sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
poniedziałek, 07 styczeń 2013 15:04

Hipoteka odwrócona bezpieczniej

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Hipoteka odwrócona bezpieczniej www.sxc.hu

Informacje nt. tzw. hipoteki odwróconej pojawiają się od niedawna, a opinie na jej temat są podzielone. Jedni twierdzą, że to rozwiązanie bezpieczne i bardzo potrzebne, inni – że wręcz przeciwnie. Czy są jakiekolwiek elementy, które gwarantują seniorom swoistego rodzaju „certyfikat bezpieczeństwa”?

W jaki sposób sprawdzić, czy fundusz hipoteczny - oraz jego oferta – chronią i dbają o interesy seniora? W opinii jednej z firm oferujących to rozwiązanie, Funduszu Hipotecznego DOM, odpowiedni kapitał własny, doświadczony zarząd, bezpieczne umowy, normy etyczne, zaufany audytor oraz transparentność – to cechy funduszy hipotecznych, które są pożądane.

Na co zwrócić uwagę? Należy wybierać te podmioty, które mają za sobą już kilka lat doświadczenia, znaną w swoim segmencie markę, były opisywane przez media ekonomiczne, ich oferta była wielokrotnie dyskutowana na forach internetowych. Jeśli firma nie chwali się swoją nazwą, raczej nie ma kryształowych intencji. Należy zdobyć również maksymalnie dużo informacji o przeszłości i aktualnej kondycji firmy: sprawdzić wpis firmy do Ewidencji Działalności Gospodarczej, poprosić o inne dokumenty, pozwalające ocenić w jakiej formie prawnej działa firma i jakimi kapitałami dysponuje. Prześwietlić kadrę menedżerską firmy (skąd się wywodzą kluczowe osoby, w jakich firmach wcześniej pracowały), sprawdzić, jaki audytor bada finanse firmy (firma o dużej renomie nie wiązałaby się z niepewnymi klientami).

Należy także dotrzeć do dotychczasowych klientów firmy – ich opinia powinna rozwiać wątpliwości i dostarczyć cennych informacji, na jakie parametry oferty zwrócić uwagę, jak rozmawiać z doradcami. – Już od pięciu lat oferujemy seniorom hipotekę odwróconą w modelu sprzedażowym. Zależy nam na tym, by wyznaczać wysokie standardy, zwłaszcza, że rządowe prace nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym wciąż trwają. Z naszej inicjatywy, Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych, której jesteśmy członkiem, uchwaliła w czerwcu tego roku, Zasady Dobrych Praktyk Funduszy Hipotecznych. Określają one kwestie związane przede wszystkim z bezpieczeństwem seniorów. Zawierają zapisy dotyczące chociażby odstąpienia od umowy przedwstępnej, rozwiązania tej umowy, czy ochrony danych osobowych – podkreśla Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM SA. Ponadto największą transparentnością cechują się firmy notowane na giełdzie – ich wyniki finansowe i perspektywy rozwoju są nie tylko publicznie znane, ale także stale monitorowane i oceniane przez media, analityków, inwestorów. - Warto pamiętać, że spółki giełdowe raportują zarówno do KNF jak i do GPW. Od chwili debiutu Fundusz Hipoteczny DOM również – mówi Majkowski.

{jumi [*9]}

a