sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
sobota, 05 lipiec 2014 00:00

Polskie obiekty na liście UNESCO Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polskie obiekty na liście UNESCO http://bpn.com.pl/

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 obiektów z Polski. Są wśród nich fragmenty miast, świątynie, zamek, park i puszcza, muzeum obozu zagłady, a także zabytek techniki. Pod koniec czerwca 2014 roku Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął zgłoszony przez Polskę i Białoruś wspólny wniosek o wpisanie obszaru Puszczy Białowieskiej leżącej na terytorium obu państw jako Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Decyzją z 23 czerwca br. Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa otrzymał nazwę Bialowieza Forest. Jego zasięg obejmuje powierzchnię 141 tys. ha terenów w Polsce i na Białorusi.
Białowieski Park Narodowy jest na Liście Światowego Dziedzictwa już od 1979 roku. W 1992 roku trafiła na nią obszerna część białoruskiej puszczy. Utworzono wówczas Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa "Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest". Wspólne starania o powiększenie uznawanego przez UNESCO obszaru trwały od 2008 roku. Teraz Światowym Dziedzictwem jest niemal cała polska Puszcza Białowieska oraz większa część białoruskiej.

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Stare Miasto Krakowa - Miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 r., czyli jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem. W 2010 r. została utworzona strefa buforowa dla obszaru wpisanego.

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni - Podobnie jak Stare Miasto w Krakowie, Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana w 1978 r., jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. W 2013 roku wpis rozszerzono o Kopalnią Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce, zmieniając nazwę wpisu. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni są wpisem seryjnym.

Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) - Tereny byłych obozów Auschwitz-Birkenau zostały wpisane w 1979 r. na podstawie kryterium VI. Na Liście Światowego Dziedzictwa reprezentują wszystkie obozy koncentracyjne i obozy zagłady na świecie.

Puszcza Białowieska/Białowieżskaja Puszcza. Obiekt transgraniczny polsko-białoruski - W 1979 r. na Listę Światowego Dziedzictwa została wpisana część obszaru Białowieskiego Parku Narodowego. Białoruska część Puszczy Białowieskiej została wpisana w 1992 r. jako rozszerzenie wcześniejszego wpisu. Figuruje na Liście UNESCO od 1979 roku, jako największy naturalny obszar leśny w Europie, ostatni fragment pierwotnej puszczy o niespotykanym w innych lasach europejskich bogactwie fauny i flory.

Stare Miasto w Warszawie - Wpis w 1980 r.

Stare Miasto w Zamościu - Zespół urbanistyczny wpisany w 1992 r.

Średniowieczny zespół miejski Torunia - Obszar wpisany w 1997 r.

Zamek krzyżacki w Malborku - Wpis w 1997 r.

Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy - Zespół wpisano w 1999 r.

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy - Kościoły zostały wpisane w 2001 r.

Drewniane kościoły południowej Małopolski - Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa. Wpis w 2003 r.

Park Mużakowski. Obiekt transgraniczny polsko-niemiecki - Wpis w 2004 r.

Hala Stulecia we Wrocławiu - Wpis w 2006 r.

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat - seryjny wpis transgraniczny polsko-ukraiński obejmuje 16 wybranych cerkwi, z których osiem znajduje się na terytorium Polski i osiem na Ukrainie.
http://www.unesco.pl
http://bpn.com.pl

a