poniedziałek, lipiec 15, 2024
Follow Us
wtorek, 04 kwiecień 2017 09:01

Warszawskie dyktando Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawskie dyktando http://www.um.warszawa.pl

„Było trudne” – taka opinia przeważała wśród uczestników Pierwszego Dyktanda Warszawskiego, jakie odbyło się Pałacu Kultury i Nauki. Chyba nie mogło być inne, skoro jego autorem był wybitny językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

O tytuł Warszawskiego Mistrza Ortografii walczyło kilkaset osób. Prowadzącą wydarzenie była Beata Tadla Mistrz Mowy Polskiej 2010. Członkowie jury to prof. Jerzy Bralczyk, przewodniczący, Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy oraz dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawcą. Autorem dyktanda był prof. Bralczyk:

„Jak by to było przyjemnie przemierzyć, jak w pozaprzeszłym wieku, warszawskie przestrzenie, wzdłuż i wszerz, w poprzek i na ukos, od niegdysiejszych suburbiów, choćby od dzisiejszych pierzei do pierzei, na przykład od miejsca, gdzie dziś stacja Kolei Mazowieckich Ursus-Niedźwiadek, aż do Zalewu Zegrzyńskiego, jakimś staromodnym, z dawna już zapomnianym środkiem lokomocji, nowo wyposażonym ekwipażem, albo choćby wiejskim obskurnym wozem z hołoblami i duhą, nawet gdyby trwało to półtrzecia dnia! Podczas takiego wojażu można by się zatrzymać w pół drogi, wstąpić do jakiejś oberży czy zgoła zgrzebnej garkuchni na staropolskie proste jadło, na żętycę z dzieży czy półgęsek wprost z brytfanny.”

Po odczytaniu całego tekstu i kilkakrotnym powtórzeniu, zebrano wszystkie prace. Uroczystość wręczania nagród rozpoczęło wyczytanie nazwisk 21 osób, które otrzymały wyróżnienia. Decyzją jury dwa równorzędne trzecie miejsce otrzymali Mateusz Kępisty i Filip Majewski (po 1 tys. zł nagrody), drugie miejsce zajęła Agnieszka Buczkowska (3 tys. zł nagrody), a warszawskim mistrzem ortografii polskiej został Michał Gniazdowski (5 tys. zł nagrody). Organizatorem dyktanda i fundatorem nagród było m.st.Warszawa.
Więcej na: http://www.um.warszawa.pl.

a