wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
wtorek, 15 lipiec 2014 00:00

Niewidzialna rzeźba na Bródnie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ragmenty waz, repliki najdroższych eksponatów datowanych na XIV wiek, które zostały zakopane w Parku Rzeźby na Bródnie w ramach projektu Ai Weiweia "To be found", fot. MSN ragmenty waz, repliki najdroższych eksponatów datowanych na XIV wiek, które zostały zakopane w Parku Rzeźby na Bródnie w ramach projektu Ai Weiweia "To be found", fot. MSN http://culture.pl/

W założonym przez Pawła Althamera Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie chiński artysta, architekt i aktywista społeczny Ai Weiwei zostawił pracę, której nie będzie widać.

Ai Weiwei jest dziś uważany za najbardziej znanego twórcę współczesnego. Nie tylko za sprawą wybitnej twórczości czy też umiejętności wykorzystywania internetu do rozpowszechniania treści, ale także – paradoksalnie – dzięki represjom, które stosują wobec niego komunistyczne władze Chin.

W Parku Rzeźby Ai Weiwei zakopał w trzech miejscach rozbite wazy. Wykonane przez niego repliki nawiązują do cennego obiektu z XIV wieku, który kilka lat wcześniej osiągnął najwyższą cenę na aukcji chińskich antyków – 27 mln dolarów. Praca Ai Weiweia w Parku Rzeźby nosi tytuł "To Be Found", czyli "Do odnalezienia", i jest skierowana do przyszłych pokoleń.
W środku warszawskiego blokowiska artysta postanowił odnieść się do specyfiki miejsca, przypominając, że dzielnica Targówek to najstarszy teren w Warszawie, na którym osiedlali się ludzie we wczesnym średniowieczu. To właśnie na Bródnie natrafiano na ślady pierwszych osad. Miejsce słynie z wielu odkryć archeologicznych. "Cała Warszawa kojarzy się z podziemnymi, bolesnymi śladami po dramatycznych wydarzeniach XX wieku" – mówi Sebastian Cichocki w rozmowie z Culture.pl.

"Rzeźba będzie całkowita niewidoczna. Mimo, że ma swoją objętość i całkiem sporą wagę, publiczność nie będzie miała do niej dostępu. Siłą rzeczy rzeźba ta wpisuje się w tradycję sztuki konceptualnej, sztuki ziemi i minimalizmu – Smithson, Barry, LeWitt, Mendieta, Geva, Ullman i inni. Artysta prowokuje powstanie mitu, historii, która opiera się w większym stopniu na ustnym przekazie niż materializacji spektakularnego obiektu wyrastającego ponad drzewami. Pozostaną opowieści, wycinki prasowe, wspomnienia z zakopywania waz w parku."
Park Rzeźby na Bródnie to ewoluująca wystawa sztuki współczesnej na terenie Parku Bródnowskiego. Jego inicjatorem jest artysta Paweł Althamer, który zaprosił do współpracy Urząd Dzielnicy Targówek, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i okolicznych mieszkańców. Od 2009 roku w Parku swoje prace zrealizowali m.in. Olafur Eliasson, Monika Sosnowska oraz Rirkrit Tiravanija. Dla Ai Weiweia, który nie może podróżować, Althamer z przyjaciółmi nakręcił wideo-pocztówkę, będącą jednocześnie zaproszeniem do Warszawy. Źródło: http://culture.pl.

1 sierpnia wchodzi na ekrany dokument Andreasa Johnsena „Podejrzany Ai Weiwei". On sam nie przyjechał. Od czasu ostatniego zatrzymania w 2011 roku, nie ma paszportu (www.tvp.info).

a