piątek, maj 10, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14588.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14588
poniedziałek, 02 wrzesień 2013 11:08

Jedyny taki na świecie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jedyny taki na świecie www.kampinoski-pn.gov.pl

Położony zaledwie kilka kilometrów od granic administracyjnych Warszawy Kampinoski Park Narodowy jest prawdopodobnie jedynym tak wielkim kompleksem przyrodniczym na świecie zlokalizowanym na „przedmieściach" wielkiego miasta.

Park chroniący pozostałości dawnej Puszczy Mazowieckiej ma bagna i sąsiadujące z nimi wydmy, które są jednym z najlepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych w Europie. Wydmy porośnięte są borem sosnowym, miejscami odsłonięte. Największe odsłonięcie wydm, tzw. grochalskie piachy, przypomina bardziej pustynię niż krajobraz w centrum Polski.

Na terenie parku utworzono 22 rezerwaty, z czego najbardziej znany i cenny przyrodniczo jest bagienny rezerwat Sieraków, wokół którego prowadzą szlaki turystyczne z Sierakowa, Dziekanowa Leśnego i Dąbrowy. Centrum rezerwatu stanowi rozległe bagno Cichowąż otoczone wzgórzami wydmowymi. Izolacja rezerwatu sprawia, że jest siedliskiem rzadkich gatunków roślin i licznych gatunków zwierząt. Florystyczną osobliwością jest niewielka krzewinka chamedafne północna, relikt epoki lodowcowej. W rezerwacie spotkać można łosia, czarne bociany i posłuchać klangoru bardzo płochliwych żurawi.

W 1992 roku rozpoczęto w parku program reintrodukcji rysia. Dziś na wolności żyje około 10 rysiów. Bardzo liczne są łosie. Do niedawna ciekawostką przyrodniczą było najgrubsze drzewo w Polsce – topola mająca ponad 11 m obwodu, rosnąca w miejscowości Leszno. Niestety, dożyła już kresu swoich dni i musiała zostać wycięta.

Bogate w drewno lasy Puszczy Mazowieckiej znane były i cenione od dawna. Stąd pochodziły sosny masztowe, które spławiano Wisłą do Gdańska. Z racji bliskości Warszawy Puszcza Kampinoska była terenem częstych działań militarnych. Ich pamiątkami są Sosna Powstańców 1863 roku w Górkach Kampinoskich czy cmentarz ofiar egzekucji hitlerowskich w Palmirach. Każdego roku odbywa się w Brochowie inscenizacja Bitwy nad Bzurą, największej bitwy Kampanii Wrześniowej, jaką stoczyły oddziały polskich armii Poznań i Pomorze z niemiecką 8 i 10 Armią grupy Południe.

W Kampinoskim Parku Narodowym wytyczono panad 360 km szlaków pieszych. Główny szlak prowadzi równoleżnikowo środkiem puszczy z Dziekanowa przez Wiersze do Brochowa na zachodnim skraju puszczy i ma długość ponad 50 km. Turystyka rowerowa, jest utrudniona ze względu na piaszczyste podłoże. Dlatego też 140 kilometrowy Kampinoski Szlak Rowerowy poprowadzony jest zewnętrzną częścią parku.
Piaszczyste szlaki kampinoskie stwarzają doskonałe warunki do biegów przełajowych i nordic walkingu, a zimą do narciarstwa biegowego.

{gallery}14588{/gallery}

 

Atrakcje w okolicy Kampinoskiego Parku Narodowego:

• Żelazowa Wola, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina;
• Brochów, kościół obronny, miejsce chrztu Chopina i ślubu jego rodziców;
• Twierdza Modlin;
• Klasztor romański w Czerwińsku nad Wisłą;
• Kolejka wąskotorowa z Sochaczewa do Wilcz Tułowskich na zachodnim skraju Puszczy Kampinoskiej;
• Pozostałości osadnictwa olenderskiego – zbór ewangelicki w Nowym Secyminie.

W 2000 roku Kampinoski Park Narodowy został wpisany na listę UNESCO jako rezerwat biosfery.

http://www.poland.gov.pl/kampinoski,park,narodowy,7893.html

{jumi [*6]}

 

a