wtorek, maj 14, 2024
Follow Us
sobota, 21 kwiecień 2012 10:59

Pierwsza biografia założyciela Unicefu

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Historia życia Ludwika Rajchmana idealnie nadawała się na biografię litreracką jako opowieść o człowieku-wizjonerze, działaczu daleko wyprzedzającym swoje czasy. Tę okoliczność postanowiła wykorzystać jego prawnuczka, Marta A. Balińska.

Pierwsza biografia Ludwika Rajchmana przypomina postać wielkiego Polaka, założyciela UNICEF, tajemniczego emisariusza chińskiego rządu w USA, bakteriologa i humanisty. Książka napisana przez jego prawnuczkę Martę Balińską, to nie tylko historia jednego człowieka, ale i walki o godność ludzkiego życia, którą Rajchman prowadził od Polski przez Chiny i Japonię po Stany Zjednoczone. Przedmowę do książki napisał Bronisław Geremek.

Głęboka wiara w siłę globalnych działań, jednoczących narody wokół humanitaryzmu i humanistycznej idei, były często niewygodne dla polityków, którym nie mieściła się w głowie możliwość współpracy z wrogimi narodami. Jednak dzięki dużej determinacji, inteligencji i erudycji, doceniany przez wielkich tego świata Rajchman zdołał spełnić swoje marzenia.

Jako Polak żydowskiego pochodzenia zawsze pamiętał o swojej ojczyźnie. Działania podejmowane przez niego za pośrednictwem instytucji międzynarodowych przynosiły Polsce niejednokrotnie duże korzyści. Mimo, że po studiach zamieszkał poza granicami kraju i od tej pory nigdy już na stałe do Polski nie wrócił, nie zdecydował się na przyjęcie statusu emigranta i zachował polskie obywatelstwo.

Autorka biografii "Ludwik Rajchman. W służbie ludzkości", Marta Aleksandra Balińska, urodziła się w 1965 r. w Stanach Zjednoczonych, studiowała w Paryżu języki słowiańskie. Jest absolwentką Institut d'Etudes Politiques w Paryżu (doktorat w 1993 r.) oraz London School of Hygiene & Tropical Medicine, autorką licznych publikacji, głównie z dziedziny ochrony zdrowia. Przetłumaczyła na język angielski książkę Ludwika Hirszfelda pt.: "Historia jednego życia". Zaangażowana w sprawy Filharmonii Narodowej w Polsce - jako praprawnuczka jej założyciela, Aleksandra Rajchmana, brała udział w organizowaniu stulecia tej instytucji. Wśród jej polskich przodków są także: poeta Stanisław Baliński i immunolog Ludwik Hirszfeld. Jest także autorką książki pt.: "Retour à la vie. Quinze ans d'anorexie" (2002; wydanie polskie: "Powrót do życia. Piętnaście lat anoreksji", tłum. Maria Braunstein; Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl", 2005). Za biografię Ludwika Rajchmana wydaną we Francji w 1995 r. otrzymała nagrodę literacką MEDEC (1996).

Polskie wydanie książki będzie miało swoją premierę 23 kwietnia o godz. 18 w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej - Radio Cafe przy ul. Nowogrodzkiej 56 w Warszawie. Organizatorami są Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Wydawnictwo "Studio EMKA".

W spotkaniu udział wezmą Stefan Bratkowski - dziennikarz, publicysta, pisarz, prezes honorowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, redaktor niezależnego portalu publicystycznego „Studio Opinii”, członek Rady Nadzorczej naszego Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Andrzej Mencwel - historyk i krytyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, eseista, publicysta,
wykładowca historii oraz antropologii kultury (polskiej i porównawczej), wieloletni dyrektor Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marek Krupiński - Dyrektor Generalny Polskiego Komitetu Narodowego Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci - UNICEF.

Głos zabierze także: Jacek Marciniak - prezes Wydawnictwa "Studio EMKA". Spotkanie poprowadzi: Mariusz Kubik - Sekretarz Wykonawczy Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

{jumi[*7]}

a