sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
środa, 12 grudzień 2012 10:31

Chamonix i Mont Blanc Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Chamonix i Mont Blanc fot. SXC.hu

Francja jest mało popularnym kierunkiem zimowych wypraw Polaków. Nasi turyści wolą oglądać ją latem i podróżować do Paryża, nad lazurowe wybrzeże lub zwiedzać zamki nad Loarą. Tymczasem Francja jest krajem Alpejskim i posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.


Jednym z najsłynniejszych francuskich narciarskich kurortów jest Chamonix. Piękna i malownicza miejscowość położona u podnóża Mont Blanc-najwyższego szczytu Europy. To, też jedna z głównych atrakcji turystycznych w regionie. Mont Blanc jest trzecim najczęściej odwiedzanym szczytem na świecie. W XIX wieku zdobywał go między innymi nasz wieszcz narodowy Juliusz Słowacki, który był zapalonym podróżnikiem.

Oprócz miłośników górskich wędrówek, do Chamonix, co roku przybywają licznie miłośnicy sportów ekstremalnych: narciarstwa, snowboardu, wspinaczki wysokogórskiej, spływów kajakowych, spadochroniarstwa i paralotniarstwa. Według Marka Twighta: „Chamonix jest największym zagłębiem sportowej śmierci na świecie". Powodem tego stanu jest fakt, że warunki sprzyjają tutaj uprawianiu dyscyplin ryzykownych i niebezpiecznych dla życia.

Jeżeli ktoś nie lubi sportu, tutaj na pewno nie będzie się nudził. Miasteczko słynie z wielu atrakcji jak baseny i parki wodne, sklepy z pamiątkami, wspaniałe restauracje i kolej linowa na Aiguille du Midi (3842 m.), która połączona jest z kolejką na Pointe Helbronner (3462 m.) oraz ze szczytem Doliny Aosty. Dzięki temu systemowi kolei linowej, można przejechać wzdłuż cały masyw Mont Blanc.
Warto wspomnieć, że tutaj zorganizowano w 1924 roku pierwsze na świecie Zimowe igrzyska olimpijskie. Od tego czasu, to małe miasteczko przerodziło się we wspaniały kurort z bazą hotelową na 70.000 miejsc. Dzisiaj, co roku odwiedza je ponad 5, 000, 000 turystów z całego świata. Wszystkich niezdecydowanych, gdzie maja spędzić zimowy urlop, zapraszam do Francji i do Chamonix.

http://pl.ski-france.com/teren-narciarski-mont-blanc/chamonix/

{jumi [*6]}

 

a