wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
piątek, 24 listopad 2023 14:55

Poezja konkretna Juliusza Erazma Bolka - XX Warszawskie Targi Sztuki Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Juliusz Erazm Bolek Juliusz Erazm Bolek mat.pras/TB

Jubileuszowe XX Warszawskie Targi Sztuki odbędą się w dniach 25-26 listopada 2023 r. Jest to najważniejsze wydarzenie artystyczne roku. Uczestniczą w nim najważniejsze galerie oraz artyści. Co roku Warszawskie Targi Sztuki odwiedza około 10.000 osób.

XX Warszawskie Targi Sztuki

Na XX Warszawskich Targach Sztuki w 2023 r. zadebiutuje Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat m. in. Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Agencja Artystyczna Impressarium na stoisku nr 79 będzie prezentować jego prace poezji konkretnej. Juliusz Erazm Bolek jest najbardziej znanym twórcą w tej dziedzinie od czasów jej prekursora Stanisława Dróżdża, który zmarł w 2009 roku.

Plakat Warszawskich Targów Sztuki

XX Warszawskie Targi Sztuki odbędą w sobotę i niedzielę 25 i 26 listopada 2023 r. się w halach EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Na 2.000 metrów kwadratowych zaprezentuje się ponad 100 wystawców (galerie sztuki dawnej i współczesnej, wydawnictwa i antykwariaty). XX Warszawskie Targi Sztuki będą dostępne dla publiczności w sobotę w godz. 11.00–20.00 i w niedzielę 11.00-19.00

40 lat poezji konkretnej Juliusza Erazma Bolka

„Kiedy w 1984 roku wykonałem pierwszą pracę poezji konkretnej „Och! Ziemio Ty Moja!”, zrobiłem to bo inaczej nie umiałem wyrazić treści, o którą mi chodziło. I tak to się zaczęło forma pozwala wyrazić treść, a czasem wręcz ją determinuje.” – Wspomina Juliusz Erazm Bolek. – „Kiedy powstawały pierwsze prace i pierwsze wystawy nie miałem wyznaczonej ani drogi, ani celu. Tych wystaw było ponad 20, nawet poza Polską, w Serbii, Wielkiej Brytanii, Austrii i na Litwie. Tworzyłem bo czułem taką potrzebę, bo tak się wyrażałem. Dziś kiedy moje proce są prezentowane na prestiżowych i komercyjnych Warszawskich Targach Sztuki, które są najważniejszą imprezą artystyczną jestem i zdziwiony i zaskoczony. To mówiąc konkretnie: Nie spodziewałem się tego.” – Wyznaje Juliusz Erazm Bolek.

Poezja konkretna

„Poezję konkretną Juliusza Erazma Bolka można odbierać jako grafiki lub/i jako utwory komunikujące treści i/lub emocje. Niektóre prace różnią się między sobą detalami, ale to właśnie te detale potrafią diametralnie zmienić wymowę dzieła.” – Twierdzi Kama Zboralska, laureatka nagrody Ambasador Promocji Sztuki, przyznanej przez Instytut Biznesu, współorganizatorka Warszawskich Targów Sztuki. – „Poezję Juliusza Erazma Bolka charakteryzuje minimalizm i lapidarność. A także, podobnie jak jego literacką twórczość, żart, ironia i aluzja. Uwagę zwracają prace Juliusza Erazma Bolka, które zmieniają swoje znaczenie w zależności od tego czy są pokazywane pojedynczo czy w zestawie z innymi. Warto podkreślić, że jest to zupełnie nowy zabieg formalny wśród autorów, zajmujących się poezją konkretną.” – Dodaje Kama Zboralska – dziennikarka, promotorka sztuki i twórczyni projektu „Kompas sztuki”.

„Wielopłaszczyznowość specyficznej twórczości Juliusza Erazma Bolka obserwuję od wielu lat. Jest to wyjątkowa twórczość, ukazująca „Słowo” w innym wymiarze. Juliusza Erazma Bolka powinno się nazywać twórcą wielowymiarowym, ponieważ proponuje odbiorcom inne spojrzenie na formę słowa.” – Twierdzi Andrzej S. Grabowski – polsko-amerykański artysta sztuk wizualnych.

Juliusz Erazm Bolek

Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (Award Word Day of Poetry UNESCO) za książkę „Abracadabra”. W 2017 roku jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. W 2023 r. Juliusz Erazm Bolek otrzymał nagrodę „Sukces Roku 2023”. Kapitała doceniła jego osiągnięcia w 2022 r. m. in. wyjątkową, monumentalną, wystawę poezji konkretnej „Monochrome” w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.

Juliusz Erazm Bolek bada granice formy. W efekcie swych poszukiwań napisał opowiadanie „Serpentyna” w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany „emaliowany felieton poetycki” (połączenie felietonu z wierszem). Zajmuje się również poezją konkretną. Prace z tego zakresu zostały opublikowane w jego książkach „Litery i symbole” i Concrete words”.

Juliusz Erazm Bolek szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi.

Agencja Artystyczna Impressarium

Agencja Artystyczna Impressarium powstała w 2009 r. Misją jest realizacja przedsięwzięć kulturalnych i wspieranie sztuki. Impressarium zajmuje się organizacją wystaw indywidualnych i zbiorowych (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia i nowe technologie) zarówno w Polsce jak i za granicą, m. in.: na Litwie, w Serbii czy Wielkiej Brytanii; koncertów (muzyczne, literackie) wieczorów autorskich; publikowaniem książek; wydawaniem płyt;  promocją wydarzeń kulturalnych oraz artystów zarówno tych uznanych jak i dobrze rokujących. Ponadto Agencja Impressarium wspiera też wydawanie Niezależnego Pisma Artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”. Więcej na stronie internetowej www.impressarium.pl

Agencja artystyczna Impressarium, ul. Złota 7, lok. 18, 00-019 Warszawa, Polska, tel. (+48) 609 27 67 97, www.impressarium.pl , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

a