środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 12 wrzesień 2012 10:09

Nieruchomości w cieniu eurokryzysu

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nieruchomości w cieniu eurokryzysu www.sxc.hu

Rynek inwestycyjny w nieruchomości, zdominowany przez zagranicznych inwestorów, uzależniony jest od sytuacji na światowych rynkach finansowych.

Taki wniosek prezentują autorzy raportu „Marketbeat Polska – Jesień 2012” przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. Dokument podsumowuje pierwszą połowę 2012 r. na polskim rynku nieruchomości biurowych, handlowych, przemysłowo-magazynowych i hotelowych oraz przedstawia prognozy na najbliższą przyszłość.

- W drugiej połowie roku kondycja rynku inwestycyjnego będzie silnie uzależniona od obranej strategii wyjścia z kryzysu strefy euro. Ze względu na niepewną sytuację na międzynarodowych rynkach finansowych priorytetem instytucji finansowych będzie przede wszystkim ochrona kapitału oraz utrzymanie jego wysokiej płynności, gwarantującej elastyczność działania na wypadek zmiany warunków rynkowych. O ile rentowność inwestycji w nieruchomości jest wyraźnie wyższa niż np. w obligacje najsilniejszych gospodarek strefy euro, o tyle ich relatywnie niska płynność powstrzymuje kupujących od inwestycji – mówi Wojciech Pisz, dyrektor grupy rynków kapitałowych z C&W.

- Mimo stosunkowo dobrej sytuacji ekonomicznej w Polsce, niepewna sytuacja na światowych rynkach kapitałowych sprawiła, że uczestnicy rynku handlowego przyjęli postawy zachowawcze. Rozpoczęto budowę niewielu centrów handlowych, inwestorzy mieli trudności w dostępie do finansowania, a firmy niechętnie otwierały nowe sklepy. Zmieniły się również zachowania samych konsumentów – ograniczyli oni zakupy do produktów pierwszej potrzeby. Mały popyt na powierzchnie handlowe świadczy o nasyceniu rynku – mówi Katarzyna Michnikowska z C&W.

Polska baza hotelowa to obecnie 2178 skategoryzowanych hoteli dysponujących ok. 208.700 miejscami noclegowymi w ok. 105.670 pokojach. W pierwszej połowie br. powiększyła się ona o 92 skategoryzowane obiekty. W rezultacie na 10 tys. Polaków przypada obecnie ok. 54 miejsc noclegowych. Po udanym roku 2011 pierwsza połowa 2012 r. przyniosła dalszą poprawę koniunktury. 11 proc. wszystkich hoteli skategoryzowanych w pierwszej połowie 2012 r. stanowią obiekty działające pod markami międzynarodowych operatorów hotelowych. Tylko w samej Warszawie w trakcie realizacji znajdują się dwa hotele Hampton by Hilton oraz jeden DoubleTree by Hilton, poza tym Grupa podpisała umowy franczyzy lub zarządzania z inwestorami realizującymi projekty m.in. w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. Dynamicznie rozwija się również sieć Best Western, która podejmuje współpracę przede wszystkim z już istniejącymi obiektami. Z kolei Louvre Hotels Group, sieć znana w Polsce z cieszącej się dużą popularnością marki Campanile, podpisała w tym roku umowę franczyzy z Qualia Development, która rozpoczęła realizację siedmiu tzw. condohoteli.

{jumi [*9]}

a