środa, lipiec 24, 2024
Follow Us
sobota, 29 październik 2011 15:23

Rynki zareagowały entuzjazmem

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rynki zareagowały entuzjazmem www.sxc.hu

Mimo pojawiających się w komentarzach wątpliwości co do pełnej skuteczności planu ratunkowego dla strefy euro i braku oczekiwań na jego szybkie efekty, na rynkach finansowych utrzymują się wręcz euforyczne nastroje.

Według specjalistów z Home Broker Daily po tym, jak rynki ryzykownych aktywów, od akcji poprzez surowce, do walut i obligacji z rynków wschodzących, wystrzeliły 27 października, następnego dnia kontynuowały ruch w górę. Nastrojów nie popsuły słabsze doniesienia gospodarcze, wśród których uwagę zwracały przede wszystkim pogarszające się nastroje brytyjskich konsumentów. To kolejny kraj, po USA, w którym w tej sferze doszło do bardzo istotnego pogorszenia sytuacji.

 

Nastawienie konsumentów zaś jest kluczowe dla oceny koniunktury gospodarczej w kolejnych miesiącach, czy po spowolnieniu w przemyśle i otarciu się go o recesję,  dojdzie do podobnego zjawiska w sferze usługowej, zależnej od decyzji konsumentów. Pozytywna reakcja inwestorów na plan ratunkowy dla strefy euro skłania do zmiany średnioterminowego nastawienia do rynków ryzykownych aktywów na bardziej pozytywne. W przypadku naszego parkietu sytuacja można powiedzieć, że znajduje się on wciąż jeszcze bardziej w fazie odwracania niekorzystnej tendencji, niż ostatecznych rozstrzygnięć w tym względzie.

{jumi [*9]}

a