środa, maj 08, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
poniedziałek, 24 grudzień 2012 11:55

Sycylia-Dla tych, którzy nie lubią śniegu Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sycylia-Dla tych, którzy nie lubią śniegu fot. sxc.hu

Nie wszyscy lubią śnieg i szaleństwa w górach. Wielu ludzi woli w zimie spędzać urlop w ciepłym klimacie. Słońce, plaże, wino i dobre jedzenie. Taka właśnie jest Sycylia.

Na tej ciepłej wyspie możemy odnaleźć prawie wszystko. Od romantycznych ogrodów pachnących kwiatami. Po starożytne miasta na wieki zasypane w popiele. Tak jak Pompeje.

Sycylia w starożytności znana była, jako Trinacria. Jest to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Zamieszkuje ją ponad pięć milionów mieszkańców. Od 1946 roku Sycylia tworzy wraz z kilkoma okręgami teren autonomiczny. Połączony jest on ekonomicznie i gospodarczo z Włochami. Najwyższym wzniesieniem na wyspie, jest wulkan Etna 3323 m n. p. m.

Sycylia ma swoją wspaniałą historię. Od czasów starożytności związana jest ona z wydarzeniami, które się rozegrały w basenie Morza Śródziemnego. Pierwszymi znanymi mieszkańcami Sycylii, byli Sykanowie, Sykulowie i Elymowie. W IX wieku p. n. e. Osiedlili się na niej Fenicjanie, którzy założyli największe miasto na wyspie-Palermo. Od VIII wieku zaczęli się na Sycylii osiedlać Grecy. Kolonizatorzy z Hellady odegrali nie mały wpływ. Założyli oni, między innymi, Syrakuzy, Katanię i Zancle, czyli dzisiejszą Messynę. Kiedy potęga Grecji okazała się słabnąć. W V wieku p. n. e. Sycylia, stanęła na czele związku greckich koloni, broniących swoich posiadłości przed potęgą Kartaginy. Około roku 400 p. n. e. Doszło do wybuchu krwawej wojny pomiędzy Grekami i Kartaginą. W wyniku tej wojny, zachodnia część wyspy znalazła się w rękach Kartaginy.

Przez następne dwieście lat, co róż, wybuchały nowe konflikty. Pomiędzy dwoma poężnymi mocarstwami. Sycylia, w tym czasie stawała się areną krwawych bitew, aż do czasów powstania imperium rzymskiego. Po pierwszej wojnie punickiej, Rzym wyparł ostatecznie Kartagińczyków z wyspy, a następnie od roku 215 i śmierci ostatniego władcy Syrakuz, uczynił jedną ze swoich prowincji.

W czasach rzymskich Sycylia stała się ogromnym spichlerzem, dla Rzymu, Była też, największym w świecie starożytnym targiem niewolników. W 79 roku n. e. Miasto Pompeje, zostało całkowicie zniszczone i zasypane popiołem wulkanicznym z Etny. Dzięki temu zachowało się starożytne miasto w stanie prawie nienaruszonym. To największa atrakcja archeologiczna Sycylii i jedna z największych na świecie.

W V wieku naszej ery, po upadku Cesarstwa, nad Sycylią zapanowali Wandalowie. W roku 493 zajęli ją Ostrogoci. W 535 została wcielona do Bizancjum a w 828 roku zdobyli ją Arabowie, którzy zarządzali nią przez następne 200 lat. Z rąk arabskich wydarł ją normański władca Roger I. Jego syn Roger II został pierwszym królem Sycylii. Po śmierci ostatniego króla z dynastii normańskiej. W 1194 roku, prawowitym właścicielem Sycylii stał się cesarz Henryk VI, a potem Fryderyk II.

W 1266 roku papież Klemens IV koronował Korola I z dynastii andegaweńskiej, na króla Neapolu i Sycylii. Karol rządził tak niefortunnie, że w 1282 r. 30 marca wybuchła przeciwko niemu rewolta. Została ona później nazwana „nieszporami sycylijskimi”. Zbuntowani Sycylijczycy powołali na swojego króla Piotra III z Aragonii. Wywołało to wojnę pomiędzy Aragonią i Andegawenami. 31 Sierpniu 1302 roku działania wojenne zakończone zostały pokojem w Caltabellotta. W ramach tego pokoju-władza na wyspie przypadła Aragończykom.

Na początku wieku XVI władzę w Hiszpanii i Aragonii, przejęli Habsburgowie. Potem, w 1735 roku Burbonowie z Francji. W 1816 roku południowe Włochy z Sycylią zjednoczył Ferdynand I. Stworzył on Królestwo Obojga Sycylii. Od tego czasu, wyspą wstrząsnęły wielkie rebelie. W 1860 roku na Sycylii wylądował Giuseppe Garibaldi. To, on przyłączył ją do królestwa Sardynii, a potem złączył ją z całymi Włochami.

W 1943 roku na wyspie wylądował duży desant aliancki, który był preludium do inwazji na Włochy i kontynent. W 1947 roku wyspa uzyskała autonomię.

Od tego czasu, nie wiele się o tej wyspie mówiło. No chyba, że kontekście wszechwładnej i straszliwej mafii sycylijskiej.

Tymczasem Sycylia pozostaje jednym z najpiękniejszych regionów Europy. Ziemia jest tutaj żyzna. Gospodarkę zdominowało rolnictwo i turystyka. Sycylia słynie z upraw oliwek i orzeszków oraz wspaniałych sadów owocowych. Pełno tutaj małych rodzinnych winnic, plantacji oliwek i ogromnych posiadłości ziemskich. Turyści mogą tutaj poczuć się jak w raju. Oprócz Pompei i innych starożytnych zabytków. Wyspa oferuje wspaniałą bazę turystyczną, która zaspokoi gusta najwybredniejszych turystów. Warto wspomnieć o bardzo dobrym i w miarę tanim jedzeniu. Lokalną kuchnię docenią wielbiciele Pizzy i Pasty. Jednak najbardziej na słoneczna wyspę przyciąga turystów piękna słoneczna pogoda. Zapraszamy na Sycylię!  

{jumi [*6]}

Więcej w tej kategorii: « Chamonix i Mont Blanc Finlandia »

a