wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
czwartek, 18 październik 2012 10:08

Menedżerowie pesymistycznie o przyszłości

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Menedżerowie pesymistycznie o przyszłości www.sxc.hu

Cokwartalna analiza Instytutu Ekonomicznego NBP wskazuje, że bieżąca kondycja przedsiębiorstw utrzymuje się na dobrym poziomie. Jednak prognozy menedżerów firm są coraz bardziej pesymistyczne.

Opracowanie bazuje głównie na badaniu przeprowadzonym we wrześniu wśród 1316 firm. Wynika z niego, że w III kwartale br. kondycja przedsiębiorstw pozostawała na zbliżonym poziomie do obserwowanej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Utrzymaniu się dobrych ocen sytuacji bieżącej sprzyjała niewielka poprawa zdolności do regulowania zobowiązań. Jednocześnie kolejny kwartał z rzędu pogłębił się pesymizm oczekiwań i krótkoterminowych prognoz, w tym zwłaszcza w obszarze popytu na oferowane produkty i usługi. W rezultacie kolejny kwartał z rzędu przedsiębiorstwa ograniczały swoje plany rozwojowe.

Odsetek przedsiębiorstw planujących ograniczyć produkcję był tylko nieznanie niższy niż udział firm zamierzających ją zwiększyć (o 5 pp.). Oczekiwany spadek popytu skłaniać może przedsiębiorstwa do ostrożności w polityce zatrudnienia. W IV kw. nieco więcej firm (16 proc.) planuje zwalniać pracowników niż zwiększać ich liczbę (9 proc.). Utrzymywanie się niepewności i pesymizmu prognoz, nawet przy niezmieniającej się sytuacji bieżącej firm, może mieć wyraźnie negatywny wpływ na rynek pracy. To z kolei znajduje odzwierciedlenie w polityce płacowej. W IV kw. odsetek firm zwiększających wynagrodzenia będzie podobnie jak kwartał wcześniej relatywnie niski, a wysokość planowanych podwyżek umiarkowana. Zgodnie z zapowiedziami w IV kw. aktywność inwestycyjna sektora przedsiębiorstw utrzyma się na niskim poziomie.

Inwestycje nie powinny obniżyć się w energetyce oraz w sektorze publicznym. W opinii przedsiębiorstw w III kw. pogorszył się dostęp do kredytu bankowego. Odsetek odmów zwiększył się w ciągu ostatnich trzech miesięcy z ok 14,4 proc. do 19,2 proc. Problemy z otrzymaniem finansowania bankowego zwiększyły się zwłaszcza w budownictwie, gdzie odsetek firm starających się o kredyt był znacząco wyższy niż w innych klasach (wyniósł 35 proc.), a odsetek odmów objął aż 43 proc. wnioskujących.

{jumi [*9]}

a