środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 21 listopad 2012 12:00

Genetyczne zmarszczki Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czy długość życia można przewidzieć? Naukowcy powiązali wiek biologiczny i przewidywaną długość życia z telomerami – „zatyczkami” znajdującymi się na końcach chromosomów.

Telomery to fragmenty chromosomu, znajdujące się na niego końcu. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie go podczas kopiowania – w podobny sposób, w jaki skuwka chroni sznurówkę przed wystrzępieniem. Teraz naukowcy odkryli, że mogą nam się przydać do czegoś jeszcze.

Badacze z University of East Anglia przyjrzeli się 320 okazom namorzynka seszelskiego, żyjącego na jednej z odizolowanych wysp archipelagu. Dwa razy do roku przez 20 kolejnych lat pobierali od ptaków próbki krwi, a następnie analizowali długość ich telomerów.

- Namorzynek seszelski jest idealnym obiektem badań, ponieważ żyje dziko na wyspie, gdzie nie posiada żadnych naturalnych wrogów – tłumaczy prowadzący badanie dr David S. Richardson – Odkryliśmy, że krótkie i ulegające gwałtownemu skróceniu telomery wskazują na to, że zwierzę umrze w przeciągu roku. Potwierdziliśmy również, że okazy z dłuższymi telomerami cieszą się dłuższym życiem w ogóle.

Badanie pozwoliło stwierdzić to, co wcześniej stanowiło wyłącznie temat teoretycznych rozważań. Niestety, ma ono również swoje ograniczenia – nie da się go zareplikować we wszystkich przypadkach, a przede wszystkim w tym, który najbardziej nas wszystkich interesuje.

- Praktycznie niemożliwe jest przeprowadzenie takiego badania na ludziach – wyjaśnia dr Richardson – Jednym z problemów jest nasza długość życia. Nie sposób również zachować warunków obserwacji naturalnej – w przypadku choroby konieczna byłaby medyczna interwencja, która zaburzyłaby wyniki pomiaru.

Nie znaczy to jednak, że temat ten nie powróci w przyszłości. Telomery cieszą się dużym zainteresowaniem onkologii – to właśnie je atakują wolne rodniki, doprowadzając do ich rozpadu i, w następnej kolejności, do raka.

Skrócony telomer jest świadectwem trudności, jakich doświadczyły nasze ciało i umysł w ciągu życia. Na długość tej genetycznej skuwki wpływają palenie papierosów, niezdrowe jedzenie czy ekstremalny stres – taki na przykład, jak dowiedzenie się, że umrzemy w ciągu roku. Być może są różne powody, dla których powinniśmy się skupić na namorzynkach, przynajmniej dopóki nie będziemy naprawdę, naprawdę gotowi.

{jumi [*7]}

a