poniedziałek, maj 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 04 maj 2023 13:55

Juliusz Erazm Bolek i 3 sukcesy Wyróżniony

Napisane przez Robert Kubicki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Juliusz Erazm Bolek – pisarza, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO otrzymał nagrodę Sukces Roku 2023. Okazuje się, że były aż trzy powody, które o tym zadecydowały.

W 2022 roku Juliusz Erazm Bolek otworzył w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, jednej z najbardziej prestiżowych, wyjątkową, monumentalną, wystawę poezji konkretnej „Monochrome”, której kuratorką była wybitna promotorka sztuki Kama Zboralska. Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności i stała się ważnym wydarzeniem artystycznym.

https://kurier365.pl/kultura/32138-juliusz-erazm-bolek-optymista.html 

Pod koniec roku brytyjskie wydawnictwo Literary Waves Publishing w Londynie, opublikowało magiczny zbiór wierszy „Ogród” („The Garden”) Juliusza Erazma Bolka w języku polskim i angielskim. Publikacja wzbudziła zainteresowanie krytyki literackiej oraz środowiska poetyckiego w Wielkiej Brytanii. Stało się to zaprawą świetnego przekładu poezji Juliusza Erazma Bolka na język angielski przez Annę Marię Mickiewicz i Steve’a Rushtona – londyńskiego poetę. Publikacja jest dystrybuowana przez światową księgarnię Amazon jako druk na życzenie. 

https://www.amazon.pl/OGROD-GARDEN-Juliusz-Erazm-Bolek/dp/B0BRLX5VDK

W ubiegłym roku  Juliusz Erazm Bolek został także wyróżniony nagrodą „Sukces roku 2022”. Jury konkursu doceniło jego poemat „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki”, który stanowi wielką apoteozę życia jako najważniejszego daru. Sekrety Życia. Utwór został przetłumaczony do tej pory na ponad 30 języków i gwar, w ramach programu translatorskiego „Pokonać wieżę Bebel”. Poemat był wielokrotnie drukowany. Łącznie opublikowano go w nakładzie ponad 50.000 egzemplarzy. „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki” Juliusza Erazma Bolka był prezentowany przez takich wybitnych aktorów jak Maria Gładkowska, Krzysztof Kolberger, Maciej Rajzacher, Anna Samusionek czy Andrzej Ferenc.

https://kurier365.pl/kultura/32138-juliusz-erazm-bolek-optymista.html

Juliusz Erazm Bolek otrzymał nagrodę „Sukces Roku 2023” podczas Gali Osobowości i Sukcesy”. Oprócz niego wyróżnieni zostali artyści Leszek Możdżer, Paweł Deląg, Michał Koterski, Ida Nowakowska, Maciej Pol.

Uroczystość „Osobowości i sukcesy” jest jednym z najbardziej prestiżowych i ciekawych wydarzeń towarzysko-biznesowych w Polsce. Podczas gali przyznawane są nagrody: „Sukces Roku”, „Osobowość Roku”, „Międzynarodowy Sukces Roku 2023”, „Sukces Roku 2023”, „Osobowość Roku 2023”, „Wizjoner Roku 2023” oraz po raz pierwszy „Biznesowa Osobowość Roku 2023” oraz „Europejska Osobowość Roku 2023”. Wśród nagrodzonych byli tez Robert Korzeniowski, Sobiesław Zasada, Michał Kleiber, Henryk Skarżyński i Lech Wałęsa.

https://www.youtube.com/watch?v=IzKjknGC9jk&embeds_euri=https%3A%2F%2Fkurier365.pl%2F&source_ve_path=Mjg2NjY&feature=emb_logo 

Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (Award Word Day of Poetry UNESCO) za książkę „Abracadabra”. W 2012 roku jego tom wierszy „Skróty szaleństwa” został wydany w formie koncertowego słuchowiska z udziałem zespołu heavy-metalowego Scream Maker. W 2017 roku jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. Inne, najbardziej znane, publikacje to „Prywatne zagrożenie”, „Ars Poetica” oraz najnowsza książka „Ogród („The Garden”).

Juliusz Erazm Bolek bada granice formy. W efekcie swych poszukiwań napisał opowiadanie „Serpentyna” w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany „emaliowany felieton poetycki” (połączenie felietonu z wierszem). Zajmuje się również poezją konkretną. Prace z tego zakresu zostały opublikowane w jego książce „Litery i symbole”.

Juliusz Erazm Bolek szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Od 2007 roku współpracuje z graficzką dr Luizą Kwiatkowską, razem z którą co roku publikują ścienny kalendarz artystyczny. Co roku pisze wiersze z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi.

https://www.youtube.com/watch?v=_2d-80vnL7A&embeds_euri=https%3A%2F%2Fkurier365.pl%2F&source_ve_path=Mjg2NjY&feature=emb_logo 

Juliusz Erazm Bolek jest redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”. Jego twórczość poety została przetłumaczona na ponad 30 języków. Zrealizowano dwa filmy dokumentalne o nim. 

a