środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 09 maj 2012 15:16

Refundacja kosztowała podatników 1,5 mld Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Refundacja kosztowała podatników 1,5 mld www.sxc.hu

Czy zmiany na rynku farmaceutycznym i ochrony zdrowia skutecznie wyleczą polskiego pacjenta?

Problem przeanalizowała Komisja Farmaceutyczna Business Center Club podczas ostatniego Forum Zdrowia BCC. Z danych przedstawionych podczas konferencji wynika, że za zmiany na rynku leków wprowadzone przez styczniową ustawę refundacyjną zapłacili prawie 1,5 mld zł wszyscy uczestnicy rynku – pacjenci, firmy farmaceutyczne, hurtownicy i aptekarze. Zdaniem przedsiębiorców, tak kosztowny projekt, powinien zostać wdrożony z uwzględnieniem uwag ekspertów i praktyki gospodarczej. Pierwsze doświadczenia z tzw. ustawą refundacyjną pokazują, że regulacja w obszarze polityki refundacyjnej jest nadmierna. Ustawa miała służyć ograniczeniu wydatków publicznego płatnika. Niestety wiele rozwiązań przyjęto pochopnie, w pośpiechu, bez konsultacji. Zbyt spektakularnie zlekceważone zostały prawa pacjentów i przedsiębiorców. Można dokonywać oszczędności, nie dezorganizując rynku farmaceutycznego, można ustalać ceny leków na w pełni przejrzystych warunkach, by tym samym nie wprowadzać chaosu i zamieszania, nie zwracając przeciwko sobie wszystkich działających na tym rynku środowisk i szanując ich prawa. - Przedsiębiorcy nie zgadzają się, by przeprowadzane za pieniądze pacjentów i przedsiębiorców reformy wprowadzały chaos i zamieszanie – akceptują konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów, ale w zamian oczekują precyzyjnych przepisów, dialogu i poszanowania interesu stron. Jakość polskiego prawa oraz poszanowanie praw pacjentów i przedsiębiorców muszą ulec zdecydowanej poprawie – podkreśla Tomasz Dzitko, szef Komisji Farmaceutycznej BCC. - Mamy nadzieję i wzywamy do tego ministra zdrowia, by wszelkie doprecyzowywane od kilku miesięcy komunikatami nieścisłości zawarte w ustawie refundacyjnej, wprowadził do systemu prawnego w drodze nowelizacji ustawy refundacyjnej– podsumowuje Dzitko.

Z opublikowanych ostatnio badań MillwardBrown SMG/KRC wynika, że Polacy negatywnie oceniają reformy ustawy refundacyjnej leków. 63 proc. badanych negatywnie oceniło ustawę na ogólnym poziomie; 70 proc. badanych uważa, że ustawa źle działa; 65 proc. badanych uznało, że ceny leków refundowanych zdrożały po wprowadzeniu ustawy; 36 proc. badanych uważa, że w wyniku ustawy dostępność leków dla pacjentów jest mniejsza; 54 proc. badanych uważa, ze wprowadzenie „sztywnych” cen leków refundowanych z jednoczesnym zakazem promocji, udzielania rabatów jest niekorzystne dla pacjentów. Zaś jednocześnie 41 proc. badanych sądzi, że zakaz prowadzenia przez apteki działań reklamowych jest niekorzystny dla pacjentów.

Przedsiębiorcy z Komisji Farmaceutycznej BCC zaapelowali do ministra zdrowia o pilne uregulowanie kluczowych dla branży farmaceutycznej kwestii w formie komunikatów i możliwie jak najszybszą nowelizację ustawy refundacyjnej, nadającą moc prawa powszechnie obowiązującego oczekiwanym i wydanym już interpretacjom zawartym w komunikatach Ministra Zdrowia. Na uregulowanie oczekują m.in. kwestie:

1. transparentności tworzenia list refundacyjnych - ceny uwzględniane podczas negocjacji powinny być cenami sprzed trzech miesięcy;

2. reklamy aptek – programy lojalnościowe z wykluczeniem sprzedaży leków refundowanych
i reklama produktów innych niż wydawane z przepisu lekarza powinna być dopuszczalna;

3. szpitale powinny mieć prawo zakupu każdego leku za jego cenę, nie za kwotę w wysokości limitu finansowania.

{jumi [*9]}

a