wspinaczce pozostaje tylko podziwianie wschodu słońca, kiedy trzeba już schodzić jest możliwość odwiedzenia Klasztoru Św. Katarzyny. To niesamowite, święte miejsce zostało zbudowane na rozkaz Cesarza Justyniana. Klasztor zbudowany jest wokół miejsca, uznawanego za punkt w którym Mojżesz zobaczył gorejący krzew. W klasztorze znajdują się wspaniałe i bezcenne dzieła sztuki. Pomiędzy nimi odnajdziemy arabskie mozaiki, greckie i rosyjskie oraz europejskie obrazy olejne i wiele innych religijnych artefaktów. Klasztor posiada także największą na świecie kolekcję ilustrowanych manuskryptów, mniejszą tylko od zbiorów watykańskich. Znajduje się tutaj prawie 5000 woluminów w różnych językach. Klasztor nadal funkcjonuje i oczywiście od odwiedzających oczekuje się szacunku podczas pobytu w tym świętym miejscu. Sercem klasztoru jest Kaplica Gorejącego Krzewu, przepiękna struktura o niesamowitym znaczeniu religijnym. Niedaleko od kaplicy znajduje się gorejący krzew, rzadki rodzaj róży o nazwie Rubus Sanctus.
Klasztor Św. Katarzyny jest także swego rodzaju fortecą. Ogromne ściany zbudowane z granitu chroniły mnichów i skarby klasztoru w niespokojnych czasach. Najbardziej zaskakującą częścią historii klasztoru jest to, że był on zawsze pod specjalną opieką różnych władców panujących na tych ziemiach.
Przed wyprawą do klasztoru warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia dla zwiedzających. Wokół klasztoru znajduje się Park Narodowy który jest fascynującym rejonem o różnorodnej roślinności i gatunków zwierząt.

Narodowy Park Ras Mohammed
Zajmujący 480 kilometrów kwadratowych Ras Mohammed znajduje się na samym szczycie półwyspu Synaj, ok. 20 kilometrów od Sharm El-Sheikh. Rozciąga się stąd oszałamiający widok na Morze Czerwone, co sprawiło, że rejon ten był bardzo ważnym miejscem strategicznym w historii. Dzisiaj jest tu piękny Park Narodowy, ustanowiony, aby chronić życie morskie i florę zamieszkującą ląd i zachować naturalne piękno tego rejonu. W niedalekiej odległości na południu od miejscowości wypoczynkowej Sharm El-Sheikh, ten chroniony obszar jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia przez turystów zainteresowanych naturalnym pięknem, jakie można zobaczyć w rejonie Morza Czerwonego. Dzięki temu, że istnieje tutaj całkowity zakaz stawiania jakichkolwiek zabudowań, Ras Mohammed pozostaje ponadczasowym i nienaruszonym środowiskiem, gdzie natura może swobodnie rozkwitać.
Dla entuzjastów nurkowania Park Narodowy Ras Mohammed jest swoistym rajem. Znajduje się tu ponad 220 gatunków koralowca, 1000 rodzajów ryb, 40 rodzajów rozgwiazd, 25 gatunków jeżozwierzy, 100 rodzajów mięczaków i 150 skorupiaków. Dodatkowo znajduje się tutaj wiele wraków statków porozrzucanych na dnie morza z czasów, kiedy statki patrolowały ten obszar, uznawanym za punkt strategiczny ze względu na bliskość kanału Sueskiego.
Kluczowe miejsca
Nurkowanie jest oczywiście ogromną atrakcją w Ras Mohammed. Dla tych, którzy chcą skoncentrować się na poznawaniu podwodnego świata, rejsy w miejsca nurkowania są idealnym rozwiązaniem, gdyż przy okazji zabierają turystów do najpiękniejszych miejsc w Ras Mohammed oraz otaczających je rejonów.
Podstawowym miejscem do nurkowania są Shark Reef i Yolanda Reef, dwie bliźniacze rafy koralowe rozciągające się na setkach metrów pod powierzchnią wody. Są to trudne miejsca do nurkowania i dlatego rekomenduje się je doświadczonym nurkom. Shark Reef jest miejscem zamieszkania rekinów młotów, białych i szarych i wielu innych ryb morskich takich jak barakudy i ogromne tuńczyki. Są tutaj także rejony zamieszkałe przez anemony i błazenki. Z kolei Yolanda Reef zyskała swoja nazwę od wraku frachtowca Yolanda, którego część nadal można zwiedzać. Rozsiane kontenery ze statków stanowią ciekawe znaleziska dla nurkujących.
Łatwe podróżowanie
Miejsca do nurkowania w Ras Mohammed są dostępne przy pomocy łodzi lub lokalnych rejsów z Sharm el- Sheikh lub zatoki Na'ama. Do niektórych można nawet dopłynąć z brzegu. Bardzo ważne jest, aby wybierać się na nurkowanie z przewodnikiem, którego doświadczenie nie tylko zapewnia bezpieczeństwo w wodzie, ale także zadba, aby nie zakłócać i nie niszczyć środowiska morskiego.
Czy wiesz, że?
Centrum Turystyczne w Ras Mohammed jest idealnym miejscem uzyskania informacji na temat tego Parku Narodowego.
Rafy koralowe w Ras Mohammed są znane na całym świecie, dzięki temu, że są chronione przez obszar Parku Narodowego, na którym zabronione jest stawianie jakichkolwiek konstrukcji w celu ochrony ekosystemu raf oraz pustyni półwyspu Ras Mohammed. Pomimo że całkowicie odmienne obszary pustynne oraz świat podwodny są częścią jednego ekosystemu, zależą od siebie nawzajem, aby przetrwać i rozkwitać.
Ze szczegółowymi zasadami można się zapoznać w parku, ale większość z nich opiera się na zwykłym zdrowym rozsądku – szacunku do otaczającego środowiska. Będąc na jego terenie nie należy zabierać niczego ze sobą ani pozostawiać niczego po sobie.
Ras Mohammed oferuje najbliższe Europie tropikalne wody, zaledwie kilka godzin lotu z jakiegokolwiek miejsca na kontynencie. W przeciwieństwie do powszechnego wyobrażenia o terenach pustynnych, jako jałowej dziczy, obszary Ras Mohammed są bogate w przeróżne rodzaje ssaków, ptaków, gadów i owadów. W niektórych jej częściach występuje także całkiem bujna roślinność, łącznie z lasami namorzynowymi i ciekawymi egzotycznymi roślinami, które ewoluowały przez miliony lat, aby być w stanie przetrwać w tym surowym środowisku. Wycieczka z doświadczonym przewodnikiem umożliwi odkrycie ukrytych skarbów pustyni.

Międzynarodowi biologowie morscy, sezonowi miłośnicy nurkowania, a nawet sami Egipcjanie uznają Ras Mohammed za miejsce, które koniecznie należy zobaczyć. Przebywając na tym obszarze, dla własnego bezpieczeństwa powinno się zawsze mieć przy sobie paszport.

{jumi [*6]}

a