wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 109.
czwartek, 10 styczeń 2013 15:11

Złote Tarasy za pół miliarda

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Złote Tarasy za pół miliarda Fot. warszawa.wikia.com

Na rynkach nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) w 2012 r. zainwestowano łącznie 3,71 mld euro, co stanowi zaledwie 59 proc. rekordowego wolumenu inwestycji w 2011 r. (6,29 mld euro) i ok. 25 proc. więcej niż w 2010 r.

Według danych firmy Cushman & Wakefield w czwartym kwartale ub.r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na tych rynkach wyniosła 1,826 mld euro. To znacznie więcej niż w trzecim kwartale (536 mln euro) i prawie tyle samo, co w tym samym okresie 2007 r. Według Charlesa Taylora, partnera w C&W - silny wzrost inwestycji w czwartym kwartale, zwłaszcza dzięki dużej aktywności inwestycyjnej w Polsce, nie był w stanie zrównoważyć dość słabych wyników inwestycyjnych całego regionu Europy Środkowej w pierwszych 9 miesiącach roku. W Polsce utrzyma się wysoki wolumen obrotów przy wzroście aktywności na czeskim rynku inwestycyjnym. W 2013 r. wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej nieznacznie przekroczy ubiegłoroczny poziom, przy czym Polska będzie nadal cieszyć się największym zainteresowaniem inwestorów.

W czwartym kwartale ub.r. wartość takich transakcji w naszym kraju wyniosła 1,63 mld euro, dzięki czemu Polska umocniła swoją dominującą pozycję na mapie inwestycyjnej Europy Środkowej. W 2012 r. zainwestowano w Polsce łącznie 2,8 mld euro, co oznacza ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Największymi transakcjami w naszym regionie Europy w ub.r. była sprzedaż centrów handlowych: warszawskich Złotych Tarasów (kupił je Unibail-Rodamco za 475 mln euro) i łódzkiej Manufaktury (nabył je Union Investment za 390 mln euro). Ponadto właścicieli zmieniły trzy stołeczne biurowce: Warsaw Financial Center (nabył go Allianz/Tristan Capital Parners za 210 mln euro), International Business Center (Deka – 148 mln euro) i Platinium Business Park (Allianz – 138 mln euro).

Wg C&W na uwagę zasługuje także wzrost zainteresowania inwestorów w Europie Środkowej nieruchomościami biurowymi i spadek popularności sektora handlowego. Udział tych dwóch sektorów w wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł odpowiednio 45 proc. i 37 proc. Natomiast udział sektora magazynowego w łącznym wolumenie obrotów wzrósł z 8 do 13,8 proc. Na sektor hotelowy przypadło 4,2 proc. obrotów inwestycyjnych.

Pomimo dość niskiego poziomu początkowego w dalszym ciągu wzrasta udział w wolumenie inwestycji kapitału krajowego, a wśród aktywnych lokalnych inwestorów należy wymienić CPI, Proxy Finance i CTP (Czechy), Kulczyk Silverstein Properties (Polska) oraz Bea Development i Tatra Asset Management (Słowacja). Zdaniem Łukasza Lorenckiego, z polskiego oddziału C&W - 2012 r. był trzecim rokiem z kolei, w którym odnotowano wzrost wartości transakcji zawieranych na rynku inwestycyjnym. Z wolumenem rzędu 2,8 mld euro, który stanowił 75 proc. wartości wszystkich zawartych transakcji w regionie, polski rynek inwestycyjny podkreślił swoją dominację w Europie Środkowej. Podstawowymi zaletami naszego kraju są relatywnie duże bezpieczeństwo lokowanych środków oraz wysoka płynność rynku w porównaniu z innymi krajami regionu. Dzięki tym zdrowym fundamentom uprzywilejowana pozycja naszego rynku powinna zostać utrzymana w najbliższych latach.

{jumi [*9]}

a