poniedziałek, sierpień 08, 2022
Follow Us
wtorek, 04 kwiecień 2017 09:30

Badanie kleszcza Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Badanie kleszcza jest coraz popularniejszą formą zabezpieczenia się przed niebezpiecznymi skutkami boreliozy. Odznacza się bardzo dużą skutecznością, dającą blisko 100% pewności czy dany kleszcz mógł być nosicielem boreliozy. Można je przeprowadzić bezpośrednio po wyciągnięciu kleszcza ze skóry. Wyniki badania można przedstawić lekarzowi, który oceni możliwości i metody leczenia.

Wrocławskie laboratorium, jedno z nielicznych zakładów w Polsce, przeprowadza test PCR kleszczy. Test PCR pozwala na stwierdzenie obecności DNA bakterii bakterii boreliozy oraz jej koinfekcji. Materiałem do badań jest kleszcz. Po usunięciu kleszcza ze skóry należy go zapakować w plastikowy woreczek lub pojemnik i wysłać do laboratorium. Test pozwala niemal z pewnością wykluczyć zakażenie daną chorobą przez badanego kleszcza. Ten rodzaj badania nie jest refundowany przez NFZ, a zatem jest to test wyłącznie komercyjny (od 159,00 do 359,00 złotych).

Według statystyk niemal co trzeci kleszcz w Polsce może roznosić boreliozę, a także wiele innych chorób zakaźnych. Poprzez stronę zbadajkleszcza.pl można zbadać kleszcza nie tylko na obecność boreliozy, ale również babeszjozy, wirusa kleszczowego zapalenia mózgu oraz anaplazmozy. Tak jak w przypadku testów z krwi na boreliozę – ELISA i WESTERN BLOT wynik PCR kleszcza może być również pozytywny. Oznacza, że prawie na 100% dany kleszcz jest nosicielem bakterii krętka boreliozy. Nie oznacza to oczywiście pewności zakażenia, jednak świadczy o wysokim ryzyku, że mogło dojść do zakażenia. Jeśli wynik takiego testu jest pozytywny, to można zastosować terapię antybiotykową.

Jak się chronić przed ukąszeniem kleszcza

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcze najbezpieczniej jest założyć długie spodnie, bluzkę z długim rękawem i pamiętać o nakryciu głowy. Należy zastosować środki odstraszające kleszcze (opaski, kremy, spraye). Po powrocie z wycieczki, ogrodu, lasu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Szczególną uwagę jeśli chodzi o ochronę przed kleszczami należy zwrócić na okolice głowy (szczególnie za uszami oraz na granicy włosów), gdzie w przypadku dzieci dochodzi do około 70% ukąszeń. U dorosłych kleszcze umiejscawiają się najczęściej w miejscach w których skóra jest najdelikatniejsza (pod kolanami, w pachwinach, w fałdach skóry oraz na brzuchu.

Jak usunąć kleszcza

Można to zrobić samemu przy pomocy specjalnych przyrządów służących do usuwania kleszczy, które można nabyć w aptece lub udać się w tym celu do lekarza. Nie można smarować kleszcza tłuszczem, gdyż zwiększa się w ten sposób ryzyko zakażenia.

Więcej na: http://zbadajkleszcza.pl.

a