wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
środa, 08 luty 2012 06:17

Trudniej o finansowanie nieruchomości

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trudniej o finansowanie nieruchomości www.sxc.hu

Jones Lang LaSalle poinformował, że łączna wartość transakcji na rynku inwestycji w nieruchomościach w ub.r. wyniosła 2,5 mld euro, najwięcej od 2007 r.

Jednak, wraz z nasileniem kryzysu w strefie euro w IV kw. i wzrostem niestabilności rynków kapitałowych, JLLS obserwuje rosnącą ostrożność sektora bankowego w udzielaniu finansowania. Zakładając negatywny wpływ mniejszej dostępności oraz wzrostu kosztów finansowania długu, nastawienie to może wpłynąć na poziom przyszłych transakcji. Wg najnowszego raportu firmy nt. rynku inwestycyjnego w naszym kraju w ub.r. w porównaniu z wynikiem z roku poprzedniego oznacza to 28 proc. wzrost. Natomiast w stosunku do roku 2009 jest to rezultat ponad trzykrotnie wyższy, który potwierdza wysokie zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem na przestrzeni całego 2011 r. Największy udział w zrealizowanym wolumenie transakcji miał rynek nieruchomości handlowych (1,2 mld euro). Następne w kolejności znalazły się sektory: biurowy (1,15 mld euro), magazynowy (ponad 100 mln euro) i hotelowy (około 76 mln euro). Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku biurowym w 2011 r. była najwyższa od pięciu lat. Przedmiotem najważniejszych umów były takie inwestycje jak: North Gate, Focus, Park Postępu oraz Miasteczko TP, których łączna wartość stanowi ponad 40 proc. całkowitego wolumenu wszystkich transakcji na rynku biurowym w 2011 r. Prawie wszystkie ze zrealizowanych transakcji dotyczyły przy tym rynku warszawskiego. Pod względem wartości, aktywność w sektorze handlowym była porównywalna do biurowej, i także w tym segmencie rynku najwyższa od 2007 r. Podobnie jak w przypadku sektora biurowego, największe trzy transakcje (sprzedaż centów handlowych: Promenada, Magnolia Park oraz Galeria Mokotów) stanowiły ponad 52 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego, natomiast wartość trzech kolejnych umów (DTC, Galeria Pestka i Wzorcownia) to jego następne 18 proc. W porównaniu z latami ubiegłymi, rynek nieruchomości magazynowych zanotował nieco gorszy wynik, choć aktywność inwestorów nadal była wysoka. We wszystkich sektorach podpisano również wiele umów przedwstępnych, których łączna wartość przekracza 250 mln euro. Oczekiwany termin ich finalizacji to 1 kw. 2012 r.

Dyr. Tomasz Trzósło z JLLS w Polsce stwierdził: „Według naszych szacunków, pod koniec 2011 r. stopy kapitalizacji za najlepsze produkty inwestycyjne wyniosły 6,25 proc. w sektorze biurowym, 6 proc. w handlowym oraz około 8 proc. w magazynowym. Przewidujemy, iż w perspektywie krótkoterminowej nie ulegną one większym wahaniom, jednak będzie to w dużej mierze uzależnione od rozwoju sytuacji w strefie euro oraz sektorze bankowym. Obecnie różnica w stopach kapitalizacji pomiędzy pierwszo- i drugorzędnymi produktami inwestycyjnymi wynosi od 100 do 200 pkt procentowych. Oczekujemy, że rozbieżność ta będzie nadal utrzymywać się.

{jumi [*9]}

a