wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
sobota, 07 styczeń 2012 09:50

Słowo roku 2011

Napisane przez ażj/mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Słowo roku 2011 fot. sxc.hu

Instytut Języka Polskiego UW zaprasza do udziału w plebiscycie na najważniejsze słowo roku 2011. Wybieramy je, by lepiej scharakteryzować i zapamiętać odchodzące dwanaście miesięcy – na poziomie słów.

 IJP UW przygotowuje od roku słowa dnia – pojawiające się najczęściej w kolejnych wydaniach polskich dzienników i prezentowane co dzień na stronach Narodowego Korpusu Języka Polskiego: www.nkjp.pl.

Słowo roku można wybrać spośród słów, które pojawiały się w kolejnych dniach na stronie http://nkjp.uni.lodz.pl/WordsOfDay z pominięciem nazw własnych.

Można proponować także słowa spoza zestawień NKJP, ale tylko rzeczowniki pospolite (nie nazwiska, nazwy krajów i miast, organizacji czy firm), przymiotniki, czasowniki lub inne części mowy. Słowo roku nie musi być słowem najczęstszym ani takim, które pojawiło się dopiero w tym roku, choć obie cechy są bardzo ważne dla poczucia istotności wyrazów i pojęć.

Aby ułatwić wybór spośród słów dnia roku 2011, zamieszczamy listę i tabelę wszystkich słów wyróżnionych statystycznie w kolejnych dniach. W pliku podano słowo danego dnia wraz z kontekstem, w którym wystąpiło.

Trzeba jednak pamiętać, że w procedurze wybierania słowa dnia najważniejsza jest różnica frekwencji słowa w konkretnym dniu w stosunku do przeciętnej frekwencji w okresie porównawczym ostatnich 3 miesięcy (pole kluczowość).

Słowa dnia mogą odzwierciedlać pojęcia obecne do dziś w zbiorowej świadomości, jak oburzeni czy gaz łupkowy, ale także kojarzyć się z efemerycznymi wydarzeniami, o których dawno zapomnieliśmy, jak słowa betoniarka czy kakao. Popularność słów dnia trwa z zasady krótko, nie znajdzie się nigdy wśród nich nazwisko polityka czy nazwa zdarzenia, o którym pisze co dzień bardzo często.

Propozycje słowa roku (wybranego spośród słów dnia lub spoza nich) prosimy nadsyłać na adres mailowy Zakładu Językoznawstwa Komputerowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 8 stycznia 2012. Jedna osoba może zaproponować 3 słowa lub wyrażenia. W temacie wiadomości należy wpisać Słowo roku, a w wiadomości wybrane słowa lub wyrażenia.

Kapituła plebiscytu wybierze spośród nadesłanych propozycji słowo najlepiej charakterystyczne dla roku 2011.

W skład kapituły wchodzą prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski, prof. Walery Pisarek i reprezentujący organizatorów prof. Marek Łaziński.

Wyniki zamieścimy na stronach Instytutu Języka Polskiego w połowie stycznia. Wśród osób głosujących na słowo, które zwycięży w naszym plebiscycie, rozlosujemy słowniki.

Słowa roku wybiera się w różnych krajach, czasem z inicjatywy językoznawców, czasem z – inicjatywy mediów. Na przykład w Niemczech, gdzie plebiscyt organizuje Towarzystwo Języka Niemieckiego, słowo roku 2011 to Stresstest 'test stresu', a słowo roku 2010 — Wutbürger 'wściekli obywatele/oburzeni' (http://www.gfds.de/index.php?id=11).

W Stanach Zjednoczonych słowo roku wybiera American Dialect Society. W roku 2010 było to słowo app — skrót od application ('aplikacja'). Tegoroczny konkurs można śledzić na stronie (http://www.americandialect.org/whats-your-word-of-the-year-2011).

{jumi[*7]}

Więcej w tej kategorii: « Kuchnia po warszawsku Noc Biologów »

a