czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/1690.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/1690
środa, 21 lipiec 2010 21:40

Rekord Guinnessa w prasowaniu pod wodą

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Rekord Guinnessa w prasowaniu pod wodą Fot. Grzegorz Micuła

Ponad stu płetwonurków zanurzyło się w wodzie jeziora Krzywe przy plaży miejskiej w Olsztynie z deską do prasowania, żelazkiem i szmatą i przez 10 minut pracowicie prasowało, a kibice mogli podziwiać unoszące się z głębi bąbelki powietrza.

 

{jumi [*4]}Po tym wiekopomnym wyczynie organizatorzy ogłosili, że Polska stała się posiadaczem nowego rekordu świata w prasowaniu pod wodą. Pobity został poprzedni rekord Brytyjczyków, których po wodą prasowało zaledwie 86 i nowy rekord – 130 podwodnych prasowaczy może zostać wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa. POLAND FOREVER.

{gallery}1690{/gallery}

Księga Rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – to wydawany corocznie przez firmę Guinness informator, zawierający udokumentowane rekordy świata. Pierwszą księgę wydano w 1955 roku. Polska edycja ukazuje się od roku 1991.
Katalizatorem jej powstania był zażarty spór, jaki rozgorzał podczas polowania w 1951 roku - który z ptaków - siewka czy głuszec, jest najszybszym łownym ptakiem Europy? Jeden z jego uczestników – sir Hugh Beaver, naczelny dyrektor browaru Guinnessa, wpadł na pomysł przygotowania książki, w której można znaleźć odpowiedzi na rozmaite pytania nurtujące pasjonatów różnych dziedzin.


Księga, która początkowo miała bawić sensacyjno-humorystycznymi informacjami bywalców piwiarni, z czasem stała się prestiżową publikacją, odnotowującą rekordowe osiągnięcia w różnych dziedzinach, od ważnych jak np. sportowe rekordy świata czy najlepsze bądź najgorsze osiągnięcia zwierząt, roślin czy przedmiotów, po błahe, jak np. "największa porcja spaghetti spożyta jednorazowo", największy gołąbek świata, przygotowany przez wrocławskich kucharzy, czy największy pies świata, który waży 111 kg.
Wyczyn lub zjawisko zyskuje miano Światowego Rekordu tylko wtedy, kiedy faktycznie zostanie sprawdzony, zweryfikowany i uznany za autentyczny i znaczący. Zanim rekord zostanie zapisany w Księdze Rekordów Guinnesa, specjalny zespół obserwuje i weryfikuje poprawność oraz merytoryczną zasadność każdego Światowego Rekordu. Baza danych zwiera wiele tysięcy rekordów, a w książce opisane są tylko wybrane tematy.

Dla poszczególnych rekordów opracowane są odrębne regulaminy, których przestrzeganie ma decydujące znaczenie o ewentualnym wpisie do "Księgi Rekordów" - bowiem nie wszystkie nowe rekordy zostają odnotowane. Baza danych obejmuje dziesiątki tysięcy rekordów, a w Księdze Rekordów Guinnessa publikowane są tylko najciekawsze.


Także sama Księga zaczęła bić rekordy i stała się niekwestionowanym bestsellerem. Do tej pory sprzedano jej ponad 100 milionów egzemplarzy, Wydawana jest w ponad 120 krajach, w 37 wersjach językowych.

{jumi [*6]}

a