sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
wtorek, 22 czerwiec 2010 13:39

Ustawa lobbingowa nie przyniesie korzyści

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ustawa lobbingowa nie przyniesie korzyści www.sxc.hu

Projekt ustawy o lobbingu, przygotowany przez minister Julię Piterę spotyka się z negatywną oceną coraz szerszych środowisk. Takie stanowisko wyrażają także niektórzy członkowie rządu.

{jumi [*4]}W ocenie Pracodawców RP (organizacji wcześniej istniejącej jako Konfederacja Pracodawców Polskich), choć obecnie funkcjonujące rozwiązania są złe, to przedstawione propozycje ich poprawienia nie przyniosą żadnych pozytywnych efektów. Proponowane regulacje będą też niespójne z obowiązującym prawem, regulującym podstawy dialogu społecznego w Polsce.

- W naszej ocenie może wręcz dojść do sytuacji ograniczania roli dialogu społecznego i obniżenia pozycji partnerów społecznych, co naruszałoby konstytucyjne podstawy ustroju naszego państwa – mówi ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik. Art. 20 Konstytucji RP stanowi bowiem: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Zatem wszelkie regulacje ograniczające współpracę rządu z partnerami społecznymi mogą być uznane za naruszenie podstaw naszego ustroju. W Konstytucji nie ma mowy o tym, że lobbing stanowi podstawę naszego ustroju. Choć jest on bez wątpienia integralną częścią wolnego państwa, to jednak nie może być zrównany z dialogiem społecznym, a do tego zmierzają niektóre z proponowanych rozwiązań. O ile nie budzi wątpliwości fakt, że Pracodawcy RP (jej pracownicy, przedstawiciele) nie będą mieścić się w definicji lobbystów zawodowych, to mogą powstać wątpliwości, czy przedstawiciele naszej organizacji nie będą traktowani jako lobbyści niezawodowi. Zgodnie bowiem z zaproponowaną definicją lobbingiem niezawodowym jest „każde działanie mające na celu wywarcie wpływu na projektowane prawo, wykonywanie incydentalnie i bezpłatnie na rzecz jakiejkolwiek organizacji”.

Działalnością lobbingową będzie organizacja szkoleń, sympozjów, konferencji itd. z osobami sprawującymi funkcje publiczne i funkcjonariuszami publicznymi. - Biorąc pod uwagę fakt, że Pracodawcy RP często organizują konferencje z udziałem takich osób może się okazać, że będziemy zmuszeni do wypełniania (przy organizacji każdej konferencji) szeregu obowiązków biurokratycznych – mówi Ambrozik. – Dlatego też negatywne oceniamy przedstawione propozycje i jednocześnie domagamy się podjęcia systemowych zmian w zakresie działań lobbingowych, ale takich, które nie będą naruszać niezależności i wolności działalności partnerów społecznych – dodaje ekspert Pracodawców RP.

{jumi [*9]}

a