niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
czwartek, 12 listopad 2015 13:50

Nieznacznie zmniejszyła się liczba kozic w Tatrach Wyróżniony

Napisane przez Nauka w Polsce
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nieznacznie zmniejszyła się liczba kozic w Tatrach fot Maksim / Wikipedia

Jesienne liczenie kozic w Tatrach wykazało, że maleje populacja tych rzadkich zwierząt. Przyrodnicy naliczyli 1345 kozic w tym 124 młode. Jesienią ubiegłego roku naliczono rekordową liczbę 1389 kozic. Zdaniem przyrodników niewielki spadek to rzecz naturalna.

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego i bliźniaczego parku na Słowacji podsumowali jesienną akcję liczenia kozic.

Przyrodnik zwrócił uwagę, że jednym z najgroźniejszych zagrożeń dla kozic byłaby choroba zwierzęca np. ślepota, która występuje u kozic alpejskich.

Ponieważ większa część Tatr leży w granicach Słowacji, liczenie kozic odbywa się równocześnie po obu stronach gór. Przyrodniczy z Polski i Słowacji równocześnie z północnej i południowej strony gór podążają od regal dolnego w kierunku grani Tatr. Zespoły liczą i fotografują kierdele kozic, tak aby nie policzyć dwa razy tych samych zwierząt.

Po słowackiej stronie naliczono 1090 kozic, a po polskiej stronie gór 255. Przyrodnicy zaobserwowali, że najliczniejsze stada kozic bytują w Tatrach Bielskich leżących w całości po słowackiej stronie.

Już podczas wiosennego liczenia kozic w bieżącym roku przyrodnicy zaobserwowali spadek liczby tych zwierząt.

Na wiosnę po wykotach odbędzie się kolejne liczenie kozic i wówczas dowiemy się, ile zwierząt przetrwało zimę i ile narodziło się nowych kozic. W akcji liczenia kozic wzięło udział 100 przyrodników słowackich i blisko 80-ciu przyrodników polskich.

W Tatrach od kilku lat notowana jest rekordowa liczba kozic. W 2012 r. ich liczebność w najwyższych polskich górach przekroczyła tysiąc sztuk. Największy spadek liczby kozic w Tatrach wystąpił na przełomie XX i XXI wieku – wówczas w całych Tatrach naliczono zaledwie 300 kozic. Gwałtowny wzrost pogłowia tych zwierząt nastąpił w 2007 r., a w 2012 r. ich liczba przekroczyła tysiąc.

Akcje liczenia kozic Polacy przeprowadzają od 1954 r., a wspólnie ze Słowakami - od 1957 r. Kozica jest symbolem polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kozice żyją w niewielkich stadach, które mają określoną strukturę. Na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład kierdela wchodzą też inne samice z młodymi oraz tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

Oprócz Tatr kozice na terenie Polski występują także w Sudetach, jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielki kierdel kozic przeszedł przez granicę do Polski w latach 70. ub. wieku i zadomowił się na zboczach Śnieżnika.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

a