czwartek, grudzień 05, 2024
Follow Us
wtorek, 14 luty 2012 06:32

Podatek od kopalin do naprawy Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podatek od kopalin do naprawy www.sxc.hu

Projekt podatku „miedziowego” wymaga gruntownej korekty.

Takie stanowisko zajęła w oficjalnym komunikacie Krajowa Izba Gospodarcza. Odnosi się ona do projektu ustawy z 13 stycznia 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Wątpliwości KIG budzi przede wszystkim koncepcja, na podstawie której kształtowana jest wysokość podatku. Zdaniem KIG tezy, które legły u podstaw kształtowania wysokości stawki podatku są wadliwe. Zakładają one, że koszty wydobycia i produkcji miedzi stanowią sztywny udział w kosztach, a każdy wzrost cen miedzi (surowca przetworzonego) na rynkach międzynarodowych powoduje automatyczny wzrost dochodu podatnika, zajmującego się przetwarzaniem rudy. Zatem im droższa sprzedawana miedź na rynku, tym wyższy podatek, który musi zapłacić do budżetu w praktyce jedyna w kraju firma – KGHM „Polska Miedź”. Doprowadziło to w konsekwencji (we wcześniejszej wersji projektu ustawy) do zaproponowania stawek, które w praktyce mogą oznaczać podatek bliski konfiskacie zysków – twierdzi KIG.
Projektodawca nie uwzględnił faktu, że wzrost cen miedzi przetworzonej na światowych rynkach powoduje również wzrost cen rudy. Rosną również ceny koncesji oraz przedsiębiorstw dysponujących odpowiednimi zasobami surowcowymi. Polskie firmy zajmujące się wydobyciem i przetwórstwem miedzi nie mają dostępu do złóż w takim zakresie, aby w pełni zaspokoić potrzeby surowcowe. Oznacza to m.in. konieczność nabywania koncesji na wydobycie w innych krajach lub przejęcia innych przedsiębiorstw. Zdaniem KIG, nie można więc zakładać z góry, że wzrost ceny miedzi bezpośrednio przełoży się na wzrost zysków polskich spółek działających w obszarze wydobycia i przetwórstwa miedzi. KIG uważa, że podatek powinien być określony procentowo, na wzór rozwiązań przyjętych np. w USA. Takie rozwiązanie również wiąże wysokość daniny publicznej z ceną miedzi.
W opinii KIG, projekt powinien być przygotowywany w ścisłej współpracy z resortami gospodarki oraz środowiska. Celem nałożenia nowego podatku nie może być wyłącznie chęć zwiększenia przychodów budżetowych. Każdy podatek powinien również pełnić funkcję stymulującą. W szczególności podatek od kopalin powinien być w części przeznaczany na rekultywację środowiska naturalnego, zdegradowanego w wyniku wydobycia i na kompensaty środowiskowe. W obecnym kształcie podatek powoduje jedynie nałożenie dodatkowej daniny publicznoprawnej na nieliczną grupę podatników.
{jumi [*9]}

a