sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
poniedziałek, 24 wrzesień 2012 20:58

Rzeczpospolita Lokalna 2020 efekty Wyróżniony

Napisane przez mat. pras / red
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szersza przestrzeń dla edukacji nieformalnej, edukacja na każdym etapie życia, ograniczenie łączenia funkcji społecznych z samorządowymi, czy zmiany w ustawie o samorządzie terytorialnym. Uczestnicy konferencji Rzeczpospolita Lokalna 2020 wypracowywali listę propozycji i pomysłów pozwolających na znaczną poprawę funkcjonowania wspólnot na poziomach: miast, wsi, gmin i powiatów.

Przygotowane propozycje dotyczą zarówno reform legislacyjnych, zmian w dotychczasowych praktykach działania wielu instytucji, jak również rozwijania społecznej wrażliwości i budowania wzajemnego zaufania między obywatelami a władzą. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zgromadziła animatorów społecznych, lokalnych liderów, samorządowców i aktywistów.
Do opracowania propozycji wykorzystane zostały doświadczenia konkretnych społeczności lokalnych, uczestniczących w kongresie. Wspólnoty te udostępniły uczestnikom autorskie rozwiązania, których wdrożenie poprawiłoby funkcjonowanie zarówno organów samorządu terytorialnego, jak i organizacji pozarządowych, działających w terenie.
Propozycje uczestników podzielić można na 4 główne kategorie: e-edukację, rozwijanie partycypacji społecznej, modernizację relacji samorządu z mieszkańcami a także zmiany w prawie.
„Społecznicy zgromadzeni podczas obrad Rzeczpospolitej Lokalnej wykonali ogromną pracę. 32 lata temu w Stoczni Gdańskiej, strajkujący musieli z ogromnej listy potrzeb marzeń i pragnień stworzyć syntezę, która zamknęła się w 21 postulatach. Teraz w zupełnie innych okolicznościach historycznych przed uczestnikami Rzeczpospolitej Lokalnej stanęło podobne wyzwanie, by spojrzeć w przyszłość i z wielu pomysłów i marzeń stworzyć wspólną wizję Polski, w jakiej chcielibyśmy żyć" powiedział podczas spotkania Henryk Wujec, doradca prezydenta RP ds. społecznych.

Edukacja
Uczestnicy rekomendują m.in. stworzenie szerszej przestrzeni do edukacji nieformalnej (wspieranie takich form jak np. kółka kształcenia, kluby dyskusyjne, uniwersytety III wieku), promowanie i zachęcanie obywateli do edukacji na każdym etapie życia (w tym nauczycieli, samorządowców, rodziców ). Zdaniem uczestników należy położyć szczególny nacisk na praktyczny wymiar edukacji – naukę przez praktykę od najmłodszych lat. W nowoczesnym społeczeństwie istotne też jest dbanie o edukację ekonomiczną już od najmłodszych lat a także wprowadzanie innowacyjnych autorskich programów przedsiębiorczości z wykorzystaniem praktyków biznesu.
Rozwijanie partycypacji społecznej i modernizacja relacji samorządu z mieszkańcami
Zdaniem uczestników, warto wspierać m.in. wspólnoty sąsiedzkie, jako naturalne formy partnerstwa, oparte na zaufaniu, wspierać organizacje pozarządowe m.in. w formie konsultacji finansowo księgowych. Niezbędne jest też wspieranie nowoczesnych technologii, ułatwiających komunikację pomiędzy samorządowcami a obywatelami.
Zmiany w prawie
Uczestnicy postulują zmianę ustawy o samorządzie terytorialnym. Chcieliby m.in. wprowadzenia dwukadencyjności, co poprawiłoby wymianę elit w samorządzie i umożliwiłoby sprawowanie władzy większej grupie obywateli. Wskazane byłoby także ustawowe ograniczenie łączenia funkcji społecznych z samorządowymi w przypadku konfliktu interesów. Zmiany wymagają również przepisy ograniczające działania NGOs m.in. procedury rejestracyjne oraz procedury przetargowe w zamówienia publicznych i procedury księgowe. Uczestnicy zwracają też uwagę na konieczność zmian w zasadach funkcjonowania oświaty – zrewidowanie zasad finansowania systemu oświaty i wprowadzenie bardziej elastycznych rozwiązań w jej funkcjonowaniu (Karta Nauczyciela, procedury związane z otwieraniem przedszkoli).

„Cieszymy się, że nowatorska formuła dyskusji, zastosowana podczas debat i warsztatów pozwoliła na opracowanie szeregu istotnych wniosków. Uzyskaliśmy także zapewnienie, że przygotowane przez uczestników propozycje rozwiązań zostaną dokładnie przeanalizowane podczas prac legislacyjnych w parlamencie. Już w najbliższych tygodniach zajmie się nimi sejmowa komisja samorządu terytorialnego" powiedziała Izabela Grabowska, Naczelnik Krajowego Ośrodka EFS, jednego z organizatorów wydarzenia.
Podczas pierwszego dnia wydarzenia odbyła się także gala wręczenia nagród w tegorocznej edycji Konkursu dla Animatorów Społecznych im. Heleny Radlińskiej.
Podczas gali nagrodzonych zostało sześciu społeczników, którzy od wielu lat niezwykle aktywnie działają na rzecz swojego środowiska lokalnego. Takich jak Katarzyna Fedorowicz z warszawskiego Powiśla, która od wielu lat walczy o poprawę jakości życia i integracji mieszkańców śródmieścia i pomaga budować korzystny wizerunek dzielnicy, m.in. jako autorka i pomysłodawczyni festiwalu „Powiślenia". Na rzecz swojej społeczności od blisko 30 lat działa również Krystyna Kryszewska z Radlina. Zorganizowała w najbardziej zagrożonej problemami społecznymi dzielnicy Radlina punkt wydawania posiłków oraz punkt wydawania obiadów dla uczniów szkoły, w której nie ma stołówki. Jest współzałożycielką Radlińskiego Biura Porad Obywatelskich, które pomaga zagubionym w gąszczu prawa ludziom walczyć o własne sprawy. Podczas gali nagrodę specjalną otrzymała także Forum Animatorów Społecznych Warmii i Mazur, która skupia ponad 30 lokalnych animatorów społecznych.

Rzeczpospolita Lokalna 2020 to wydarzenie specjalne zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Podczas dwóch dni debat i warsztatów kilkuset uczestników (animatorzy społeczni, samorządowcy, lokalni liderzy) opracowywało rozwiązania w takich obszarach jak m.in: integracja społeczna, edukacja, działalność organizacji społecznych, bariery we współpracy z samorządami oraz ekonomia społeczna.
Efektem wydarzenia są propozycje konkretnych działań, które będą ujęte w formie szeroko dystrybuowanego (m.in. do mediów) raportu. Wypracowane propozycje rozwiązań będą mogły być wykorzystane przez uczestniczące w wydarzeniu instytucje centralne i lokalne. Organizatorzy wierzą, że ich wprowadzenie pozwoli na zdecydowaną poprawę życia społeczeństwa w wielu dziedzinach.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Ambasadorem wydarzenia jest Premier Tadeusz Mazowiecki.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Rzeczpospolita, TVP Info, Kurier365.pl, Capital24tv, Agencja informacyjna Newseria, Serwis Samorządowy oraz portal ngo.pl

Strony Organizatorów:
http://roefs.pl/krajowy-osrodek-efs/

http://www.cal.org.pl/

Więcej o wydarzeniu:
http://www.rzeczpospolitalokalna.org/

http://www.rzeczpospolitalokalna.roefs.pl/

Filmy:
http://www.youtube.com/channel/UCh9qa2e4X6DscuDbu8MrjUg?feature=watch

{jumi [*9]}

a