sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
środa, 09 styczeń 2013 13:41

Finlandia Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Finlandia stAN

Finlandia leży w strefie klimatu kontynentalnego. Lata są cieplejsze niż w innych krajach północnych, takich jak Szwecja czy Norwegia.

Zima podobnie jak w Polsce, zaczyna się w różnych terminach. Najczęściej trwa, od połowy listopada do połowy kwietnia. Jednak, na najbardziej wysuniętych na północ rejonach kraju, zima trwa wiecznie. Ponad to, od 26 listopada do 17 stycznia, trwa tam Noc Polarna. W tym czasie słońce nie wschodzi. Ludzie mieszkają tutaj prawie wyłącznie na południowym wybrzeżu. Obszar Finlandii liczy 338 tysiące kilometrów kwadratowych, czyli nieco więcej niż powierzchnia naszego kraju. Ponad 70 % terenu pokrywają gęste lasy a 30 %, to tereny podmokłe i bagna.

Finlandia, jest niepodległym państwem stosunkowo nie długo. Powstała 6 grudnia 1917 roku, po odłączeniu się od Rosji. Wcześniej, od czasów średniowiecza, pozostawała pod wpływam Szwecji. Przed ogłoszeniem niepodległości, nigdy wcześniej, nie posiadała własnej państwowości. Dlatego, pod koniec stycznia 1918 roku wybuchła tam wojna domowa. Został utworzony rząd, pod protektoratem bolszewickiej Rosji, na południu kraju. Na to wszystko zareagowali Niemcy, którzy wsparli młodą republikę. Po interwencji wojsk Fińskich, wojska bolszewickie zostały pokonane a młode państwo 17 lipca 1919 ogłosiło swoją konstytucję.
Niestety, niespełna dwadzieścia lat później, Finlandia znowu musiała bronić swojej niepodległości przed ZSRR. W październiku 1939 roku ZSRR zażądał części fińskiego terytorium. Była to kopia posunięć Hitlera wobec Polski, kiedy żądał od niej zwrotu Gdańska. Wiedząc, że Finowie, tak jak Polacy, nie zgodzą się na ustępstwa, zaplanowano inwazję.
28 Listopada 1939 Związek Radziecki zerwał traktat o nie agresji, a dwa dni później zaatakował ją, rozpoczynając tak zwaną Wojnę Zimową. Bohaterscy Finowie stawili zaciekły opór. Wojska radzieckie poniosły ciężkie straty. Pomimo trzymiesięcznego odpierania ataków Rosjan, w marcu Finlandia poprosiła o pokój. Na mocy traktatu pokojowego, utraciła ona prawie 10% swojego terytorium, jednak zachowała niepodległość. Po II wojnie światowej, Finlandia znalazła się poza zachodnią strefą wpływów, aż do 1955 roku. Starała się zachować neutralność względem Rosji, która wielokrotnie usiłowała ingerować w jej politykę. Od 1995 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

Największymi atrakcjami turystycznymi Finlandii, są Helsinki i Turku oraz Wyspy Alandzkie. Bardzo popularnym miejscem, jest także średniowieczny zamek Sund oraz Mariehamn – przepiękny i kolorowy port. Latem tysiące ludzi z całej Europy odwiedza Pojezierze Fińskie. Finlandia to kraina tysiąca jezior, które są żeglowne i bajecznie malownicze. Amatorzy turystyki zimowej, docenią Rovaniem za kołem Podbiegunowym i dziesiątki ośrodków sportowo-turystycznych, rozsiannych po całym terytorium kraju. Warto wspomnieć o tym, że Finlandia, jest jednym z najpopularniejszych krajów wśród wędkarzy.

{jumi [*6]}

a