środa, maj 01, 2024
Follow Us
wtorek, 17 kwiecień 2012 00:50

Historia dizajnu

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Konfrontacje.

Tym razem będzie ono poświęcone nurtowi Arts & Crafts Movement.
Powstały w końcu XIX w w Wielkiej Brytanii ruch artystyczny miał na celu odnowę rękodzieła artystycznego, a w dalszej konsekwencji odnowę i reformę całego społeczeństwa. Arts & Crafts Movement dotarł w 2 poł. XIX wieku do wielu krajów, tak w Europie, jak w Ameryce. Wszędzie tam spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, czemu sprzyjała jego otwarta formuła - w zależności od lokalnych problemów można było wybrać sobie z niego do realizacji te cele, które uznawano za najważniejsze. Mogły one mieć charakter artystyczny, narodowy, społeczny, ekonomiczny lub związany z modelem produkcji. Jednym z najważniejszych celów okazało się zwrócenie uwagi na wartości lokalnej sztuki i wytwórczości.
W ówczesnym świecie, zdominowanym przez artystyczny dyktat Francji (Walter Benjamin nazwał Paryż „stolicą XIX wieku“), oznaczało to przyznanie wyższej rangi kulturom peryferyjnym, traktowanym dotychczas jako prowincjonalne. W krajach takich, jak Finlandia, Norwegia, Szwecja, Węgry, Słowacja czy Polska, Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł okazał się ważnym czynnikiem wspierającym kształtowanie tożsamości kulturowej, zarówno o charakterze regionalnym, jak narodowym.Jak więc robiliśmy to na peryferiach?
W spotkaniu udział wezmą Kerstin Wickman i Andrzej Szczerski, którzy wygłoszą następujące wykłady:
- dr hab. Andrzej Szczerski: „W poszukiwaniu polskiego stylu narodowego - działalność Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana”.
- prof. Kerstin Wickman: “The construction of a Swedish identity round the year 1900 [The Swedish Society of Crafts and Design (Svenska Slöjdföreningen), The Friends of Handicraft, The Society of Home Craft and the Technical School (Konstfack)]”.
Wykład/dyskusja: 19 kwietnia (czwartek), godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3
www.artmuseum.pl
{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Okno na Warszawę Kozyra w ASP »

a