poniedziałek, czerwiec 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 06 marzec 2017 14:20

Pacjent, jako partner

Napisane przez Witold Kołodziej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pacjent, jako partner fot. freeimages.com

Jednym z najtrudniejszych zadań dla lekarza jest przekazanie pacjentowi informacji na temat jego choroby, szczególnie jeśli są to informacje złe. To ważna umiejętność, bo dobra, partnerska relacja z pacjentem wpływa korzystnie na efekty leczenia. Pacjent jako partner, to idea, która przyświeca organizatorom Kongres Patient Empowerment.

Wydarzenie, nad którym patronat honorowy sprawuje Ministerstwo Zdrowia, odbędzie w Centrum Olimpijskim PKOL w Warszawie, w dniach 24-25 kwietnia br. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Komunikacji Zdrowotnej.

W trakcie Kongresu, w gronie polskich i zagranicznych ekspertów ochrony zdrowia oraz organizacji pacjenckich prowadzona będzie dyskusja, o korzyściach płynących z systemu, w którym pacjent zajmuje centralne miejsce. Główny cel Kongresu to popularyzacja idei „pacjent, jako partner”, czyli efektywna komunikacja między lekarzem a pacjentem, w zespole medycznym, menedżerskim czy w opiece farmaceutycznej.

- Sposób, w jaki pacjent dowiaduje się o swojej chorobie, ustawia go do walki o życie. Musimy zdać sobie sprawę, że lekarz jest jak trener, a pacjent jak wojownik – tłumaczy prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej. - Pacjent musi być odpowiednio zmotywowany i chętny, żeby współpracować z lekarzem. Jeśli się zniechęci, może w ten sposób stracić szansę na odzyskanie zdrowia.

Coraz silniej propagowana na świecie idea patient empowerment wraz z patient centricity staje się swoistą transformacją mentalności, systemu ochrony zdrowia i ekonomii rynku zdrowia. Kongres ma też odpowiedzieć na pytanie, czy w Polsce jesteśmy gotowi na takie zmiany?

Jednym z paneli, które mają służyć edukacji będzie specjalny Talk-Show: Pacjent – ekspert, za którym przemawia doświadczenie z udziałem m.in. Jerzego Stuhra, Kory Jackowskiej czy Michała Figurskiego.

Partnerami Kongresu jest National Comprehensive Cancer Network (NCCN), Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny.

a