niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
czwartek, 23 wrzesień 2010 17:08

Przedsiębiorczy Polak oszczędza na emeryturę

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przedsiębiorczy Polak oszczędza na emeryturę www.sxc.hu

Aviva we współpracy z firmą doradczą Deloitte oszacowała, ile dodatkowych oszczędności potrzebują co roku Europejczycy, aby liczyć na godną emeryturę. Najważniejszy wniosek – większość z nas powinna jak najwcześniej rozpoczynać regularne oszczędzanie na ten cel, bo świadczenia z istniejących zasobów będą niewystarczające.

{jumi [*4]}Skalę niedoboru oszczędności na cele emerytalne pokazuje luka emerytalna, która wskazuje, ile dodatkowych oszczędności potrzebują zgromadzić osoby, które zamierzają przejść na emeryturę w latach 2011-2051, aby była ona na poziomie 70 proc. ostatniej pensji. Taki poziom dochodów na emeryturze przyjęto za satysfakcjonujący zgodnie z definicją OECD i oczekiwaniami społecznymi. Roczny niedobór oszczędności emerytalnych w skali Europy wynosi 1,9 bln euro – czyli 19 proc. szacowanego PKB krajów Unii Europejskiej w 2010 r. Lepsze wyobrażenie o problemach systemów emerytalnych daje roczna luka emerytalna wyliczona dla poszczególnych państw. Dla Polski wynosi ona 68,8 mld euro, czyli 275,2 mld zł rocznie – i jest znacznie mniejsza od niedoborów oszczędności emerytalnych Wlk. Brytanii, Francji, Niemiec czy Hiszpanii. Przeciętna indywidualna luka oszczędności na cele emerytalne, wyliczona dla obecnie pracujących Polaków, wybierających się na emeryturę w ciągu najbliższych 40 lat, wynosi 3 400 euro, czyli 13 600 zł rocznie. Oznacza to, że tyle powinien co roku dodatkowo zaoszczędzić statystyczny Kowalski z tej grupy. Niedobór ten jest mniejszy od średniej w przypadku osób rozpoczynających dopiero pracę i większy dla osób bliższych wieku emerytalnego.

- Publikując ten raport, nie chcemy wzbudzać lęku o przyszłość, lecz pokazać skalę wyzwań stojących przed systemami emerytalnymi. Zachęcamy pracujących Polaków, by zamiast bezproduktywnie martwić się o przyszłe emerytury, wyrobili sobie nawyk regularnego oszczędzania nawet niewielkich kwot w trzecim filarze. Dwadzieścia lat życia w gospodarce wolnorynkowej nauczyło Polaków przedsiębiorczości. Najwyższy czas, abyśmy w podobny sposób zaczęli myśleć o swoich emeryturach – mówi Maciej Jankowski, prezes grupy Aviva w Polsce.

Aviva jest liderem rynku funduszy emerytalnych pod względem aktywów (blisko 50 mld zł), a także jednym z największych uczestników rynku trzeciego filaru (wartość aktywów można oszacować na 10 mld zł).

{jumi [*9]}

a