sobota, maj 04, 2024
Follow Us
czwartek, 16 luty 2012 15:22

Nie wylewać dziecka z kąpielą

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nie wylewać dziecka z kąpielą www.kghm.pl

Grupa działaczy, naukowców i polityków związanych z Dolnym Śląskiem wystosowała apel do parlamentarzystów, o zmianę planowanego przez rząd tzw. podatku od kopalin.

Autorom pisma chodzi o to, by koncern KGHM „Polska Miedź”, główny podmiot objęty zapisami ustawy, w zbytni sposób nie odczuł jej zapisów na własnej skórze. Apel głosi m.in., iż „planowane obciążenia w oczywisty sposób odczuje polski koncern miedziowy KGHM Polska Miedź SA, jeden z największych pracodawców w regionie dolnośląskim i podmiot bardzo mocno zaangażowany we wspieranie regionalnych inicjatyw społecznych. Nie kwestionując samej idei podatku, apelujemy (…)by, podejmując decyzję w sprawie wprowadzenia tych obciążeń, wziąć pod uwagę długofalowe skutki nie tylko dla narodowego koncernu, ale i dla regionu. Regulacje, które mogą stanowić zagrożenie dla kondycji spółki, przełożą się na całe jej otoczenie - na miejsca pracy, działalność firm współpracujących z KGHM i organizacje społeczne, wspierane od lat przez koncern. Warto wsłuchać się nie tylko w opinie rzeczników planowanych rozwiązań, ale i argumenty ekspertów ekonomicznych, którzy wskazują na te elementy nowej ustawy, które są, ich zdaniem, sprzeczne z zasadami wolnego rynku i zaszkodzą konkurencyjności polskiego koncernu.
Nasze zaniepokojenie budzi możliwość uchwalenia takich regulacji, które finalnie uderzą w polską gospodarkę. Ich skutki odczuje, co oczywiste, również Dolny Śląsk. Apelujemy, by nie przyjmować pochopnie rozwiązań, które budzą tak wielkie kontrowersje. Kształt regulacji w zakresie tego podatku nie powinien być wypadkową politycznego układu w Sejmie. Prosimy aby zastąpili Państwo walkę polityczną dialogiem celem budowania wspólnego dobra służącego Dolnemu Śląskowi, Polsce i Europie.
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego (DFRR), inicjator apelu podkreśla wady podatku w jego obecnej postaci: podatek ten nie stymuluje, nie motywuje, nie pobudza wzrostu gospodarczego; podatek ten nie uwzględnia realnej sytuacji, w jakiej działają przedsiębiorstwa górnicze w Polsce w szczególności realiów KGHM; podatek ten jest postrzegany, jako nieprzemyślane i krótkowzroczne działanie skutkujące zagrożeniami dla gospodarki; koszty wydobycia rud miedzi w KGHM należą obecnie do najwyższych na świecie. Ze względu na uwarunkowania geologiczne polskich złóż nie ma praktycznej możliwości ich obniżenia; jeśli do ww. kosztów dołoży się podatek od kopalin, to kopalnie KGHM w Polsce będą niekonkurencyjne. W warunkach recesji będą musiały zostać zamknięte,
Aby stać się firmą bardziej konkurencyjną KGHM musi przejąć złoża, które są tańsze w eksploatacji od dotąd posiadanych. Pozwoli to uśrednić koszty wydobycia surowców. Obecnie KGHM walczy o zakup Quadra FNX, stosunkowo dużej firmy miedziowej z Kanady, aby stać się koncernem globalnym. Dzięki tej transakcji miałby szanse posiadać złoża miedzi m.in. na Grenlandii, w USA, Kanadzie i w Chile. Finalizacja tej transakcji pozwoli na istotne obniżenie średnich kosztów wydobycia rud miedzi. Ponadto podatek ten „nakręca” ryzyko wrogiego przejęcia KGHM. DFRR obserwuje konsekwentne działania Chin, które skupują złoża surowców strategicznych. Wg ocen wielu ekspertów, KGHM znajduje się na krótkiej liście do zakupienia przez Chińczyków.  Podatek ten może być przygotowaniem do takiej transakcji. Na to pytanie należy uczciwie i wiążąco odpowiedzieć opinii publicznej.  W dodatku wydobywając rudy miedzi pozyskuje się dodatkowo nie tylko srebro czy złoto ale wiele rzadkich pierwiastków, typu ren, selen itd. - niezbędnych składników różnych produktów, m.in. samochodowych silników hybrydowych i standardowych, ogniw fotowoltaicznych.  KGHM jest jedyną w Europie firmą wydobywającą i produkującą miedź i towarzyszące jej pierwiastki krytyczne. Bez tych pierwiastków nie będziemy mogli rozwijać w Polsce i Europie wielu ważnych dla przyszłości innowacyjnych technologii.
Apel podpisali m.in.: prof. Marek Bojarski - Rektor, Uniwersytet Wrocławski, Rafał Borkowski - dyrektor zarządzający, Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, prof. Bogusław Fiedor - Rektor, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Sławomir Hryniewicz, prezes, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kąteckich, Jarosław Kurzawa - były przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, - prof. dr hab. inż.  Tadeusz Luty -   Politechnika Wrocławska, honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Zbigniew Sebastian - prezes, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Teresa Więckiewicz - Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”,  Marek Woron - Kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC, prof. Marek Ziętek - rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu.
{jumi [*9]}

a