niedziela, lipiec 21, 2024
Follow Us
środa, 03 listopad 2021 12:37

Rowerowa Warszawa Wyróżniony

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Spośród polskich miast Warszawa należy do miejscowości najczęściej wybieranych na tzw. city breaki Spośród polskich miast Warszawa należy do miejscowości najczęściej wybieranych na tzw. city breaki ZDM

Trwa moda na krótkie wyjazdy turystyczne do miast. Można się w nich poruszać samochodem, komunikacją publiczną lub pieszo. Tanie, modne i wygodne jest korzystanie z roweru.

Spośród polskich miast Warszawa należy do miejscowości najczęściej wybieranych na tzw. city breaki. W znacznym stopniu decyduje o tym jej wielkość, stołeczny charakter oraz wyjątkowość ze względu na ciekawą i burzliwą historię. Wielkie znaczenie dla tego wyboru ma usytuowanie Warszawy w centralnej części Polski. Do stolicy można dojechać w stosunkowo krótkim czasie dzięki dobremu skomunikowaniu siecią dróg samochodowych i kolejowych. Nie bez znaczenia jest też najbardziej różnorodna oferta handlowa proponowana zarówno przez małe butiki, jak i sklepy firmowe zagranicznych marek, czy wielkie galerie handlowe. Stolica kusi też wyjątkową ofertą kulinarną i rozrywkową.

Uroki stolicy

Z pewnością jedną z największych atrakcji Warszawy są jej zabytki. Choć stolica została w znacznym stopniu zburzona podczas II wojny światowej, to Polacy z dumą chodzą po odbudowanym Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu czy Nowym Świecie. Każdy Polak choć raz powinien zwiedzić Zamek Królewski, Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz spojrzeć na panoramę Warszawy z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Obowiązkowym miejscem spacerów są też Łazienki Królewskie, Ogród Saski czy Bulwary nad Wisłą. Tym, co przyciąga turystów do Warszawy, jest też duża liczba obiektów kulturalnych oraz sportowych (muzea, teatry, kluby muzyczne, opera, filharmonia, hale sportowo-widowiskowe, stadiony) i organizowane w nich różnego typu imprezy o randze międzynarodowej czy ogólnopolskiej (festiwale, koncerty, rozgrywki i zawody sportowe).

Rowerem po stolicy

Metro oraz liczne linie tramwajowe i autobusowe sprawiają, że po Warszawie wygodnie poruszać się korzystając z komunikacji publicznej. Można też po niej jeździć na rowerze. Stosowna infrastruktura z roku na rok jest coraz lepsza. Sieć tras rowerowych liczy już 687 km, w tym 503 km dróg dla rowerów, 81 km ciągów pieszo-rowerowych, 50 km pasów rowerowych i 53 km ulic z kontraruchem. Aż 73% tras rowerowych jest wykonanych z asfaltu. Od 2012 w Warszawie funkcjonuje Veturilo, czyli sieć wypożyczalni rowerów publicznych. Do dyspozycji rowerzystów jest ponad 300 stacji i ok. 4500 rowerów. Własną trasę rowerową wygodnie zaplanować z użyciem interaktywnej mapy dostępnej online na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy https://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=rowery

Wiele osób chce jednak jeździć po Warszawie własnym dwuśladem. Rower możemy przywieźć z innego miasta pociągiem. Przed wieloma hostelami są stojaki na rowery. Można z nich skorzystać nocując w danym obiekcie. Wiele osób boi się jednak zostawiać rower na zewnątrz, szczególnie gdy jest to droższy model. Naprzeciw oczekiwaniom tej grupy gości wyszedł warszawski hostel a&o. Proponuje on za dodatkową opłatą 5 euro możliwość przechowania roweru w hostelowym pokoju, w którym zamieszkamy. Korzystając z tej oferty zyskujemy podwójnie. Dostajemy do dyspozycji większy pokój, aby zmieścić w nim rower, a ponadto chronimy go przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych np. przed deszczem.

a