niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
piątek, 23 listopad 2012 15:20

Sprzedadzą mieszkanie dostaną rentę

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sprzedadzą mieszkanie dostaną rentę www.sxc.hu

29 listopada, czołowy gracz na rynku hipoteki odwróconej w Polsce wchodzi na rynek NewConnect. Firma, dzięki debiutowi na alternatywnej platformie obrotu GPW pozyskała 7,5 mln zł. Jeszcze przed emisją jej kapitał zakładowy, wraz z zapasowym, wynosiły łącznie 9 mln zł.

- Debiut na giełdzie Funduszu Hipotecznego DOM SA oznacza, że firma zaczyna działać w charakterze spółki publicznej, ma obowiązek systematycznego raportowania i informowania o swojej kondycji finansowej - mówi Jan Kuźma, prezes Domu Maklerskiego Banku BPS, który jest autoryzowanym doradcą emitenta.

Fundusze hipoteczne, które działają na polskim rynku, oferują rentę dożywotnią w oparciu o artykuły kodeksu cywilnego. - W momencie podpisania umowy o dożywocie, przeniesienie własności nieruchomości na fundusz następuje z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia na rzecz emeryta. Prawo dożywocie obejmuje też służebność osobistą mieszkania oraz wypłatę comiesięcznych świadczeń. Oba prawa są wpisywane do księgi wieczystej nieruchomości. Zaletą jest to, że obciążona prawem jest nieruchomość, a nie sam fundusz, jak ma to miejsce w przypadku umowy renty – wyjaśnia Robert Majkowski, prezes FH DOM SA. Umowa o dożywocie zabezpiecza seniora na wypadek ogłoszenia upadłości funduszu – mimo zmiany właściciela nieruchomości prawa dożywotnika pozostaną w mocy – podkreśla Majkowski.

Według danych statystycznych GUS, ponad dwa miliony polskich seniorów posiada nieruchomości, które mogłyby stać się przedmiotem umów hipoteki odwróconej. – Rynek hipoteki odwróconej będzie rósł, ale warto pamiętać, że nie jest to rynek duży. W Wlk. Brytanii, Hiszpanii, czy Irlandii usługi hipoteki odwróconej świadczy łącznie około 60 podmiotów, a obydwa modele – sprzedażowy i kredytowy – funkcjonują równolegle – podkreśla Majkowski. Prace nad rządową ustawą trwają od czterech lat. Tymczasem, wg prognozy Deloitte, blisko 75 proc. Polaków nie oszczędza na dodatkową emeryturę, a ok. 98 proc. obecnych emerytów, jako jedyne źródło dochodów wskazuje emerytury. Dla wielu z nich, jedynymi istotnymi aktywami, są własne mieszkania, czyli środki finansowe zamrożone niejako w nieruchomości. – To właśnie dlatego tak ważne jest przyspieszenie prac nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym – podsumowuje Konrad Łapiński z funduszu TOTAL FIZ.

Fundusz Hipoteczny DOM to pierwsza na polskim rynku instytucja oferująca hipotekę odwróconą w modelu sprzedażowym. Instytucja działa od 2008 r., w 2010 r. w firmę zainwestował Total Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Pozyskany kapitał przeznaczony został na zbudowanie ogólnopolskiej sieci sprzedaży, promocję marki i wypłaty rent hipotecznych dla klientów.

{jumi [*9]}

a