czwartek, maj 19, 2022
Follow Us
piątek, 11 marzec 2022 16:27

MRiT: Strategia gospodarcza Polski i pomoc humanitarna dla Ukrainy Wyróżniony

Napisane przez PAPMediaroom
Oceń ten artykuł
(1 głos)
W Waszyngtonie zaplanowano rozmowy m. in. z Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych Ameryki do Spraw Handlu Ambasador Katherine Tai, Prezesem Banku Światowego Davidem R. Malpasse, Dyrektor Zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgievą, z Zastępcą Sekretarza Handlu USA Donem Gravesem, W Waszyngtonie zaplanowano rozmowy m. in. z Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych Ameryki do Spraw Handlu Ambasador Katherine Tai, Prezesem Banku Światowego Davidem R. Malpasse, Dyrektor Zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgievą, z Zastępcą Sekretarza Handlu USA Donem Gravesem, mat.pras

W dniach 14-17 marca br. delegacja ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z udziałem prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorza Wrochny uda się do Stanów Zjednoczonych. Celem wizyty będzie realizacja strategii gospodarki dla Polski w obszarze inwestycji oraz innowacji.

Jednym z głównych tematów zaplanowanych spotkań będzie pomoc humanitarna oraz wsparcie Ukrainy w kryzysie wywołanym atakiem Rosji. Podczas wizyty polskiej delegacji w Waszyngtonie odbędą się również rozmowy z przedstawicielami administracji USA na temat możliwości współpracy w zakresie sektora kosmicznego w kontekście zwiększenia bezpieczeństwa militarnego Polski. Planowane jest także podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) a amerykańską firmą Virgin Orbit w sprawie możliwości realizowania startów rakiet na orbitę okołoziemską z terenów Polski.

W Waszyngtonie zaplanowano rozmowy m. in. z Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych Ameryki do Spraw Handlu Ambasador Katherine Tai, Prezesem Banku Światowego Davidem R. Malpasse, Dyrektor Zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgievą, z Zastępcą Sekretarza Handlu USA Donem Gravesem, przedstawicielami Atlantic Council oraz z Przewodniczącym Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu (USPBC) Ericem Stewartem. Tematem rozmów będzie wsparcie humanitarne dla Ukrainy i krajów udzielających pomocy uchodźcom, pogłębianie sankcji wobec Rosji oraz zacieśnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

"Aktualna sytuacja na wschodzie Europy, której efektem jest cierpienie milionów obywateli Ukrainy, zmuszonych do opuszczenia swojego kraju, domaga się solidarności w wymiarze globalnym. Polska, jako najbliższy sąsiad Ukrainy, od pierwszego dnia wojny niezwłocznie podjęła zadanie świadczenia pomocy uchodźcom. Dlatego powinna być również punktem kierowania międzynarodowej pomocy humanitarnej, by jak najszybciej zaspokoić potrzeby osób opuszczających Ukrainę z powodu rosyjskiej agresji militarnej" – podkreśla minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Delegacja spotka się również z przedstawicielami administracji Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Tematem rozmów w Departamencie Stanu będzie możliwość zacieśnienia współpracy pomiędzy podmiotami sektora kosmicznego z Polski i USA. Wśród poruszanych podczas spotkania tematów znajdzie się również planowane podpisanie porozumienia TSA (Technology Safeguard Agreement).

"Sytuacje kryzysowe najdobitniej pokazują, jak kluczowe jest zastosowanie najnowocześniejszych technologii. Będziemy rozmawiać z partnerami z USA, aby Polska mogła nie tylko korzystać z amerykańskich technologii, ale uczestniczyć w ich rozwoju. Szczególnie obiecująco rysuje się współpraca w zakresie technologii kosmicznych, w których Stany Zjednoczone są światowym liderem, a Polska ma istotne potrzeby związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa militarnego" – powiedział minister Piotr Nowak.

TSA jest niezbędne przy planowaniu współpracy z USA w obszarze technologii wykorzystujących rakiety do wynoszenia satelitów na orbitę. Porozumienie TSA będzie określało zasady użytkowania technologii oraz możliwości jej eksportu poza granice USA. TSA umożliwi polskim podmiotom realizację projektów z podmiotami amerykańskimi w tym obszarze.

Podpisanie TSA umożliwi starty kosmiczne z Polski oraz otworzy nowe możliwości rynkowe dla amerykańskich firm. Będzie to nowa, znacząca usługa dla przemysłu kosmicznego w Polsce i Europie Środkowej.

"Dzisiejsza sytuacja międzynarodowa pokazuje, jak ważne jest posiadanie niezależnych i bezpiecznych systemów nawigacji i komunikacji satelitarnej oraz możliwości obserwacji Ziemi z kosmosu. Współczesne technologie obronne w znaczącym stopniu polegają na nawigacji satelitarnej. Łączność jest często jedyną technologią skuteczną w sytuacjach kryzysowych. Z orbity ziemskiej możemy obecnie śledzić ruch nawet pojedynczych pojazdów" – mówi prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna.

W Los Angeles odbędzie się spotkanie polskiej delegacji z kierownictwem firmy Virgin Orbit, podczas którego planowane jest podpisanie listu intencyjnego pomiędzy POLSA a Virgin Orbit, dotyczącego LauncherOne – technologii do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. POLSA będzie analizowała możliwość startów z terytorium Polski. Zgodnie z założeniami POLSA przeprowadzi szczegółową analizę przydatności technologii LauncherOne dla potrzeb m. in. polskiej nauki i gospodarki, w kontekście ewentualnego wyboru Virgin Orbit jako partnera w przyszłych przedsięwzięciach obejmujących starty tego typu obiektów z obszaru naszego kraju.

W ramach wizyty w Stanach Zjednoczonych planowana jest również wizyta przedstawicieli POLSA w JPL NASA i rozmowy na temat udziału Polski w przyszłych misjach NASA.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą.

POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym.

Żródło: PAPMediaroom

a