wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
wtorek, 25 wrzesień 2012 10:51

Bezrobocie nie maleje, maleje zatrudnienie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bezrobocie nie maleje, maleje zatrudnienie www.sxc.hu

W II kwartale 2012 r. spadło zatrudnienie w przemyśle i rolnictwie, zmniejszyła się dynamika przyrostu liczby zatrudnionych w usługach. W dalszym ciągu rośnie aktywność zawodowa, ale ponad połowa osób wchodzących na rynek pracy trafiła do grupy bezrobotnych.

Według ostatniego „Kwartalny raport o rynku pracy – II kwartał 2012 r.” NBP w tym okresie nastąpiło zatrzymanie wzrostu liczby pracujących w stosunku do poprzedniego kwartału, choć dynamika w układzie rocznym pozostała nieznacznie dodatnia. Złożył się na to wyraźny spadek zatrudnienia w przemyśle i rolnictwie oraz spowolnienie wzrostu liczby pracujących w usługach. Niewielki przyrost liczby pracujących był efektem zwiększenia się liczby kontraktów na czas określony. Systematycznie rośnie stopa bezrobocia, choć w porównaniu z danymi historycznymi jest stosunkowo niska i stabilna (według unijnego wskaźnika BAEL 10,0 proc.). Przeciętna stopa bezrobocia dla całej Unii Europejskiej wynosiła w tym okresie 10,3 proc.  Bezrobocie wśród najmłodszych (15-24 lata) w najbogatszych krajach UE (Austrii, Niemczech czy Holandii) nie przekracza 10 proc. Natomiast w Hiszpanii i Grecji wynosi ponad 50 proc. Pod względem problemów z bezrobociem osób młodych Polsce cały czas jest bliżej do tej drugiej grupy krajów. Większość młodych trafiających na nasz rynek pracy zaczyna od statusu osoby bezrobotnej. Prognoza z lipca 2012 r. wskazuje, że negatywne tendencje na polskim rynku pracy utrzymają się w także latach 2013-2014, zaś do 2013 r.

utrzyma się stabilizacja obecnej, niskiej dynamiki wynagrodzeń. Raport dowodzi, że wzrost bezrobocia w ostatnim okresie nie wynikał z czynników strukturalnych i należy wiązać go z cyklem koniunkturalnym.

Wzrost współczynnika aktywności zawodowej dotyczył tylko osób w średnim wieku i starszych 45-59/64 lata, i wpłynął na nieznaczny wzrost aktywności zawodowej w całej populacji. Z drugiej strony tempo wzrostu płac w gospodarce w 2q2012 spadło do 3,9 proc. r/r (5,2 proc. r/r w 1 kw. 2012 r.). Największy wpływ na spadek dynamiki miał wyraźnie wolniejszy wzrost w sektorze przedsiębiorstw oraz w administracji publicznej. Niższe tempo wzrostu wynagrodzeń w 2 kw. 2012 r., szło w parze ze spadkiem dynamiki PKB.

{jumi [*9]}

a