sobota, maj 11, 2024
Follow Us
poniedziałek, 06 czerwiec 2011 13:18

Zmysły Sztuki według Bolka i Sęczawy Wyróżniony

Napisane przez ELO
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zmysły Sztuki według Bolka i Sęczawy Fot. mat. prom.
W czwartek 9 czerwca, o godz. 19.00, w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej, na terenie Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. St. K. Potockiego 10/16 w Warszawie, rozpocznie się piąte spotkanie z cyklu „Zmysły sztuki". Gośćmi będą: artysta malarz z Zamościa – Maciej Sęczawa oraz poeta, laureat nagrody UNESCO 2010 – Juliusz Erazm Bolek.

Uczestnicy imprezy poza obcowaniem ze sztuką i literaturę będą świadkami {jumi [*4]}światowej premiery nowego ciastka „Yin & Yang". Spotkanie tylko dla osób dorosłych. W trakcie wydarzenia artystycznego będą prezentowane dzieła sztuki – malarstwo Macieja Sęczawy oraz konkretna poezja Juliusza Erazma Bolka. Będzie toteż okazja to rozmowy twórcami, o tym, jak i gdzie poszukują inspiracji oraz jak wygląda warsztat twórczy. Odpowiedzi artystów pomogą w obcowaniu i rozumieniu sztuki. Dodatkową atrakcją „Zmysłów sztuki" jest poczęstunek w postaci oryginalnego dzieła sztuki cukierniczej, specjalnie opracowanego przez bohaterów wieczoru. Tym razem będzie to światowa premiera nowego ciastka „Yin & Yang" wykreowanego przez Macieja Sęczawę i Juliusza Erazma Bolka specjalnie na tę okazję. Ekspozycję, na którą złożą się obrazy Macieja Sęczawy i konkretną poezję Juliusza Erazma Bolka będzie można oglądać w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej do 12 lipca 2011 roku codziennie od godz. 10.00 do 18.00.

„Zmysły sztuki" to cykl spotkań artystyczno-edukacyjnych. – Wyjaśnia Andrzej S. Grabowski, malarza, pomysłodawca, kurator i prowadzący imprezę. – Każdorazowo zapraszam dwóch twórców, z których jeden zawsze jest przedstawicielem sztuk wizualnych, a drugi reprezentuje inne dziedziny twórczości takie jak literatura, muzyka, fotografia, film, kulinaria. Odmienność ta stwarza różne odniesienia i relacje, występujące w złożonym i czasami trudnym do wytłumaczenia akcie twórczym. Podczas spotkań można podziwiać dzieła sztuki, tak jak na wystawie, ale to co różni „Zmysły sztuki" od typowego wernisażu, to możliwość rozmowy z twórcami. Jako moderator „Zmysłów sztuki" mam przyjemne zadanie, bo widzowie są tak bardzo zainteresowani, a atmosfera spotkań sprzyjająca swobodnej rozmowie, że często odnosi się wrażenie, że spotkanie mogłoby trwać bez końca.

Juliusz Erazm Bolek pytany o swoje spojrzenie na sztukę, odpowiada: „Kiedy patrzę na stado wspaniałych krów beztrosko pasące się na pięknej zielonej łące, to zastanawiam się, czy sztuka jest potrzebna? I myślę, że te krowy też mają swoją sztukę, może dla mnie niezgłębioną, ale jakąś mają na pewno. Czy człowiek może żyć bez sztuki? Pewnie może, tylko co to za życie? Przypominało by ono życie krów bez łąki".

Więcej informacji o „Zmysłach sztuki" na stronie www.wilanow-palac.pl oraz na blogu:

http://zmyslysztuki.blog.onet.pl.

Bohaterowie 5 spotkania z cyklu „Zmysły sztuki":

MACIEJ SĘCZAWA Stypendysta Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne w 1988 roku. Ukończył studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1995 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarskiej prof. Stefana Gierowskiego oraz przygotował aneks do dyplomu z technik ściennych w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. Od 13 lat realizuje własny program nauczania rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Zamościu. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za: „szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce". Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualny w Polce, ale również po za granicami kraju m.in. w Rosji, Indiach i Włoszech.

JULIUSZ ERAZM BOLEK Laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji UNESCO. Jego twórczość została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków świata. Autor kilkunastu książek. Jest artystą poszukującym. Wynalazł nowy gatunek literacki „Emaliowany Felieton Poetycki" (EFP), pisze także wiersze dialogowe. Realizuje działania eksperymentalne dotyczące wizualizacji literatury. Opatentował nową formę książki tzw. „bodybook". Ustanowił rekord Guinnesa na największy tom wierszy. Swoją twórczość popularyzuje przy pomocy plakatów poetyckich, widowisk typu dźwięk i światło, teledysków poetyckich itd. Publikuje swoją twórczość na etykietach samoprzylepnych (vlepki), obrusach, kaflach ceramicznych itd
{jumi [*7]}

a