wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
poniedziałek, 20 sierpień 2012 13:08

Mars: Laserem w skałę Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mars: Laserem w skałę nasa.gov

Łazik Curiosity po raz pierwszy użył lasera na powierzchni Marsa. Kierujący nim naukowcy skierowali wiązkę promieni na skałę wielkości pięści w celu uzyskania informacji o jej składzie.

Dwa tygodnie po lądowaniu na czerwonej planecie, badacze przystąpili do ustalania składu chemicznego skał w kraterze Gale. Za pierwszy cel obrali skałę N165, przemianowaną następnie na Coronation.

W ciągu dziesięciu sekund przenośne laboratorium zbombardowało kamień trzydziestoma wiązkami laserowymi. Każdy strzał trwał nie dłużej niż pięć miliardowych części sekundy i miał moc ponad miliona watów. Urządzeniem odpowiedzialnym za wygenerowanie tej salwy jest ChemCam (od ang. Chemistry and Camera).

ChemCam to jeden z wielu technologicznych cudów w arsenale Curiosity. Jego zadaniem jest wzburzenie cząsteczek skały do postaci zjonizowanej plazmy. Mimo dużej mocy lasera, naruszony został tylko mały fragment Coronation – akurat tyle, żeby odłączyć cząsteczki do badania. Emisja po każdym z trzydziestu strzałów rejestrowana jest przez teleskop, a następnie mierzona przez trzy spektrometry – łącznie wychwytywanych jest 6,144 różnych długości fal, od ultrafioletu do podczerwieni. Analizując te fale, naukowcy są w stanie ustalić skład chemiczny Marsa. Bez tej informacji niemożliwe jest stwierdzenie, czy na planecie może istnieć życie.

Technologia jest wynikiem współpracy NASA i Narodowego Laboratorium Los Alamos w Nowym Meksyku. Roger Wiens, jeden z koordynatorów projektu, nie kryje entuzjazmu - Coronation dała nam wspaniałe spektrum, mnóstwo informacji – skomentował wyniki testu – Po ośmiu latach konstruowania ChemCam wreszcie mamy okazję zobaczyć efekty!

Te zaś przeszły oczekiwania naukowców, którzy mieli zamiar jedynie przetestować sprzęt przed prawdziwymi badaniami – Wyniki są lepsze, niż podczas któregokolwiek testu na Ziemi, jeśli chodzi o natężenie szumów – przyznaje Sylvestre Maurice z IRAP w Tuluzie – Uzyskanie od razu tak bogatych informacji pozwala oczekiwać znacznych korzyści dla nauki z tysięcy pomiarów w ciągu następnych dwóch lat. ChemCam już wcześniej był testowany w ekstremalnych warunkach, ustalając skład celów na dnie oceanu lub wewnątrz reaktora atomowego. Badanie Coronation jest jego debiutem na scenie międzyplanetarnej.

laser

{jumi [*8]}

a