niedziela, kwiecień 14, 2024
Follow Us
sobota, 09 grudzień 2023 12:13

Orlen, Intel, Wojna na Ukrainie ... wydarzenia topbiz 2023 Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Inwestycja Intela: wielka inwestycja amerykańskiego koncernu pod Wrocławiem to przełom dla polskiej gospodarki i nauki - Juliusz Bolek Inwestycja Intela: wielka inwestycja amerykańskiego koncernu pod Wrocławiem to przełom dla polskiej gospodarki i nauki - Juliusz Bolek mat.pras

Ostateczne zerwanie gospodarcze z Rosją, po głośnym przejęciu Europol GAZ, wielka inwestycja Amerykanów pod Wrocławiem oraz embargo na ukraińskie płody rolne – to zdaniem finansisty Juliusza Bolka trzy z pięciu najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2023 r.

Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu, w rozmowie z Jerzym Mosoniem, wymienia także dwie decyzje, które zaważyły na domowych finansach, ale radzi, by na to, co działo się w ostatnich kilkunastu miesiącach patrzeć bardziej przez pryzmat procesów, nie wydarzeń.

  • Orlen i polska gospodarka: jak Orlen stał się liderem zielonej transformacji polskiej gospodarki, przejmując Europol Gaz, inwestując w odnawialne źródła energii i zmieniając swoją nazwę.
  • Wojna na Ukrainie: jak konflikt zbrojny na wschodzie Europy wpłynął na polskie rolnictwo, handel i bezpieczeństwo. Juliusz Bolek wskazuje, że wprowadzenie embarga na ukraińskie zboże było konieczne dla ochrony polskich rolników.
  • Decyzja RPP: jak niespodziewana obniżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych w wrześniu 2023 r. wpłynęła na kredytobiorców i gospodarkę. Przewodniczący Rady Dyrektorów zastanawia się, czy decyzja ta ożywi wzrost PKB i zahamuje inflację.
  • Program Bezpieczny Kredyt 2 proc.: Artykuł informuje, że w lipcu 2023 r. ruszył program rządowy, który umożliwia zaciąganie kredytów hipotecznych z oprocentowaniem 2 proc. Autor, że program zwiększył popyt na mieszkania, ale ma ograniczoną pulę środków.
  • Inwestycja Intela: wielka inwestycja amerykańskiego koncernu pod Wrocławiem to przełom dla polskiej gospodarki i nauki. Juliusz Boilek zaznacza, że zakład produkujący zaawansowane półprzewodniki wprowadzi Polskę do innej ligi gospodarczej i politycznej.

Całość rozmowy: Ta jedna inwestycja może sprawić, że Polska zagra w wyższej lidze | Strefa Biznesu

a